Lapacho

rubrika: Pel-mel


Čaj lapacho je takový "svařák" z nadrobno nakrájenho lýka jistého jihoamerického stromu. Často navštěvuji speciální obchůdky s čajem a již před drahným časem jsem narazil na lapacho. Zaujalo mě tím, že na obalu krabičky bylo napsáno něco o tom, jak je tento "čaj" úžasně prospěšný lidskému zdraví. Odradil mě však návod na přípravu, který spočíval zhruba v tom, že se ten materiál v podobě rezavě hnědých pilin musí nejdříve nejméně pět minut vařit a dalších patnáct minut nechat odstát k dokončení svého vyluhování. Koncem minulého týdne jsem tu bariéru prorazil, a teď každý den zkouším nějaké to lapacho uvařit. Jestli mám to pravé lapacho, nevím, ale nějaký ten vliv na sobě už cítím. Zkuste a uvidíte. Buď se vám bude lépe dařit, anebo budete lépe vařit.

Lucifer


Lapacho (lapačo) je bylinný čaj pocházející z Jižní Ameriky, nazývaný též čaj Inků. Připravuje se z vnitřní kůry stromu lapacho (Tabebuia serratifolia), zvaného též tawari, jehož domovem jsou deštné pralesy Brazílie, Bolívie, Peru, severní Argentiny a Paraguaye. V oblasti And se tyto stromy dožívají stáří až 700 let a jejich kůra je ceněna v lidové medicíně nejen původních obyvatel, ale i na jiných kontinentech. Domorodé užití zahrnuje stavy jako malárie, anémie, respirační problémy, nachlazení, kašel, chřipka, plísňové infekce, horečka, artritida, revmatismus, a lapacho se užívá též proti hadímu uštknutí, špatnému krevnímu oběhu, syfilidě, vředům a rakovině. Výčet použití lapacha v medicíně je velmi rozsáhlý, a protože lapacho je i u nás snadno dostupné, má každý možnost si jeho blahodárný účinek na zdraví vyzkoušet a sám posoudit, zda výčet jeho účinků je opravdu tak široký.

Lapacho však není jen předmětem zájmu alternativní medicíny. O jeho léčivý potenciál se zajímá i moderní medicína, která v něm objevuje farmakologické účinné látky s možným využitím v terapii. V 60. letech minulého století byly publikovány výsledky úspěšné léčby některých forem rakoviny, což velmi urychlilo farmakologický výzkum této rostliny. Protirakovinný účinek čaje Inků je přičítán naftochinonům, derivátům lapacholu, které byly nalezeny ve dřevě, ale zejména vnitřní části kůry (lýka) tohoto jihoamerického stromu. Samotný lapachol vykazuje protirakovinné, protizánětlivé účinky, působí rovněž proti bakteriím a plísním a je toxický pro měkkýše a trypanosomy. Trypanosomy jsou parazitičtí prvoci a Trypanosoma brucei je původcem spavé nemoci.

Přestože lapacho a jeho účinné látky jeví tak zajímavé možnosti využití v humánní medicíně, jeho účinnost stále nebyla u lidí dostatečně ověřena. Řada lékařů pokládá lapacho za placebo bez léčivých účinků a navíc poukazuje na to, že při vyšších dávkách byly zaznamenány nežádoucí účinky. K těm nejvýznamnějším patří chudokrevnost a poruchy krevní srážlivosti (způsobené zvýšeným odbouráváním vitaminu K), velmi silné žaludeční potíže a u těhotných žen možnost vyvolání potratu. Je zřejmé, že další výzkum lapacha je nezbytný. Lapacho totiž obsahuje vedle lapacholu nejméně 20 dalších biologicky aktivních látek, kterým jsou rovněž připisovány významné farmakologické účinky. To vysvětluje širokou paletu jeho využití v přírodní medicíně.

Milovníci exotických čajů jistě přivítali, že lapacho opustilo deštný prales a natrvalo zakotvilo i v české kotlině. Výzkum lapacha a jeho účinných látek však dosud nepřesáhl stadium preklinického a časného klinického výzkumu, proto je lze zatím získat pouze jako potravinový doplněk v podobě čaje. A zde je určitý problém. Není totiž lapacho jako lapacho. Existuje totiž několik druhů stromů Tabeuia, ale ne všechny obsahují účinné látky jako Tabebuia serratifolia, nebo je obsahují v nedostatečném množství. Protože jsou však ve velkém těženy pro kvalitní stavební dřevo, zůstává na pilách značné množství kůry jako odpad a ten se dřevařské společnosti snaží zpeněžit tím, že jej prodávají výrobcům čaje.

Nejvyšší obsah lapacholu je ve vnitřní části kůry, lýku, 2 až 7 %. Pokud se ale do čaje přidá vnější vrstva nebo se použije kůra z jiného stromu, může být množství lapacholu nedostatečné. V roce 1987 byla provedena kontrolní chemická analýza u dvanácti komerčně dostupných produktů lapacha. Výsledkem bylo zjištění, že pouze jeden ze vzorků obsahoval lapachol v dostačujícím množství. V Brazílii byl dokonce zaznamenán případ, kdy byl jako čaj lapacho prodáván produkt obsahující mahagonové hobliny z dřevařských závodů. Ty mají podobnou barvu a podobnou vůni, ale obsah lapacholu v nich je nulový.

Na příkladu lapacha je možno ukázat, jak mohou být drogy velmi dobře účinné ve vlasti svého původu neúčinné, když se stanou předmětem obchodu. Domorodci vždy provádí sběr kůry ze silných a živých stromů, které dokáží svou kůru znovu obnovit. Odpadní kůra ze stromů pokácených v pralese a dopravených na pilu ve stavu ne vždy čerstvém může být jen těžko pokládána za drogu totožnou s původním lapachem domorodců.

Zdroj: Anna Strunecká, Jiří Patočka - Doba jedová


komentářů: 11         Komentáře (11)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
11
Lucifer * 23.11.2015, 17:24:59
ach, ano, byl to vnitřní hlas, který mi to poradil. Předpokládám, že jde o nick Lucifer. Ten už mám na internetu zhruba sedmnáct let. Jako debatér jsem v té době působil na Neviditelném psovi

http://neviditelnypes.lidovky.cz/

Měl jsem takovou idealistickou představu, že budu lidem něco osvětlovat, že budu nosičem světla. Když mě ta představa přepadla, tak mi vnitřní hlas našeptal, že bych měl vystupovat jako Světlonoš, což je latinsky Lucifer

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lucifer

V křesťanské mytologii byl Lucifer jedním z nejvyšších serafů, který však padl, jelikož začal brblat proti svému šéfovi, tomu nejvyššímu ze všech šéfů

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seraf

Občas si připadám jako Světlonoš, občas jako padlý anděl. Obojí se tak nějak harmonicky či kvantově mechanicky doplňuje. Mrkající

10
ach (neregistrovaný) 23.11.2015, 17:07:52
lucifer ak ti aj vnutorny hlas poradil to meno co si si sem dala tak nieco neni v poriadku :DD sorry musel som

Lucifer
9
Lucifer * 18.06.2014, 19:08:48
Ten odkaz, Sylvo, je v pořádku, akorát se na něj nedá kliknout, protože se k němu připojila čárka ",". Pro pohodlí ho přidávám v klikacím formátu:

http://www.cajovydychanek.cz/zbozi-lapacho-s-pomerancem.html

8
Sylva (neregistrovaný) 18.06.2014, 18:31:23
Mně teda lapacho taky moc nechutná, ale některé kamarádky si ho nemůžou vynachválit. Prý s medem je hodně dobrý, ale mně ani med nechutná :o).

Docela mne ale překvapilo tohle s pomerančovou kůrou http://www.cajovydychanek.cz/zbozi-lapacho-s-pomerancem.html, chutnalo docela dobře.

Ty účinky na zdraví bych nepřeceňovala, asi je to o dlouhodobém užívání.

7
Zuzana (neregistrovaný) 27.03.2013, 23:50:31
No ale zase ta nechutna drt muze byt docela dobry 'business' - jestlize lidem namluvite, kolik to ma pozitivnich zdravotnich ucinku, tak na to skoci. Nedelam si srandu, je docela mozne, ze skutecne ma. Uz jen proto, ze tomu ten ci onen veri.

Lucifer
6
Lucifer * 27.03.2013, 23:41:06
[5] Asi máš pravdu, svůj experiment jsem ukončil. Dál budu fungovat tak, jak cítím, že je to nejlepší.

h
5
h 27.03.2013, 22:54:06
tuto drť mám doma a občas piju ... ale je to hnusné ... a nižádné hezké oučinky na sobě nepozoruji ... asi to vyhodím ... mám toho ještě tak na rok ...

Lucifer
4
Lucifer * 26.03.2013, 19:11:03
rezy, je třeba naslouchat hlasu nejen svého srdce a duše, ale i těla. Pro přežití je někdy nejdůležitější právě naslouchání hlasu svého těla. Mé naslouchání tímto směrem je poměrně citlivé a nenechá se zmást žádnými, ať už odbornými či neodbornými doporučeními. Pokud mi ten hlas říká, že to nebo ono mému tělu nesvědčí, zařadím zpátečku. Musím podotknout, že ne vždy se těmi signály až do puntíku řídím. Koneckonců i já, ač anděl padlý (někdy i na hlavu), jsem jenom člověk. Mrkající

3
rezy (neregistrovaný) 26.03.2013, 13:13:26
Díky Lucifere za odkaz, ještě to zvážím. Na druhou stranu, co mě neporazí, to mě posílí. Mrkající Snad.

Lucifer
2
Lucifer * 26.03.2013, 12:32:17
Testuji teď lapacho od Dr. Popova

http://www.drpopov.cz/caj-cervene-lapacho-70-g-PID610.html

Tady je pár dalších informací (viz také diskuse)

http://www.e-cajovna.net/lapacho

1
rezy (neregistrovaný) 26.03.2013, 08:07:15
na rozdíl od Kozince blanitého, který by měl jít u nás vypěstovat a chystám se ho vysadit, jsem k čajům z mě neznámých stromů dost nedůvěřivý. Jednak s nimi nemám žádné zkušenosti, ale ani nemám nikoho, kdo by mi byl schopen čaj před pitím zkontrolovat zda to je to co to má být. Samotné vaření může mít řadu uskalí a rovněž může být vysledek znehodnocen přidavky, např. jak už bylo zmíněno hoblin jiných stromů. Obávám se, že se u nás čistá kůra odborně ošetřená a zabalená zřejmě nesežene. Podobnou zkušenost jsem měl před třemi lety se scháněním jednoho kořene (čínská medicína). Naše obchudky to nabízeli už rozemleté ve směsích dalších, dle soupisu léčivých rostlin. Pak nevíte co kupujete v dobré víře že to možná za ty prachy nebude škodit. Tohle riziko neberu, taky chci žít.

«     1     »