Lidé a manipulace I

rubrika: Pel-mel


Jak jsem v komentářích pod Dvoumiliontým klikancem naznačil, mám dovolenou, v jejímž rámci se pokusím navštívit některé pozoruhodné přírodní úkazy naší mlékem a strdím oplývající české krajiny. Vyrážím dnes za kuropění, včera jsem střídavě odpočíval a chystal se na výlet. Při doplňování některých zásob v Galerii Butovice jsem navštívil tamní knihkupectví, v němž mi jakýmsi záhadným způsobem padla do prvního oka knížka Lidé a manipulace od terapeuta, lodníka, klempíře, cestovatele a spisovatele Jana Jílka. Kdo se na NČ pohybuje už dostatečně dlouhou dobu, jistě ví, že je to jedno z mých nosných témat, takže ho nemůže překvapit, že jsem tu knížkou bez mrknutí druhého oka zakoupil. Zde je několik postřehů z její předmluvy a začátku první kapitoly, abyste alespoň tak trochu pochopili, oč v ní kráčí, čímž se dostanete na stejnou úroveň jako já, jelikož víc jsem toho z ní ještě nepřečet:

 

Lucifer


Jsou lidé, kteří vám sdělují pozitivní informace, a přesto cítíte nedůvěru. Zaklínají se, že jim jde o vaše blaho, a vy víte, že vše, co říkají, je v jejich prospěch. Argumentují a jejich argumenty, ač vypadají dobře, vám nějak nejdou pod kůži. Odvolávají se na tradice, slušnost, a vy víte, že je to jinak. Jen nevíte přesně jak. Přitom stačí pojmenovat emoci, kterou při naslouchání prožíváme, a zeptat se sami sebe, co v nás a proč jejich chování a řeč vyvolávají.

 

Dobře rozumět znamená jistou míru sebeovládání, nepropadnout emocím a dobře formulovat, což znamená být srozumitelný většině lidí. To poskytuje velké bezpečí. Vám i druhým. Vypočitatelní lidé vzbuzují jistotu. Slovní nedorozumění dost často přecházejí do sporů, které v dějinách lidstva končily válkami, zraněním, vraždou. Lidem se rozpadají i stabilní vztahy, které přestávají být stabilními jen proto, že někoho napadne, že dosáhne více ve vztahu úskokem, lstivostí, chytrostí, hrubostí. Takovému chování říkáme manipulace. O nich je tato kniha. Jak jim rozumět, jak jim předcházet, co která slova a věty mohou znamenat, v jakém smyslu se dají používat a jak se nevýhodným manipulacím bránit.

 

Kdyby byl ten člověk normální, vyslechne mě, zváží moje argumenty, a pak se rozhodne, zda se bude se mnou stýkat, či nikoliv.

 

Věty podobného znění v sobě obsahují jistou manipulační sílu. Ta manipulace spočívá ve slově „normální“. Normální jsme podle manipulantů jen tehdy, když se chováme podle norem, které oni určí jako závazné. Normální je z jejich hlediska, když s nimi diskutujete do úmoru, snášíte argumenty, na něž oni odpovídají stylem: Tyhle argumenty nestačí, musíte přinést jiné, lepší. Podlehnete-li tomuto mýtu, dostanete se do manipulační pasti, jež vás má znejistit, vyvést ze stability, kterou vám dává vaše zkušenost, že jen vy sami nejlépe víte, co je pro vás dobré, a co nikoliv. Snaží se vás tímhle způsobem přesvědčit, že oni jsou ti, co určují sílu argumentů, co určují kvalitu diskuse i člověka. Říká se jim manipulanti.

 

Existuje říkanka, kterou používají mnozí lidé, když se jich ptáte, jak sami sebe hodnotí. Zní: Nemám právo sám sebe posuzovat, na to jsou ti druzí. Taková říkanka se dá nazvat mýtem. Mýtem v tom smyslu, že druzí lidé vědí lépe než já, jaký jsem, v čem jsem dobrý, v čem nikoliv, a proto je bezpečné se řídit tím, co říkají jiní.

 

V momentě, kdy vím, že je pro mne něco dost dobré, dostávám se z pasti manipulativního hodnocení a z pasti, která tvrdí: Druzí lidé vědí lépe než já, co je správné, dostačující a vyhovující. Stávám se správcem svého života. Být správcem svého života znamená opustit bezpečí tradice, smlouvy, která je vždy k podpisu, smlouvy, která našeptává, že když budu podle cizích představ, budou mě mít druzí lidé rádi. Manipulace jinými slovy říká: budeš-li podle našich představ, budeme tě mít rádi a budeš žít v bezpečí naší přízně. Obvykle za tím bývá skryta výhrůžka, že nás ti lidé opustí, pokud se nebudeme chovat podle jejich přání – jako bychom ztrátou jejich přízně měli ztratit něco nenahraditelného.

 

Jedna z dalších manipulací zní: Nemáš právo na žádné chyby, protože se dotýkají druhých lidí. Pokud nějakou uděláš, musíš se za ni omluvit druhým a být smířený, že tě nebudou považovat za spolehlivého a dost dobrého. Ano, dotýkají, ale druzí lidé mají možnost se od nás vzdálit, udělat opatření, která dopad našich chyb na jejich osobu zmenší, nebo zcela eliminuje. Dále nám může být zcela jedno, že nás ti druzí považují za nespolehlivé a ne dost dobré. Cokoliv chcete vysvětlit, jakkoli se chcete omluvit, schopnému manipulantovi se vždy hodí otočit vaše omyly proti vám, odvolat se na tradice, zvyky, dohody, představy.

 

 

A to by tak bylo z této knížky pro dnešek všechno, dál jsem se fakt ještě nedostal. Beru si ji však na cestu do mlékem a strdím oplývající české krajiny, a pokud mi to mnou obhlížené pozoruhodné přírodní úkazy dovolí, budu do ní nahlížet a k nějakému tomu manipulativnímu výsledku se možná ještě před svým návratem doberu.

 

Zdroj: Jan Jílek, Lidé a manipulace


komentářů: 16         Komentáře (16)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
18
Stella 20.04.2014, 21:14:48
Starý Kocoure, skoro se mi chce napsat, že jste právě charakterizoval naše zvyklosti, v kterých jsme prostě doma a už je bereme jako: Dobrý den. Prostě -patří k věci. Úžasný

Stella
17
Stella 20.04.2014, 21:11:54
No, a, géčko, co když ostatní pořád ještě nevědí, že 6 jsou přesně ocitovaná Luciferova slova?

Pořád ten ďábelský pošklebek. S vyplazeným jazykem

16
St. Kocour (neregistrovaný) 20.04.2014, 14:59:07
Co je to "být nornmální". Z čistě jazykového hlediska je to vyhovovat nějaké normě - a ta musí být předem stanovena, vypočtena či empiricky zjištěna. Což nebývá.

Manipulace obvyklé:
"V Brně by mi tohle nikdy neudělali!"
"V Brně to totiž umějí!"
"V Brně jsou ochotní!"
Tak tohle se se říká hercům, sboru, orchestru nebo osvětlovačům v Ostravě, v Plzni, v Praze.
V Brně se říká zase říká:
"Tohle by mi v Praze nikdy neudělali!"
"V Plzni jsou totiž ochotní!"
"V Ostravě to totiž umějí!"

Tihle jednoduší manipulátoři si ovšem neuvědomují, že svět rozhlasu a divadla není nekonečně veliký a víceméně se všichni trochu znají. A řeknou si to mezi sebou. Takže jsou páni dirigenti, režiséři choreografové a hostující sound-desingnéři nakonec k smíchu. Potutelnému. Jistě - je to na pomezí lži a manipulace. Ale souvisí to. Mrkající

Stella
15
Stella 20.04.2014, 08:35:50
Amen.

Přeji krásnou prosluněnou neděli. Aspoň u nás to na takovou vypadá.

14
g_ (neregistrovaný) 19.04.2014, 23:27:53
Tak pravila Axina.
Nezapomeneš!

Axina
11
Axina * 19.04.2014, 12:42:54
[5] Určitě se to zlomí! Na letošní Velikonoce nikdy nezapomeneš Smějící se Smějící se Smějící se

Astra
10
Astra 19.04.2014, 12:34:05
Klíďo se odmáčej do bezvědomí, Gé, gůglit umí každej, udivovat sám sebou málokdo. A málokdo taky rozlišuje udivení a udivení. Až budeš vymydlenej, tak si to přeber, kuliferdo. ZAČÁTEK TÉ PRVNÍ VĚTY ZNÍ - ANI SE MI NECHCE VĚŘIT.... S vyplazeným jazykem

9
g_ (neregistrovaný) 19.04.2014, 09:44:04
Až já se vykoupu, @, tak se nauč gůůůglit.
~~~~~~~~~~~~ Smějící se ~~~~~~~~~~~~
GM

Astra
8
Astra 19.04.2014, 07:00:04
(6) Géčko, ani se mi nechce věřit, že je to moudro z tebe. Přečti si to znovu. Kdybys takhle psal vždycky, staneš se obratem miláčkem všech! Koupej se častěji v hluboké tůni svého podvědomí... Nevinný

Lucifer
7
Lucifer * 18.04.2014, 22:26:12
Zdravím ze svého velikonočního výletu. Vyrazil sem v košili s krátkým rukávem a musím přiznat, že jsem se po dlouhé době nepotil. Od zítřka to však prý už bude horší. Stella a Astra jako obvykle, ovšem komentář číslo [6] je velmi hezký. Tak trochu se v něm vidím. Takže: Velikonocům zdar! ukřižování už máme skoro za sebou. Úžasný

6
g_ (neregistrovaný) 18.04.2014, 21:53:03
Enigmu vnímám jako dešifrátor všeho kolem sebe, co je nějak nesmyslně či smysluplně zašifrováno do něčeho, co na první pohled vypadá jako úplná blbost. Mám ji uvnitř své hlavy, ukrytou v nejhlubší tůni svého podvědomí. Když už z toho všeho upadám do zašifrovaného zmatku, tak pohlédnu do hluboké tůně své duše a najednou se vše vyjasní. Všechny šifry zmizí a z hloubi mé duše zní tichá melodie Enigmy. Asi jsem něco nalezl, říkám si, kolem mne plynou barevné obláčky, sny se mění ve skutečnost a blbost v moudrost.

Tahle se svojí Enigmou promlouvám někdy pozdě v noci, téměř až k ránu. Do očí mi padají poslední střípky hasnoucích hvězd, kohout na pomezí začíná trénovat svoje kokrhání, ještě je ticho, už vím vše… a pak usnu.

Když se ráno probudím, Enigma nikde, mlčí, kohout kokrhá a já mám v hlavě zase samé blbosti zašifrované do nesmyslného či smysluplného zmatku.

Stella
5
Stella 18.04.2014, 21:29:55
Velikonoce jsou takový svátek napůl zmrzlý, takové ano i ne. Dosud jsem je moc ráda neměla. Až na to,že na Velký pátek jsem si poprvé přivezla domů dítě.
Třeba se to zlomí? S vyplazeným jazykem

To, o čem píšeš, je daň za přežití. Může mít z něj člověk radost? Nevinný

Astra
4
Astra 18.04.2014, 19:51:32
Pochopení podtextu je fakt dost velká radost, to máš pravdu, Stello. Je to taková tajuplná řeč beze slov. A je v ní tolik obsahu...

Mám dneska vzpomínkový den. Ráno v 8 před 25 lety na Veký pátek jsem ukládala do hrobu urny maminky a manžela. Ten den taky poprchávalo, na hřbitově nebyl nikdo - jen já a ti dva, které jsem tak milovala. Moje poklady se ten den zavřely a už se nikdy neotevřou. Je to dávno, už to tak nebolí.

Stella
3
Stella 18.04.2014, 18:38:19
Ahoj,
velkopáteční Astro, máš mnohem bohatší zkušenosti s internetem. Já už raději na nějaké jiné stránky nechodím, protože mám dojem, že moc lidí potřebuje být pořád proti někomu. A k tomu je internet ideální.
Co je pro jednoho nevinný vtip, pro druhého urážka - ale to je potíž psané komunikace vůbec. S tím se holt musí počítat.
Ale zase - existuje o mnoho víc radostí než pochopit podtext? Nerozhodný

Astra
2
Astra 18.04.2014, 16:33:34
Jan Jílek je chytrý muž, má nás přečtené. Ale napadlo mě při té příležitosti, že by nebylo od věci při rozmachu internetu a zejména při dopisování v něm, rozebrat to, jak vznikají nedorozumění tady. Člověk v dobré víře napíše někomu nějaké svoje moudro, druhá strana to špatně pochopí, vezme to za jiný konec - a už vznikne třenice. To v lepším případě, protože věc se dá písemně dovysvětlit. Ale když se "strany" nedohodnou? S vyplazeným jazykem

«     1    2   »