Chat a vulgarismy

rubrika: Pel-mel


Vánoce se zvolna blíží ke svému závěru, na druhém konci tunelu se už rýsuje silvestrovské finále, a tak mě napadlo, že bychom mohli započít další rekapitulaci našeho kulturního vývoje podepřeného čím dál tím efektivnějšími vědeckotechnickými nástroji. Pro dnešek jsem se rozhodl nahlédnout přímo takříkajíc do "vlastního hnízda", k čemuž jsem si přizval mikroesej od Františka Koukolíka:

 

Lucifer


Také někdy zabloudíte na takzvaný chat v elektronických vydáních nejrozšířenějších českých novin? I z chatu se může časem stát „závislost“. Také vás překvapí proud sprostoty, nízkosti, nadávek a dalších prvků slovní agrese, polovzdělanosti, sebejistoty, nadřazenosti, vyhrožování, destruktivity, cynismu, výroků milujících smrt, neotřesitelného přesvědčení ve správnost vlastního názoru, nejapná čeština plná gramatických chyb a humor z nejpokleslejší cenové skupiny?

 

Někteří lidé mluví o elektronické lůze. Její chování se vysvětluje anonymitou. Ze struktury a stereotypie příspěvků plyne vysoká pravděpodobnost, že někteří lidé užívají víc než jeden pseudonym. A tím, že nejsou vidět a mají omezenou zpětnou sociální vazbu, se může obnažit pocit opravdu velkého pokřiveného ega. Svým způsobem se tihle lidé často podobají anonymním udavačům. Vsadím se, že při setkání a rozmluvě tváří v tvář byste tyhle lidi nejčastěji nepoznali. Chovali by se, alespoň formálně, docela civilizovaně. Nechci tím říci, že by v jejich nitru z toho důvodu, že jsou tváří v tvář, nutně neprobíhaly emoce a pocity – pocity jsou emoce proniknuvší do vědomí a sebeuvědomování, které přenášejí na kyberprostoru. Spíše by v nich probíhaly, nicméně by je, za předpokladu, že nejsou neuropsychiatricky nemocní, úspěšně tlumili.

 

Proč takový rozdíl? Rozmluva tváří v tvář je něco zcela jiného než „rozmluva“ v elektronickém chatu. Mluvíme-li s někým tváří v tvář, aktivuje se náš celý sociální mozek. Okamžitě zpracovává informace chrlené druhou osobou: desítky proměn mimiky počínaje šíří zorniček, směru pohledu, přes oční pohyby, k souhybům čela, nosu, úst a brady, míru prokrvení pokožky obličeje, držení hlavy, paží rukou a celého těla, volní a mimovolní pohyby, sebemenší odchylky citového nádechu řeči neboli prosodie, hlasitost, rychlost a odmlky řeči, řazení a druhy slov ve větách… a vytváří zpětné vazby. Jednou z nejvýznamnějších je tlumení impulzivity. Neznámého člověka v metru, byť by se nám jakkoli líbil, obvykle nepolíbíme. Zaslechneme-li úryvek jeho řeči, zahlédneme-li, co čte a přitom se nám to ani trochu nelíbí, obvykle na něj nezačneme křičet. V naprosté většině případů nenavážeme bližší kontakt.

 

Vypadá to, že mnoha lidem sedícím v anonymitě u počítače selhává sociální zpětná vazba. Pochmurný pokus s vysokoškolskými studenty rozdělenými do dvojic ukázal, jak se při rozmluvě tváří v tvář chovali slušně, ale jakmile zasedli k počítačům, neviděli se a začali simulovaný chat, chovali se jako ta elektronická lůza. Pomoci by mohlo užívání videokamery a omezení anonymity. Vsadím se, že lidé, kteří by psali nebo namlouvali příspěvek do chatu a byli přitom vidět, nebo by nesměli být anonymní, by se chovali slušněji. Jejich nitro se může, ale nemusí, lišit od vnějšího vzezření, toho, jak se oblékají apod.

 

Mládenci nosící basebalovou čepici štítkem dozadu byli asi tak před dvaceti lety ve Spojených státech amerických téměř neznámým jevem. Nedávno ji tímto způsobem nosili málem všichni příslušníci obou pohlaví a všech věkových skupin na celém světě. Zeptáte-li se jich, nevědí přesně proč. Šíření způsobu, jak nosit basebalovou čepici, jednoduchého nápěvu nebo počítačové ikony, jsou příklady šíření jednoduchého memu. Náboženské, politické, filozofické systémy, technologie i vědecké teorie jsou příklady složitých memů. Mem je v sociálním a kulturním prostředí něco podobného tomu, co je v biologickém prostředí gen. Druh Homo sapiens se od svého vzniku geneticky nezměnil. Stačí však sledovat jen nejzákladnější kulturní proměny od vzniku písma, abychom užasle sledovali rychlost memetického vývoje. Zkuste si na chvilku memy představit jako viry – třeba počítačové nebo jako ty, které se šíří mezi rostlinami, zvířaty a lidmi. Jak a proč se memy šíří? Některé proto, že jsou krásné. Jiné dávají pocit odměny. Snižují míru úzkosti. Další propůjčují pocit nadřazenosti a označují lidské skupiny určené ke zničení. Memy mají návnadu a háček. Jsou klíčem k moudrosti, stejně jako ke skupinové hlouposti (tetování, piercing).

 

Zdroj: František Koukolík, Martin Dokoupil - Otázky současné vědy (Soubor mikroesejí)


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
t3jd (neregistrovaný) 31.12.2012, 13:51:16
50,50w
14,09

3
t3jd (neregistrovaný) 26.12.2012, 21:29:30
Honzí, též neber Ruisovsky, ale já jdu z Tebe dneska do kolen. Ne, že bych Tě neznal, ale za Tvého působení na síti, se Ti fakt klaním poprvé. U mne máš za předchozí člověčí komentář ******.
Čímže se ta extérní proměna stala, asi tuším, ale jistotu nemám. A ani jí mít nechci. 5-tým pádem volám 94,1fon-ovou akustického tlaku : "cgrt".
Ale nespichni, zůstaň takto-akorát.
Bylo to ve mně od rána jak v koze, vypustil jsem zde.
Njn.
Dík za moudrá slova a ještě rozumější činy.
Neb teorie jest šedivou, Martine zelený.
PHV Tobě i Čertíkovi, dobrou noc.

h
2
h 26.12.2012, 17:22:12
budu trošku osobní ... neb si pamatuji a s láskou vzpomínám na pro mne překvapivě milé doupátko, které jsme si udělali, resp. se nám nějak interakcí udělalo, na bývalém Psu v rubrice Podrbání (Lucifer a Kopecký byli mí nejmilejší).... na pár trollíků myslím dnes již jen v dobrém ... sice nám to rozbili, ale byli to lidé, a já nakonec zjistil velmi osobní pohnutky či zákoutí jejich duší a jsem svým způsobem vděčen i za to, že mne leccos bolelo, vyrušilo, nakoplo, rozohnilo. Bylo to nastavené zrcadlo. Smiřme se s tím, že "net" je svět lidí, tedy z principu správný svět, jediný možný ...
a reakce na jeden odstavec v textu: já na neznámé lidi sahám, objímám je i líbám ... není na tom nic špatného, doporučuji to každému a má to (pro mne nepřekvapivé) překvapivé důsledky - lidé jsou si blíž a lépe se dorozumí ... mezi řádky při psaní textu to lze svým způsobem dělat také ... záhodno to je ale hlavně dělat při ČTENÍ elaborátu toho druhého ...
Koukolík zmiňuje pokleslé a nezajímavé "diskuse" ve většině českých novin ... tyto diskuse jsou bohužel systematicky stvořeny a organisovány pro hlupáky a frustráty, pro 4% menšinu, tedy se jimi nemá cenu zabývat a s netem jako takovým to nesouvisí ... disco také nijak nevypovídá o hudbě či převládajícím stránkách lidské povahy ...

1 Memy a jiné
Starý kocour (neregistrovaný) 26.12.2012, 00:47:40
On je to trošku širší problém. Za něco může anonymita, za něco představa, jak by se měl subjekt "správně chovat", za něco výchova.
Něco z těch věcí vyřeší fyzický (optický) kontakt, něco ne. Nevěřím na to, že se fanatik (zelený, rudý nebo třeba muslimský) nějak změní, když bude vidět.
A jsou i trollové, kteří s chutí a potěšením napřed parazitují na cizí toleranci a pak už jim ani nevadí odhalení jejich identity, dostanou písemný "ústní průjem", křeč a zastaví je až BAN, nebo, najde-li se vhodný léčitel, "baňa". (To je "po našemu" a je to obrovská facka.) [;>)

«     1     »