Zvon – tón

rubrika: Pel-mel


Zvon se podobá člověku. Má tělo a srdce. A části jeho těla byly nazvány krk, plášť, čepec, rameno, koruna, ucho. Srdce má oko, pěst, ústa, žebro. Zdá se, že člověk měl potřebu si tento „samozvučný bicí nástroj kalichovitého tvaru“ připodobnit. Podle času, ve kterém zvon plnil svou základní signální funkci, získaly zvony lidová označení jako poledník, šturmovák, umíráček, klampáč (zvoní klekání), dominik (z latinského pojmenování neděle). Srdce zvonu může dostat infarkt, jako se stalo roku 2002 Zikmundovi ze Svatovítské katedrály. V našich zemích se zvuk vytváří údery srdcem, ale v Orientu se často zvoní zvnějšku, údery kladivem.

 

Stella


U nás se také provozovalo tzv. rebelantské zvonění. Zvon byl obrácen ústy – to je, spodním otvorem – nahoru. Ať už se zvonilo a zvoní jakýmkoli způsobem, pokaždé zvony provázejí slavnostní nebo tragické události. Na základě údajů z Ninive už nejméně od 3. tisíciletí před naším letopočtem. Víme, že v křesťanském světě se od 5. století zvony používaly v klášterech. První písemnou zmínku o zvonu na našem území uvádí Proglas. O zvonci měděném, za kterým jdou negramotné ovce… A vyrábět se u nás zvony začaly ve 14. století. Největší rozmach ale zaznamenalo zvonařství v době barokní. Vždyť úder zvonu – to je úder, který zasáhne duši a přinutí člověka stanout. Citové vypjatosti barokního času zvony dobře odpovídaly. Protože dunění zvonu jde z hloubi. Z chyceného, téměř uzavřeného, zvolna se rozvíjejícího prostoru. Z barokního 17. století také pochází největší historická chrámová zvonohra v Evropě, Loreta.

 

Možná i pro vás bude novinkou, že Marie Terezie v ohňovém patentu stanovila, že každá vesnice musí mít zvoničku. (Šíření požáru měl zabránit i rybník na návsi a stromy povinně vysázené mezi domy.) Obecní zvonička byla nezbytná ve vsi, která neměla vlastní kostel. Je zajímavé, že zatímco zvonici jako samostatnou stavbu blízko kostela nenajdeme např. ve Slezsku ani jednu, zvoničky byly všude. Dohlédl na to Josef II. rozzlobený nedbalým přístupem obcí k protipožárním opatřením. Zvoničku mohl nahradit i zvon zavěšený na stromě.

 

Zvonař musí své dílo naladit. Jeden zvon pak vydává 70 až 100 tónů. Ovládnout tu těžkou kovovou masu a přimět ji, aby zněla podle představy tvůrce – to musí být úžasná práce. Ladění se provádí v toleranci 1 setina půltónu! Nejkrásnější je prý souzvuk pěti zvonů. Říká se, že nejoblíbenější je dnes zvonění ve Velké Británii, protože ostrovanům je blízké mollové ladění. (Durové ladění zvonům ubírá na kráse zvuku. A Zvoníci – to je pěkný díl Vražd v Midsomeru, v němž amatéři s nadšením nacvičují hru zvonů do prestižní soutěže. Je tam také názorná ukázka, jak těžký je zvon…) Zvon je také nástrojem v symfonickém orchestru, kde může mít i podobu trubicovitou.

 

Největší zvon světa se prý nachází v Barmě, ale na dně řeky. Vyzvednutí se jen tak někomu nepodaří. Kremelský Car-Kolokol je velikostí druhý, váží 193 tun. Ten má ale zase tu smůlu, že nikdy nezvonil. Sto čtyřiceti tunový zvon v Ósace byl roku 1942 zrekvírován. A tak se za největší zvonící zvon považuje třiceti šesti tunový zvon na ostrově Honšú. Vyrobili ho r. 2006 Nizozemci s mistrem ze slavné české zvonařské rodiny Manouškových.

 

Váha nejtěžšího českého zvonu Zikmund se odhaduje na 13 tun. Navzdory pověsti jeho srdce puklo nebo se utrhlo už šestkrát, aniž by následovala národní tragédie. (Pomineme-li události roku 2002 –  Zvon Zikmund). Druhý největší zvon na českém území je Augustin v Hradci Králové. Následuje zvon v olomouckém dómu sv. Václava.

 

Zatímco pro většinu z nás je odbíjení zvonů spojeno s nejslavnostnějšími okamžiky (vždyť se také říká: velebné zvonění), pro Václava I. představovalo muka a za jeho přítomnosti zvony musely ve městech mlčet. Snad je za tím nesnášenlivost určitého vlnění, které vyvolává záchvat. Rozhodně náš král přicházel o hodně.

 

České slovo zvon je jedno z těch šťastných slov. Zní jako úder a zároveň v něm doznívá tón tohoto neobvyklého nástroje. Může se mu rovnat třeba Bell? Bell se hodí tak ještě k poskakujícím Jingle Bells. (Rolničky ale nepřivezli sobi ze severu. Pocházejí z Afriky a z Indie. Ale to už je jiná kapitola.)

 

Zvon má ušlechtilý tvar. Je otevřený, ale přesto ukrývá tajemství, slib. Napovídá, ale neukazuje. I v tom je jedním ze symbolů přicházejících svátků. Protože víc než co jiného jsou to svátky stejně tiché, stejně skrývající něco, čeho jsme se málem dotkli, ale co se už znovu ztrácí v dálce - a přitom je to stále na dosah.

 

Zvon se podobá člověku, ale je dokonalejší. Má tělo a srdce. Hlavu nepotřebuje.

 


komentářů: 31         Komentáře (31)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

31 Proč už nebudu mluvit o Rusku
Starý kocour (neregistrovaný) 26.12.2014, 00:25:39
Už asi dvacet roků spolupracuji s ruskými umělci. Dnešními, nikoliv mrtvými. Opera, balet, činohra, fotografie. Takže s jednoduchým odsouzením Ruska a Rusů mám opravdu VELKOU potíž. Ale o tom by byl ne článek, ale celá série článků. Možná to někdy dám na svůj blog. Ale opravdu se mi tu nechce o těch věcech diskutovat s kýmkoliv, kdo má jednoduchý, hotový názor. Na Rusko, Putina i na Ukrajinu, na Bělorusko a jeho, na naše poměry poněkud šíleného diktátora Lukašenka.
Ty věci opravdu NEJSOU jednoduché, jak se nám média snaží namluvit. A to jak naše, západní tak i ta ruská nebo ukrajinská. Trochu si zalže každý - někdo i hodně. Je ovšem spousta úhlů pohledů a nedá se říct, že jen jeden je ten správný.
===
Jedna malá milá ruská baletka (primabalerína) vzpomíná dodnes, že jsem ji a jejímu muži, Ukrajinci, donesl na Štědrý den roku 1993 do bytu talířek cukroví. Byli tu s mužem krátce, bydleli v našem činžovním domě a nějak si nic netroufali. Naše Vánoce jim nic neříkaly. S nikým se nestýkali, pozdravili a šup domů. Cítili ten chlad a odstup lidí, kteří si ještě moc dobře pamatovali rok ´68. Včetně mě. Ale oni té době ještě nebyli na světě! Prý ji to tenkrát dojalo. Pár vanilkových rohlíčků...
Dneska mluví česky lépe, než mnozí Češi. Učí. Zpátky do Ruska - ani nápad. Ale urážet Rusko, jejich vlast, místo kde žijí jejich rodiče a babičky nikdo nesmí. Odtáhnou se. Zchladnou. Češi takovou hrdost na svou zem, národ asi neznají. My Poláci ano. I Němci. Je to snad špatně?
Tak proto už tady o Rusech nebudu...

Stella
30
Stella 24.12.2014, 10:04:15
Kocoure, Lucifere, oba myslíte totéž, viz 25, 26, ale cloumají vámi emoce. Máte chuť se přít. Prostě chlapi. Úžasný

Dobrý Štědrý večer!

Lucifer
29
Lucifer * 24.12.2014, 00:45:11
Tak tomu nerozumím, Starý kocoure. Nenabíhej na čertí vidle a nemel z posledního. Tahle plytká reakce je nehodná skutečného kocoura. Mrkající

Dobrou již téměř vánoční noc. Ospalý

28
StK (neregistrovaný) 24.12.2014, 00:39:33
Ano, rozumím. Všichni jsou prostě stejní. Bezva práce.

Lucifer
27
Lucifer * 23.12.2014, 23:04:38
A mimochodem, Pussy Riot nijak zvlášť neobdivuji, ale podle všech známek patří k tomu malému ostrůvku, který se snaží proti té postbolševické a carputinovské degeneraci ruské kultury, totalitě a a nacistické expanzi hitlerovského typu něco dělat. Jenže Hitler to měl lehčí, Putin, alespoň doufám, narazil do pevné zdi.

Lucifer
26
Lucifer * 23.12.2014, 22:56:12
Starý kocoure, napsal jsem jasně "současnou ruskou pseudokulturu". Lidé jako Dostojevskij, bratři Strugačtí atd. tam už neexistují. Současné Rusko je postbolševický putinovský marasmus. Začalo to už Leninem a Džugašvilim. Spousta kulturně civilizovaných Rusů buď byla zlikvidována v gulazích, nebo z Ruska prchla. Paroubek, či Krejčíř mi bohatě stačí. Horší než ti dva jsou Klaus a Zeman, kteří jsou kamarádi současného Ruska. Tohle není, Starý kocoure, plytká úvaha, ale realita. S vyplazeným jazykem

25
StK (neregistrovaný) 23.12.2014, 22:47:58
Nevím, o čem je řeč. Současnou pražskou / ruskou kulturu neznám - a zdá se mi, že ji ani moc poznat nechci.

Puškin, Dostojevskij, Lermontov, Čajkovskij, Musorgskij - mohl bych tu pokračovat do rána. To všechno jsou (byli) Rusové. Pokud tohle pro někoho NIC neznamená, nevím, zda se má s ním smysl o jakékoliv kultuře bavit.

Poměřovat Rusko Putinem nebo snad dokonce Pussy Riot je dost plytká úvaha, nehodná Pekelníka. Nerozhodný

To je stejné, jako posuzovat Česko podle Paroubka nebo Krejčíře. Prostě malé, bez rozhledu. Indukce z jednotlivosti na celek. Šlápnul vedle

Lucifer
24
Lucifer * 23.12.2014, 22:34:26
Starý kocoure, můžeš mě mezi "rusobijce" klidně zařadit. Zvony neopovrhuji, ale současnou ruskou pseudokulturou ano. Zasvinila mi kupříkladu vánoční Prahu. Ne, děkuji, nechci. S vyplazeným jazykem

23
Starý kocour (neregistrovaný) 23.12.2014, 22:21:41
Vůbec ne, já to jen našel. Alina to vyvěsila.
A dnešní "rusobijci" tímhle opovrhují. Absolutní blbci. Křičící

Stella
22
Stella 23.12.2014, 20:28:27
K 19. Navozuje pravou atmosféru...

astra2
21
astra2 23.12.2014, 16:48:21
/19/ Kocoure, dovolila jsem si z těch zvonů udělat péefko, nezlobíte se? Je to moc krásný! Ahoj

Stella
20
Stella 23.12.2014, 09:48:14
Moc pěkné. I komentáře, Kocoure. mefi.
I staré luciferoviny.

Pro náladu, trochu jinou:
https://www.youtube.com/watch?v=y7QMaVlpC0A

Vstupujte zvolna do ticha.. Nevinný

19
Starý kocour (neregistrovaný) 23.12.2014, 09:16:55
Tohle jsem si uložil do svých "terapeutických nahrávek". Jako protiváhu všem těm vraždám, surovostem, lžím a pinožení světa.

https://www.youtube.com/watch?v=RPO6j3-55uw

18 Vánoce, zvony a mefi
Starý kocour (neregistrovaný) 23.12.2014, 09:11:33
Jako obvykle se mi podařilo otevřít odkaz, který tady dal mefi - a zabloudil jsem opět ve světě zvaném YT. Zaujaly ně dvě zvonice - tedy ženy, které zvoní ve sv. Vitu. Já vždycky myslel, že je to mužská záležitost. Těžká práce. A pak už to jelo...
Do tří do rána jsem obcoval s YT. Tolik zajímavých zvonů, zvonic a příběhů. Mistrovství ve zvonění v Rusku. Škola zvoníků...
Lidský život je moc krátký na to, aby jeden viděl a slyšel všechno krásné, co na světě je.
Úžasný
"Vyzvánění zvonů vytváří radostnou náladu. Je při něm možné změnit duši člověka k lepšímu, přemýšlet o smyslu života. Zvuk zvonů má úžasnou sílu, která proniká hluboko do srdce. Dlouhodobé studie prokázaly, že zvon zvoněním vytváří v prostoru pozitivní energii. Podle legendy se praví, že zvony zachránily lidi při epidemiích a od negativní energie. Od ďábla. Zvon je síla, moc a krása, je schopen léčit duši i tělo, dodává energii, posiluje fyzické zdraví a harmonizuje mysl." To píše jeden člověk z Ceylonu - o ruských zvonech.
Mrkající


«     1    2  3   »