Pohár vína

rubrika: Pel-mel


Úvodník takhle pozdě? Ale proč ne. Objevil se tady i hodinu po půlnoci, tak proč ne tři hodiny před půlnocí.

 

Lucifer


Jenže nic mne nenapadá a moje múza si zřejmě vybrala dovolenou. Asi bych to měl zabalit a odkýblovat se k Neumětelům. Tak jo, něco mě napadlo, ale není to ode mne, ale od jednoho z mých nejoblíbenějších fyziků. Před chvíli jsem listoval Feymanovými přednáškami z fyziky a vzpomněl jsem si, že se mi kdysi zalíbil poslední odstavec někde v úvodních kapitolách. Tak jsem si ho našel. Je na konci třetí kapitoly prvního dílu a popisuje vesmír v poháru vína.

 

Jakýsi básník řekl: "Celý vesmír je v poháru vína." Nikdy se asi nedozvíme, co tím chtěl básník říci; básníci nepíšou proto, aby jim bylo rozuměno. Pravdou však je, že při pozorném pohledu na pohár vína uvidíme celý vesmír. Jsou v něm věci, jimiž se zabývá fyzika: vrtkavá tekutina, která se vypařuje v závislosti na větru a počasí, odrazy na skle a naše představivost přidává atomy. Sklo je destilátem zemských hornin a v jeho skladbě vidíme tajemství vesmírného věku a vývoj hvězd. Jak divná směs chemikálií je ve víně? Jak se tam dostaly? Jsou tam kvasinky, enzymy, substráty a sloučeniny. Ve víně nalezáme velké zobecnění: všechen život je kvašením. Nikdo nemůže objasnit chemii vína, aniž by jako Louis Pesteur neobjevil příčinu mnohých chorob. Jak živé je červené víno vtiskující svou existenci do vědomí, jež ho pozoruje! Jestliže naše chabá mysl z jakýchsi praktických důvodů rozdělí tento pohár vína, tento vesmír, na části - fyziku, biologii, geologii, astronomii, psychologii atd. - pamatujme, že příroda o tom neví!. Proto složme to všechno zpět dohromady a nezapomeňme nakonec, čemu má sloužit. Ať nám připraví ještě jedno, závěrečné potěšení: vypijme ho a na všechno zapomeňme!

 

Richard P. Feynman

 

Všichni pijeme z poháru zapomnění - a to je asi dobře. Pamatujme si jenom podstatné věci, ostatní vylijme do temnot, jinak nám z toho prdne hlava ];-)


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
4
Lucifer 19.09.2010, 20:15:53
Nestraším, ale stát se může všechno a je třeba ps tím počítat. Nevím, jestli měli dynosauři básníky, ale po miliony let ovládali celou planetu. Pak spadl asteroid a za pár let po nich nezbylo téměř nic. Pežili jen malí savci, ze kterých se za další miliony let vyvinuli větší savci a nakonec lidi. Starověké civilizace lidí byly úžasné, ale nakonec se všechny odebraly do propasti. Některé jejich moudrosti a poezie tady zbyly, i včely, a lidstvo ovládá celou planetu. Alespoň zatím... ]Mrkající

3
vera (neregistrovaný) 16.09.2010, 15:07:58
Nestrašte. Zatím vždy se našel, kdo životem okouzlen tasil slovo, barvu, tón. Tu schopnost si nesem v genech, proto se umělci včetně básníků vynořují tak znenadání, leč soustavně.. myslíte že by příroda mohla takový gen odstranit jako nepotřebný?

Lucifer
2
Lucifer 13.09.2010, 19:02:15
Básníci jsou jako včely, když vyhynou, vyhynou i lidi ]Usmívající se

1
vera (neregistrovaný) 13.09.2010, 18:42:06
Příjemné počtení, příjemno vědět, že básníci nehynou. Příjemné by bylo vidět ty dva pány spolu, Feynmana a Omara Chajjáma. Láska, hlína, zpěv a číše vína..

«     1     »