Co je to umění a princip neurčitosti

rubrika: Pel-mel


Možná by bylo snazší definovat, co umění není.

 

Lucifer


To mi připomíná, že jsem počátkem roku na Filmboxu viděl film bratrů Coenových The man who wasn´t there. Je tam roztomilá scéna, kdy hlavní hrdina Ed Crane zaveze dceru své známé, Birdy, která hraje hezky na klavír, na zkoušku k jednomu význačnému hudebnímu mistrovi. Po zkoušce se Ed ptá mistra, jaká byla, a mistr odpovídá, že výborná, že všechno zahrála perfektně - kde bylo Es, zahrála Es, pink, pink, pink, zkrátka dokonale. Pak se mu snaží vysvětlit, že hudba vzniká někde uvnitř, a pak se může prostřednictvím prstů, pokud jsou toho schopny, dostat ven. A nakonec mu poradí, že by z dívky mohla být dobrá pink, pink, pink, písařka.

 

Takže to bychom měli, co umění není. Není to pink, pink, pink, byť sebedokanalejší a řemeslně zmáknutější. Není to ani plác, plác, plác, jenom aby to nejvíc provokovalo či šokovalo. Není to ani líbí/nelíbí, protože tím pádem by bylo uměním kupříkaldu souložit nebo chlastat. Ačkoli posledně zmiňované je jistě umění provozovat, ale je to kapku jiné umění. Rozdíl mezi tím je stejný asi jako mezi kohoutkem vodovodním a samcem kura domácího.

 

Přesto si nakonec dovolím podat jednu definici: Umění je zprostředkovaný polibek od Boha.

 

Ve filmu se mimo jiné objevila parafráze Heisenbergova principu neurčitosti: Čím víc se díváš, tím míň víš. To mě přivádí k následující nanoskopické úvaze.

 

Čím víc se na někoho díváš, tím míň se o něm dovíš. Podle pana Heisenberga je proces zjišťování informace o nějakém objektu dán jeho měřením. Přičemž pod pojmem měření je myšlena jakákoli akce, směřující na objekt za účelem jeho identifikace. Jakýkoli pokus zjistit stav daného objektu nevyhnutelně vede ke změně stavu objektu, a obdržená informace tudíž referuje ne o tom, v jakém stavu byl objekt před tím, než jsme ho chtěli zkoumat, ale v jakém je poté, když jsme ho prozkoumali. Takže, vulgárně řečeno, vše, co se dovíme, je do jisté míry dáno tím, jak se na to díváme.

 

A co z toho plyne. Pokud chcete poznat člověka, nedívejte se na něho, ale na věci kolem něho. Dívejte se, jak ovlivňuje věci kolem sebe. Měřte, jak se mění věci, kterých se dotýká. Vtip je v tom, že vy se nepotřebujete o věcech kolem něj dovědět, jaké jsou, pouze jak se mění. A to už není v rozporu z principem neurčitosti.


komentářů: 11         Komentáře (11)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

11
Anna Kopecký (neregistrovaný) 01.09.2010, 22:23:40
Moje bláboly pod numerem 1 se netýkaly umění, alébrž lidský koexistence, života obecně....... Takže sem byla zase mimoňka, tak to napravim jinym blábolem: Umění dokáže zpochybňovat potažmo měnit zajetý koleje... ale záleží, zda se autor a příjemce sejdou na stejný vlně, jak se míjej, je to nakaras. Umění je špajzka, kam lze, když člověk nemůže, sáhnout pro energii, tu špajzku furt doplňujou nějaký pošuci umělci. Umění umí dát hafo možností úniků ze strachu, kterej žijem, hafo řešení neřešitelnejch životních hlavolamů.... a trocha negativního am Ende: duchemdoby je ekonomizace lautr všeho, všudypřítomná směna, zjednodušování (aby se člověk nemusel namáhat myšlením) a bulvarizace a průmysl dokonalý krásy a šouzábavy (aby se člověk ubavil k smrti)... a umění v něm krapet jakoby zmutovává... přesto, bůh nebůh, ač už asi ztratilo posvátný charakter, kterej kdysi mívávalo, duchovní náboj v něm zůstane.... sem vyflusaná, naschle

10
Honza (neregistrovaný) 01.09.2010, 21:06:59
s tou vírou, vopakuju, že to je jedno ... já sem prostě po seznámení se s infinitezimálním počtem a neeukleidovskou geometrií nebo Cantorovou teorií množin nebo s kvantovou a statistickou fyzikou pocejtil potřebu si to trochu sesumírovat a pro něco se rozhodnout. Vyšlo mi, že nazývat bigbang stvořením je neškodný a jednoduchý.

9
Miloš (neregistrovaný) 01.09.2010, 20:59:52
Honzo, já ve stvoření nevěřím, ale nikomu víru neberu. To univerzum, které zmiňuje Lucifer, je všeobjímající pojem, nejen vesmír (z čistě fyzikálního hlediska), u matematiků spíše nekonečno.
Zuzaniny články čtu se zájmem. komplikovanost vztahů nechápu a nechápal jsem ani na PP, kam jsem občas nakoukl. Snad ještě budou další.

8
Honza (neregistrovaný) 01.09.2010, 20:50:23
Miloši, přidávám se do debaty a stvrzuji, že odborník je tady Zuzana. A doufám, že se objeví. My ostatní jsme spíš umělci (cvoci). Přesně jak to Lucik řekl, my nevíme kdy a jak a proč to skrz nás začne a jak dlouho bude proudit. Ale často se to stává.

S tou vírou ... vono se tradičně (a blbě) směšuje víra a náboženství. Náboženství je vymyšlenej vytvořenej systém. Víra je bezdůvodnej a neodůvodnitelnej postoj. Naštěstí my s Lucikem a spoustou dalších lidí sme fyzikálové a filosofové, takže si dost dobře představíme ten model věřícího i nevěřícího. Pro nás jedno jsou ... Ve skutečnosti je to fuk, kterej model světa zvolíte, ale měl byste dostávat stejný výsledky, jinak je ten váš model nějak nekorektně vydedukovanej ...
Já třeba věřim ve stvoření ... a to čistě z toho důvodu, že nejni žádnej důvod v něj nevěřit, prostě to nejde (narážka na objevené, a doufám již respektované, zákony poznatelnosti světa) vyvrátit. Takže sem vlastně pragmatik.

7
Miloš (neregistrovaný) 01.09.2010, 20:20:13
Také doufám. Nechápu, proč dospělí lidé se urážejí jak malé děti. Vidím to i na "našem" "NP new".

Lucifer
6
Lucifer 01.09.2010, 20:13:04
Dík za příjemnou reakci. Pokud jde o umění, nejsem odborník. Trochu si s tím někdy zahrávám a něco zplodím, ale moc nerozumím, kde se to vzalo. Odborníkem je Zuzana a doufám, že se zase objeví.

5
Miloš (neregistrovaný) 01.09.2010, 20:08:52
Myslel jsem si, že jde jen o obrat. Ale na druhé straně mě dost překvapuje, že mezi fyziky (a také lékaři) je poměrně dost věřících, nemyslím tím jen Grygara, o kterém je to všeobecně známo, ale i lidi z mého okolí. To už je ale o něčem jiném.
Zdejší texty o umění jsou prima. Proto sem také chodím a zvyšuji vám stav počitadla ;). Obdivuji, kolik textů (a myšlenkově hlubokých) jste schopen v krátkém čase sepsat.

Lucifer
4 Miloši
Lucifer 01.09.2010, 19:55:26
Pod Bohem si můžete představovat cokoli. Jak jsem uvedl ve Světě podle prota, tak ze všeho nejméně dle náboženských spisků. Třeba Universum. Líbí/nelíbí záleží na tom, jak to Universum vnímáte. Každý může jinak a já mám respekt vůči jakýmkoli názorům, které jsou z Universa poctivě obdařeny ]Usmívající se

3
Miloš (neregistrovaný) 01.09.2010, 18:16:41
Lucifere, slabinou vaší definice umění je předpoklad existence Boha. Možná je to ale jen zdůraznění, že v posuzovaném díle musí být více než jen řemeslnost. To je jistě pravda. Jak se to ale změří, než jen pocitem líbí/nelíbí a prověrkou životnosti po x letech?

2
Honza (neregistrovaný) 31.08.2010, 23:20:30
von vás, Anna, autor dostal těma Coenama .... mi nejvíc zajímaj ty vodkazy na fyziku ... chápu to přesně jako L. a ta matematická a fyzikální abstrakce, tedy vytváření té reality, ve které žijeme, mne vede k tomu samýmu druhu filosofování ...
prostě úvodník je mooc prima ...

1
Anna Kopecký (neregistrovaný) 31.08.2010, 22:11:04
To je nejhezčí úvodník, jakej jsem tu četla, ale přiznávám, že jsem nečetla zdaleka všechny.
Koukám-li na druhýho, mý pozorování je pro něj potvrzením, že existuje a třeba se sám sobě jenom nezdá, a tím pádem může on koukat na mě, což je zase pro mě potvrzením, že existuju já. Z toho ale neplyne, že já a ten druhej existujeme, pakliže zrovna někdo nepozoruje nás dva... humor... v každym případě je sakra důležitý bejt s lidma...
Druhá, třetí a čtvrtá věta v posledním odstavci platí beze zbytku.

«     1     »