Třešní je málo

rubrika: Pel-mel


Pořád jsem si říkala, proč je ke koupi tak málo třešní, když právě běží jejich sezóna. Vždyť se podobná situace opakuje už několik let. A čím to, že pokud už jsou k mání, nestojí ani 100 Kč. Jen 99 (správně: necelých 100…). Ale už to vím. Třešně nemůžou být na trhu, protože jsou na dortech v novinách a v časopisech. Novináři, ty pověstné hyeny, přislazují čtenářský dojem nabídkou dortů s třešněmi v textech o koaličních jednáních, o dění v oválné pracovně, třešničky i třešinky na dortu doprovázejí reportáže z cest k severnímu pólu, ba i zprávy o krutostech v Somálsku a v Sýrii. Fruktózně peckovitě nenasytní zpravodajci! U některých z nich se toto oblé zdobení zardívá v jednom článku i třikrát. Nejspíš mají nějaké utajené dohody s čínskými sadaři, protože dávno nevěřím, že by toto vzácné ovoce červenalo někde jinde než tam, kde dovedou udělat rychlý proces nejen se špačky. Než se třešně přikutálí, jejich cena pořádně vzroste. Ještě buďme rádi, že žijeme ve střední Evropě!

 

Stella


Já vím, já vím. Psát denně, vymýšlet pořád něco originálního, to je nadlidská práce. Zvlášť, když se tolik spěchá. Koneckonců, od toho tady klišé máme. Ale pro čtenářskou jízlivost tady zase máme dovolenou a prázdniny. Není krásné, když si můžete spojit údiv nad úrodou žurnalistických třešní s rozhovorem vyslechnutým pod panelákovým oknem?

„Furt čte. A čte.“

„A co to, pani? Vždyť na to nikdy nebyl.“

„Ale to víte, chodba plná letáků a von mi to pořád tahá domů.“

 

Protože také tvůrci reklamy se musí sakra snažit, aby týden co týden nalákali do supermarketu co nejvíc dychtivých zákazníků. Když se dostatečně pokocháme barevnými portréty potravin, otevře se nám nevídaný svět letákové slovesnosti jako krásné počteníčko.

„Pocházím z Německa a jsem vyroben z kravského pasterizovaného mléka,“ začíná své teskné vzpomínání sýr. Německo Neněmecko. Smiřuješ se, Polotvrdý Sýre bez kůry, s tím, že tě nezachrání ani mistrovství v Brazílii? Když nebudeš sněden, budeš sežrán, plísněmi přinejmenším.

Také monology dalších výrobků, které se nemohou dočkat zkonzumování, se vyrojily hned s prvními letošními bouřkami. I taková pasta je sdílná: „Nebaví vás dívat se na krev, kterou vyplivnete po čištění zubů?“ Co ti mám, Pasti, povídat. Nebaví.

Vatové tyčinky švitoří: “Jsme úžasně hebkými pomocníky, zkuste nás.“ Ano, přímo tak se „hebké“ podbízejí! Přesto, milé Tyčinky, vyznání mletého steaku nebo zlaté lilie je poutavější.

A květák? „Moje hlava s nápaditým „afro účesem je nepřehlédnutelná.“ Jo, kdybys dneska viděl moji hlavu, Karfióle! Ale já zase během vaření nezamořím celý dům.

Špenáte, víš, co se říká o sebechvále? Ani tě nebudu citovat, Ironplante.

 

Špičková kvalita. Pro vybíravé. Pro šetřílky. Čas dozrál: Už jste si koupili megalízátko za supercenu? Tady jste správně, protože tak chutná čerstvost. Jako vepřové kolínko Extra. Nebo jako králík bez hlavy a cibule volná. Kolem kvetoucích rostlin a zelených rostlin dojdete až ke kuchyňskému systému pro multistruhadlo. Poblíž najdete i elektrický odpařovač na mouchy a komáry. Hned vpravo mají toaletu pro kočky s krytem. Až válka pomine, i kočky dají přednost toaletnímu papíru s výstižným názvem TENTO.

Když už jsme u zvířátek, proč si neudělat radost a nekoupit si krtka se solárním světlem velkého?

Nebo surikatu, toho tradičního strážce českých zahrádek? Ptáčka na kmeni se zvukem? A jsme v pohádce u trpaslíka se solárním světlem (Kde ho má?), třeba nám prodá rohlík sedmizrnný nebo zbojnický.

 

A teď pozor. Než se pustíte do úvah, jestli označení Česká kvalita není jen alibistické předcházení možné budoucí žalobě, všimněte si, kolik atributů může nést maso mělněné, před digitální dobou - mleté. Poctivé, čerstvé, domácí, fantastické, selské. Když už se pro ně nehodí Bio (Cinema) nebo Křup. Ono ani u salámů nevíte, jestli jejich jméno a příjmení prozrazuje (zakrývá) původ nebo určení (cílovou skupinu). Viz salám dětský, hovězí (Jaký je, paní? Ten hovězí? Koňský.), rolnický, telecí, studentský. Salám junior. Seniorem se může stát, když ho zapomenete uložit do chladničky chytré nebo designové a necháte ho ležet na pračce úzké.

 

To se mi to směje, když nemusím být „kreativní“, když sednu a opíšu. Já můžu! Ale stejně mě uklidňuje, že v době, kdy se prodává body kojenecké a dají se koupit kojenecké ponožky kotníkové (!), jsou ještě pořád bikiny dámské, lodičky dámské, podprsenka dámská, kabelka dámská, ba i dupačky zůstávají v době nejasných pohlaví a věkových skupin zatím dětské!

 

Třešinka na dortu. Léto vrcholí, spokojeně se usaďte, otevřete Ostatní lihovinu, zapalte si (nebo opečte) Trampské cigáro, načněte sáček Chipsů vroubkovaných a na chvíli zapomeňte, že vás čeká práce na kuchyni dodané v demontu, protože když už jste zvládli koupelnu v částečném demontu, zvládnete každou nevýhru. V případě vaší úplné demontizace vám pořád ještě může pomoci hlava plastová!

 


komentářů: 17         Komentáře (17)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
17
Stella 20.07.2014, 10:18:15
Pak nastane horko definitivní...(16)
Taky jsem kvůli Meteoru vstávala časně!

Ale s rádiem si povídám kolikrát dlouhé hodiny - 2 stanice, ostatní by pro mne nemusely být.

Astro, tyto zvuky myslím nejsou to nejhorší. Naopak - jsou docela pestré. Zažila jsem dvě probdělé noci v domě blízko křižovatky v Libni - a to si opravdu nechci zopakovat, Lidem by se v takových podmínkách mělo platit za odvahu tam žít.
U nás je léto každoročně zabité: kompresory, vrtačky, pily, sekačky... Pořád v opravě: chodníky, silnice, okna všude okolo, parkoviště, střechy, voda... Na zbláznění! Kam má chudý utéci? Do pivnice - mezi ty, co se pak vracejí celou noc pod naším oknem.
Jen když jsme zdrávi - vzpomínáte na ten francouzský film?
Hezkou prohřátou neděli!


Astra
16
Astra 20.07.2014, 08:50:58
Zapojujujúúú se do jistě početné rodiny neposlouchačů rádia, starý kocoure. Kolem toho doopravdy lítá tolik, že by se jeden i druhá zbláznila. Teď - například - slyším odnaproti z eldéenky, jak sestra řve na hluchou pacientku nějaké pokyny. Za chvíli třeba přijede pohřebák, uklízečka z hospody hází do kontejneru lahev za lahví (to byla zase plodná noc), jediná bláznivá řvoucí hrdlička v ulici se rozhodla, že změní pozorovatelnu a nebezpečně se přiblížila k mým oknům. Bohužel tohleto nejde vypnout. A to je teprve ráno. Neděle, kdy byl měl být klid a pokoj. Á, právě přijel rozhrkaný povoz a přiváží naproti do LDN už obědy, které uvařila noční směna kdovíkde. Tak je to v neděli vždycky, zároveň přivážejí i studené večeře. Tahleta organizace práce je docela praktická.

Nicméně - ranní průvan vlídně povívá mými závěsy, které ladně vyhazuje oknem semtam....tak jdu snídat. Dobré ráno i dobrý den! a VYDRŽTE. HORKO PŘEJDE.jAKO PŘEJDE VŠECHNO! S vyplazeným jazykem

15 Pro Astru
Starý kocour (neregistrovaný) 20.07.2014, 08:00:55
Brát si na chalupu svět - to popírá princip splynutí s přírodou. Mám to dotaženo skoro do dokonalosti - žádný počítač, žádný internet, TV vypnutá a styk s "širým světem" jen ranní zprávy z rádijka v mobilu. (Aspoň ho na něco mám...)
Pak se mobil vypne a i když ho beru na focení (jako zabezpečení - jsou tu místa, kde neprojde člověk třeba několik týdnů) - tak ho nosím vypnutý. Nejnutnější SMS pošta až večer. Takže kolega Kleibl je rozumný člověk - má na to věk.
A ještě ho můžete potěšit Astro tím, že Meteor byl pořad, který jsem jako mladý človíček poslouchal s "otevřenou hubou". Teď je všeho tolik, a tolik stejného, že rádio neoposlouchám. Takže (doufám) slyším, co se kolem mě doopravdy děje.

Astra
14
Astra 20.07.2014, 07:21:24
Starý kocoure, potěšil jste mě! Ta nahrávka nemá chybu! Pošlu ji Josefu Kleiblovi, zakladateli Meteoru. Určitě bude radostí skákat, i když ho bolí nožka. Pošlu ji hned, ale odezvu budu mít až na podzim. Ten chlapík totiž - má rozum - do chatrče, kde tráví léto, si nebere PC. S vyplazeným jazykem

Stella
13
Stella 19.07.2014, 21:47:56
Host - dezert.

Lucifer
12
Lucifer * 19.07.2014, 21:45:07
Anebo třeba tohle

http://www.novinky.cz/koktejl/342729-host-si-v-restauraci-stezoval-na-svaba-v-jidle-servirka-ho-snedla.html

Po přečtení názvu sice můžete znejistět, jestli servírka snědla hosta, švába nebo to jídlo, ale pak se vše vysvětlí. Úžasný

Stella
11
Stella 19.07.2014, 21:43:45
No prosím. Mrkající

Stella
10
Stella 19.07.2014, 21:42:45
Pro Astru: Ty jsi tak nenápadně nápadně rafinovaná! Myslím tu reklamu. Mrkající
A ti skřítci na tebe nemají! Překvapený

Pro St. Kocoura. Poslouchám, oči se mi klíží - v tom bzučení je něco prastarého, co asi v sobě nosíme. Konec cesty, došel jsem domů. Díky. I za to.
Proč myslíte, že by to Lucifer neposlouchal? Nevěřte.

Lucifer
9
Lucifer * 19.07.2014, 21:36:52
Tak jsem si to přece jenom poslechl, Starý kocoure, v tomhle vedru opravdu nesmírně osvěžující. Smějící se

8 Pro hvězdy
Starý kocour (neregistrovaný) 19.07.2014, 21:31:10
Pro Astru:
Už jsem přes půl roku žádnou reklamu nedělal. Ale nevzpomínám na tuhle "příživu" ve zlém. Od rádia Čas jsme tehdy dostali prostor 59" pro řadu reklam "Nečasovi" což byly miniaturní rozhlasové hříčky s "vestavěnou " reklamou na určitý divadelní kus. Jaký byl dopad nevím - těžko zjistit, ale o celou řadu (než byl projekt zaříznut a nahrazen "ozvučenými oznamy") byl zájem, pro několik lidí jsem musel celou sbírku vypalovat - bylo toho přes padesát kousků.
Vtipnou a neotravnou reklamu člověk moc často neslyší ani nevidí. Poslední dobou jsem zahlédl v TV i na bilboardech celou sérii reklam s mrzutým kocourem, snad na nějakou banku či co - jo, to má vtip. Mrkající

Pro Stellu:
Pojednání "nejen o třešních" mě potěšilo a pěkně pobavilo. Ochodnické "ptydepe" by mě tak ani neudivovalo, každá profese má svoji slovní zásobu, která lidem odjinud připadá divná nebo směšná, ale fakt, že se tohle výrazivo dostane na letáky nebo dokonce do reklam je trochu průšvih. Člověk čtenářský si uvědomuje onu "nečeskost" některých slov - hlavně adjektiv a vnitřně se baví. (Nebo i nahlas.) Je to v češtině něco jako dáma, které má vzadu na sukni ošklivou skvrnu. Usmívající se

Přidám jeden snímek, starý necelé tři týdny. Luciferus to jako obvykle poslouchat nebude, ale vy si užijte nedělní dopolední atmosféry v horské vesničce. Není to žádná mixáž, jen jsem vystřihl jedno v dálce projíždějící auto. Úžasný

https://dl.dropboxusercontent.com/u/21775916/v%C4%8Dely%20a%20pt%C3%A1ci%20-%20letn%C3%AD%20ned%C4%9Bln%C3%AD%20dopoledne%20na%20vesnici.mp3


Astra
7
Astra 19.07.2014, 17:04:33
Prvním zadáním jsem "absolvovala" zkoušku, dopadla na jedničku, ale teď už bych nedala dohromady, jakže to vlastně bylo. Potom toho bylo za ta léta tolik, že jsou to už jen fragmenty, co se vybavují. Myslím, že ten čisticí papírek začínal nějak takhle - Vejde se do té nejmenší kapsičky...malý hudební předěl k většímu přitažení posluchače (tak jsem to napsala záměrně, protože mnohým hned naskočí kondom) a další poslech je potom zaručený. Rádio nemá obrázky, v tom je to tam s reklamou těžší.

Ptáčci mají na tom "kmeni" malé čidlo, které zaznamenává pohyb, fungují na baterii. Je to kýč jak Brňo, ale dostala jsem ho z lásky od kamarádky Hely z Liberce. Tady se sehnat nedá, a já jsem chtěla oznamovat domovu, že se vracím. Aby měli čas zdrhnout všichi skřítkové, co mi doma schovávají věci. Musím jich tady mít hafo S vyplazeným jazykem Tak se pěkně pečte...

Stella
6
Stella 19.07.2014, 15:27:31
No. Astro, já říkám pořád, že jsi taková pohotová. Nápady nemá jen tak někdo! Natož, aby byl schopen se jimi uživit. Můžeš ocitovat výsledek svého prvního zadání?
Nevěděla jsem, že ti ptáčci tak pěkně cvrlikají. To když tě uvidí? Nebo na co reagují? Musím si pořídit.
Holubi čínsky nerozumějí.
Mám dojem, že kromě kouřícího ježka doma nic nemáme. A chaloupku s kouřem z komína. Co se soudruhům v NDR podařilo...
Všemocnost kypřicího prášku musím vyzkoušet.

Veselé opékání se!

Astra
5
Astra 19.07.2014, 10:10:08
Chjo, jsem Zapomněnka. Zapomněla jsem na ptáčky - na ty na kmeni, co cvrdlikají o závod. Mám dva. Oba jsem je dostala a oba cvrdlikali v Číně. Jeden je za oknem pod krmítkem pro sýkory.Ten pěje jako kos čínský. Má odhánět holuby, ale nedělá to. Totiž dělá, ale holubi na něho kašlou. Ten druhý je v předsíni a cvrdliká zase jako čínský vrabec. Kdykoliv přijdu domů, vítá mě. Tuhle mě to rozveselilo, tak jsem nechala dveře dokořán a cvrlikala na celý barák. Taky mám v předsíni plyšákového kohouta, ten zase čínsky kokrhá a střeží lžíci na obouvání. Partaje měly jistě radost. No, ať vidí, že jsem hravá. Máte doma taky nějaké podobné potrhlosti? S vyplazeným jazykem

Astra
4
Astra 19.07.2014, 09:08:09
Nejdřív jen tak mimochodem - pach z vaření květáku snadno odstraníme, když do vody, ve které květák vaříme - přisypeme tak na špičku lžičky kypřící prášek.A nikdo nic neví! S vyplazeným jazykem S tím práškem se dají dělat i jiná kouzla v kucnyni, ale to se teď už projevuje moje choroba z povolání. Deset posledních pracovních let - ještě za komančů - jsem byla nádherně zašitá v redakci komerčního vysílání, kde mohly vznikat zcela apolitcké texty.

Nevím, jaké to teď mají současní "kreativci", jak si pěkně říkají. Za mého čarování v rádiu přišel zadavatel, předložil podmínky, co a jak by jeho podnik potřeboval propagovat, případně donesl nějaký informační materiál a za pár dní si přišla skupina pracujících poslechnout výsledek. V nóbl případě byly k dispozici ukázky i tři - na výběr. V mém případě to znamenalo - napsat texty, respektovat přitom všechno, co zadavatel žádá, včetně vteřin či minut trvání, natočit s herci, obkroužit muzikou - ještě teď mi vstávají vlasy hrůzou. Byla to děsná dřina. A přitom invence musela být na prvním místě.

Pravda ale je, že to byla práce pěkná. Vzpomínám na první zadání, které jsem dostala ke zpracování. Deset vteřin na čisticí ubrousek na boty. Tak si to zkuste S vyplazeným jazykem

Je okurková saisona. To, jak v té Emerice někde vybublala silnice pod vlivem podzemnch sopečných erupcí - může být pravda, ale mohlo třeba taky jen svítit moc slunce a beton, či co to tam mají - se prostě naštval. Nebo moc svítilo slunce na hlavu redaktorovi, který to popsal. Kachny v létě plavou velice usilovně! Usmívající se Rozpačitý

Stella
3
Stella 19.07.2014, 08:34:14
Přeji hezkou sobotu. Ono, Astro, nic jiného se v tom horku nedá dělat, že se mu pokorně odevzdat. Nezávidíš těm,kdo se dovedou takto do rána bílého bavit?
A oddejme se Třešňové náladě!
Jo, Projektil...

«     1    2   »