Zohavení a poškození vlastního těla

rubrika: Pel-mel


Je tady poslední předvánoční pondělí, nastává tedy čas, kdy se už můžeme začít ohlížet, co všechno jsme dosud dokázali, kam jsme dospěli, kam se ještě chystáme dospět atd. Pro začátek této naší kulturní rekapitulace jsem se nechal inspirovat poslední částí kapitoly o zdravé výživě z knížky Arnolda H. Lanze Pět Tibeťanů - záruka dlouhého života.

Lucifer


Když se začnete stravovat zdravě, měli byste se také zamýšlet nad tím, co si dáváte na kůži. Kontrolujte své parfémy, krémy, deodoranty atd. Jedná se o rostlinné a čistě přírodní výrobky nebo obsahují vůně, přídavné látky, chemické a jiné cizí látky? Nadměrné vylučování potu také souvisí s výživou. Pot páchne štiplavě a nepříjemně, když se jí maso nebo hodně slaná jídla. Kromě běžně známých deodorantů však existují čínské deodorační krystaly, vyráběné bez vůní a konzervačních látek, které báječně neutralizují pot, takže zaručeně nepáchne. Normální deodoranty potlačují tvorbu potu, což není zdaleka tak neškodné. Pot je normální a potřebný výměšek těla, související s dýcháním a tělesnou teplotou. Takže potlačování jeho tvorby narušuje normální proces vylučování. Čínské deodorační krystaly jsou přitom skoro zadarmo a jediný krystal vydrží až půl roku.

Že kosmetika může i škodit, je vidět na případech malých dětí, které byly od narození vystavovány účinkům chemikálií obsažených v kosmetických výrobcích, protože je přijímaly v mateřském mléce. Je třeba, abyste svou pozornost zaměřili také na šatstvo. Dávejte přednost přírodním vláknům. Látky působí celý den na pokožku a ta absorbuje všechno, co obsahují: barvy, bělidla, zbytky pracích prostředků atd. To platí i pro nádobí, resp. prostředky na jeho mytí. Jen si nemyslete, že na čistě umytých talířích nejsou zbytky mycích prostředků, které se pak dostávají do jídel. Snažte se používat čistě biologické prostředky.

A teď k něčemu ještě děsivějšímu.

Je to až neuvěřitelné, jak se člověk sám a dobrovolně zohavuje - např. tetováním, piercingem, cejchováním, implantáty apod. Ze statistického hlediska se pouze v 16 % nedostaví žádné přímé potíže. Prakticky všichni platí za toto "zkrášlení" vysokou cenu, jen v šestnácti procentech případů se následky neprojeví okamžitě. Zvláště nebezpečné je hnisání, protože se může rozšířit i na srdce, a dalšími následky jsou kupř. alergie, vyrážky, výtok z nosu, potíže při kojení, srůsty, ochromení či zatvrdliny. Velmi pochybným zohavením těla je také obřízka, dodnes považovaná za hygienickou nutnost. Obřízka způsobuje opakující se záněty, bolesti při močení a připravuje obřezaného o ty nejkrásnější okamžiky v životě, o sexuálním naplněním při pohlavním styku.

Kromě předráždění smyslů barvami, postihující hlavně naše oči, vystavujeme i své uši trvalé zatěžkávací zkoušce. Hluk nás bohužel obtěžuje na každém kroku. Ale mnohým to zřejmě ještě nestačí, takže chodí na diskotéky, technoparty apod., a ničí si sluch decibely. Ale ani to jim často nestačí, a tak mají skoro na každém kroku do hlavy přes sluchátka téměř naplno puštěný mobilní přehrávač. Výsledkem je, že lidé již v poměrně mladém věku bývají takřka nahluchlí, což se mimo jiné projevuje třeba tím, že z bezprostřední blízkosti na sebe či do mobilu doslova řvou.

Nejde však jenom o často naprosto stupidní a předecibelovanou hudbu, nadměrným hlukem se dnes otřásá skoro veškerý veřejný, především městský prostor. Vytuněné automobily či motocykly dokážou i v běžném městském provozu vydávat hluk, skoro jako když startuje letadlo. Příšerným hlukem se otřásají třeba i obrovská nákupní centra či hypermarkety, v každém obchodě se ozývá nesmyslný a zřejmě skoro nikým nevnímaný hudební doprovod, do toho občas zaječí reklama na zrovna neuvěřitelně zlevněný výrobek (kupříkladu v Albertovi se často ozývá hlas jakéhosi retardovaného dítěte), téměř nesrozumitelné hudební dunění zní v mnoha restauracích, kavárnách, pizzeriích a tak dále. Zajímavé je, že lidé se tváří, že jim to vůbec nevadí, ale možná je to tím, že už to prakticky nevnímají.

Zohavování a poškozování vlastního těla všemi možnými způsoby je dnes evidentně jednou z nejoblíbenějších kulturních radovánek.


komentářů: 13         Komentáře (13)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

15
t3jd (neregistrovaný) 31.12.2012, 02:49:02
[5]
.

14
Zuzana (neregistrovaný) 18.12.2012, 15:28:25
Jeste pridavam zazivaci sodu, ktera je taky doporucovana jako vyborny deodorant po domacku.
Musela jsem napred do slovniku pro preklad vyrazu "baking soda". ;)
A zcela irelevantne, doporucuju tuto sodu jako prostredek pro cisteni kuchyne, vyzkouseno, je to velmi ucinne a zadne skodlive chemikalie (asi mnozi znaji).

Lucifer
13
Lucifer * 18.12.2012, 15:05:48
Než jsem stihl napsat [12], objevilo se tu [11]. Koukám, že jsem to psal dost dlouho. Smějící se Abych dodal také něco relevantního: V článku je zcela zřejmé, o čem je řeč, když se píše o deodorantech a v čem je podstata tohoto sdělení. První zhruba polovinu článku jsem převzal od Lanze, poslední tři odstavce jsou už víceméně mým doplňkem. Úžasný

Lucifer
12
Lucifer * 18.12.2012, 14:47:32
Zrovna jsem si v jednom obchůdku prohlédl deodorační krystal. Vypadal zajímavě a byl mi vřele doporučen. Nevím, jestli to byl skutečný originál, jak o něm píše Lanz, ale tenhle byl za 150 korun a půl roku prý nevydrží.

Kromě toho jsem se šel podívat do drogerie, co píšou na deodorantech ve sprejích, což jsou zřejmě ty nejjedovatější, a všiml jsem si, že na některých je napsáno, že je to zároveň i antiperspirant. Na jednom byl originální nápis deodorant a menším písmem antiperspirant, poddtitulek antiperspirant v českém překladu chyběl atd. Zkušenosti s tím moc nemám, protože tyhle prostředky už delší dobu nepoužívám, ale domnívám se, že většina deodorantů tohoto typu má v sobě zároveň i nějakou antiperspirační látku, možná proto Lanz ten název zjednodušil na deodorant. Deodorantů z přírodních látek se to samozřejmě netýká, jak píše Zuzana, nicméně i v článku je to jednoznačně naznačeno.

11
Zuzana (neregistrovaný) 18.12.2012, 14:27:24
A abych pridala taky neco relevantniho, souhlasim s autorem ve vsem vcetne tech skodlivych deodorantu. ;)

10
Zuzana (neregistrovaný) 18.12.2012, 13:48:39
"propylene glycol" - oprava preklepu
a "aluminium ( "aluminia" je navic, puvodne jsem mela v textu "ruzne druhy aluminia")

9
Zuzana (neregistrovaný) 18.12.2012, 13:43:59
Zalezi na tom, o jaky deodorant jde. Dnes uz jiste firmy vyrabeji tzv. prirodni deodoranty, ktere by nemely byt skodlive, ale spousta beznych komercnich druhu obsahuje parabeny, aluminium aluminia, a tyto skodlive slozky:
"proypene glycol", ktery zatim nebyl zkouman ohledne rakovinoveho potencialu,
"talc", ktery je jiz klasifikovan jako karcinogen
"steareth-n" ( to n muze byt jakekoliv cislo, treba 100) , ktery je sice vytazkem ze zeleniny, ale je zpracovavan pomoci "ethylene oxide" a ten je znam jako karcinogen,
"triclosan", ktery je pridavan nejen do deodorantu, ale i do mydel a je schopen vytvaret resistentni bakterii.
Takze pro deodorant radeji do prodejen s prirodnimi a organickymi produkty, moznost taky je vyrobit si deodorant doma ze slozek jako ocet, vytazky z algae, zeleneho caj, zele z aloe vera atp...

Lucifer
8
Lucifer * 18.12.2012, 12:06:25
rouperdopoupy má pravdu. Rovněž komentář číslo 3 je vzhledem k obsahu a smyslu článku zcela ireleventní. Tyhle jedovaté chemické látky už nějakou dobu nepoužívám, takže nedokážu posoudit, do jaké puntičkářské míry se Arnold H. Lanz s deodoranty trefil. Pochopil jsem však, co tím chtěl říci, a jak vidím, tak už mě s tím předběhl h a skilos. Úžasný

5
t3jd (neregistrovaný) 18.12.2012, 11:33:14
Původně nechtěl, ale je to silnější, Čertíku »

http://osel.cz/index.php?clanek=4897

Cgrt k zvýšení náfštěvnosti... :-P
Dobří holubi i holuby se vracejí?
Rajt izit.
MSF

h
4
h 18.12.2012, 11:21:55
ktomu asi tulik ... vůně každého člověka je složena minimálně ze dvou částí ... jednak ta \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"osobní\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" ... ta slouží k rozpoznání (vím, že nejste psi, ale stejně to cítíte) a ke sdružování se (stejně spolu spěj jen lidi, kerý si voněj) ...
a pak ta \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"osobní\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\", která vypovídá o momentálním metabolismu, tedy, o tom, co se v člověku děje - co jí, jak přemýšlí, s jakými viry a bakteriemi zrovna bojuje, jaké má k tomu postoje, jaké má či měl vztahy ....
přebíjet to nějakými perdeoaspiranty asi nejnito pravé,ni Usmívající se

Axina
3
Axina 18.12.2012, 04:22:38
Nesmysl. Komentář 1 je velice relevantní. Upozorňuje na nepřesnost v článku. Deodoranty nepotlačují tvorbu potu. To činí antiperspiranty.

DEODORANTY (cituji) mají dvě základní funkce: zabránit rozkládání potu a navíc co nejdéle příjemně vonět. Jedná se o relativně bezpečnou kosmetiku, bez výraznějších vedlejších účinků. Potní žlázy bez problémů fungují a večerní sprcha spolehlivě odstraní zbytky deodorantu.

Základní funkcí ANTIPERSPIRANTŮ je zabránit pocení, výrobce tedy neřeší výzkum drahých vůní, které musí vydržet fungovat minimálně dvanáct hodin. Princip je prostý a účinný - potní žlázy se prostě ucpou příslušnou chemikálií a suchá podpažní jamka je pouze lehce ovoněna. Efekt je prakticky časově neomezený, přípravek levný, jeho bezproblémovou cestu na trh předurčuje cena a reklama. Důsledky jsou však velmi varující. Škodliviny se ukládají v nejbližších lymfatických uzlinách.2
rouperdopoupy (neregistrovaný) 17.12.2012, 22:20:18
komentář číslo jedna je irelevantní.

Axina
1
Axina 17.12.2012, 18:42:58
Je třeba rozlišovat deodoranty a antiperspiranty.
http://www.oranzovestranky.cz/view.php?cisloclanku=2005120201

«     1     »