V osidlech černého humoru

rubrika: Pel-mel


Je středa a ledoborec našeho života se blíží k velikonočnímu ledovci. Paluba ledoborce se hemží neskonale komickými figurkami vnímajícími blízkost velikonoční kry asi jako blechy číslo ponožek zdroje své potravy. Tato divukrásně křížem i mečem obhospodařená scenérie končící se první poloviny dubnového skotačení mě zavedla až ke kratinké úvaze na téma „černý humor“.

 

Lucifer


Humor považuji za jedno z nejdůležitějších a nejléčivějších koření našeho života. Nedovedu si představit den, jenž bych něčím humorným neokořenil. I v těch nejsvízelnějších či nejtragičtějších chvílích, i takových, kdy jsem se už vážně zabýval myšlenkou svůj život jakožto vyčpělý sediment ukončit, se v mém nitru alespoň na moment mihla humorná myšlenka. Byly takové, kdy jsem se sám před sebou za takovýto morálně nepřijatelný chechtací úlet styděl. Styděl jsem se za svůj černý humor, jelikož jsem jinak zcela jednoznačně dával přednost tomu barvitému, duhovému. Obzvláště když jsem se cítil v přítomnosti nějaké bohulibé bytosti, sršel jsem humorem jako van de Graaffův generátor. Popravdě musím říci, že ne vždy jsem se setkal s kladnou odezvou. Byly i takové výjimky, které mé humorné pošťuchování nezbaštily ani s navijákem. Ale jak známo, výjimky potvrzují pravidlo. A o to mi šlo.

 

Postupně jsem však černému humoru začal přicházet na chuť. Bezpochyby se na tom podepsalo mé stárnoucí ego přetékající balastem životních zážitků, z nichž většina působila dojmem veverky klusající v bubnu. K tomuto vcelku přirozenému vývoji se však přiřadila ještě jedna zdrojová příčina. Narůstající absurdita tragikomického střihu s příchutí Chocholouškovy imaginace, jíž se začíná okolní svět ukájet ve zrychlujícím se tempu.

 

Plnotučné přerostlé dítě šéfující Severní Koreji, jež si libuje v likvidaci svých generálů, přičemž nepohrdne ani někým ze svého příbuzenstva, způsobem, jenž by mu mohl závidět i římský císař Caligula, šermuje atomovými bombami jako koblihami. Jakýsi „Islámský stát“ tvořený tlupou vymaštěných paranoiků s IQ šumícího vodopádu už několik let úspěšně bojuje s největšími mocnostmi tohoto světa. Armády migrantů bezostyšně deklarující své zprvu parazitické a posléze i vlastnické záměry se valí do Evropy a jistí černí komici nás ubezpečují, že je třeba tomu ještě s větším elánem napomoci…

 

S černým humorem se zkrátka roztrhl celosvětový pytel. Ani já tedy nemohu zůstat pozadu, jelikož kdybych chvíli stál, zůstal bych jako solný sloup už jenom opodál. Zde jsou dvě ukázky mého současného naprosto otrlého humoru, jež vycházejí z čerstvých skutečných událostí. Kdo na to nemáte žaludek, tak dva následující odstavce přeskočte. Ještě než se začnu chovat jako smějící se bestie české provenience, musím prohlásit, že mě tyto události nijak nepotěšily a všem příbuzným obětí zcela vážně předávám svoji kondolenci. V zájmu anonymity jsem změnil jména a nedodal zdrojové odkazy.

 

Byly dvě roztomilé dívky zhruba patnáctiletého věku – Anka a Danka. Měly se rády, což jasným způsobem deklarovaly na facebooku (česky držkoknížka), kde trávily podstatnou část svého života. Anka se však zhruba před čtrnácti dny strašně naštvala a Dance na držkoknížce napsala: „Co jsi to provedla, ty jedna pizdo!?“ Danka jí seriózně odvětila: „Posrala jsem ti celý život. Promiň.“ Za necelých čtrnáct dní se však usmířily a vyrazily svůj život obohatit na procházku k nedalekému železničnímu přejezdu. Když byly na místě, chytily se za ruce a po kolejích putovaly vstříc přijíždějícímu vlaku. Vlak to přežil a na držkoknížce vypukl oslavný mejdan.

 

Dvě čtyřleté čínské holčičky – Li-Wei a Li-Yu – nechtěly zůstat pozadu, a tak ruku v ruce vyrazily na nehlídanou stavbu. Tam si vyhlédly míchačku na beton. Li-Wei řekla Li-Yu: „Vylezem na to?“ Li-Yu řekla Li-Wei: „Jo.“ A tak na míchačku betonu vylezly, zmáčkly startovní čudlík a jedna za druhou se ponořily do míchajícího se betonu. Byl to tak úžasný zážitek, že už ho nikdy nedokázaly zopakovat. Jejich rodiče pak našli před míchačkou dva páry botiček a v míchačce betonové artefakty svých holčiček. Uspořádali smuteční hostinu, a blízkém i vzdáleném okolí nezaštěkal ani jediný pes.

 

Pokud jde o černý humor, tak mi na mysli vytanula citace z filmu The Man Who Wasn't There bratrů Coenů: „Vypařil se jak Japonci v Nagasaki.“ Nezbývá mi, než tuto miniaturní úvahu na téma černý humor uzavřít povzdechem: „Kde jsou ty časy, kdy jsme se smáli každé pitomině, kterou nám život přinášel na zlatém podnose naivního nadšení z toho prostého faktu, že jsme a že se můžeme smát.“ A dekadentně denunciován ve své velké malosti tiše odtuším: „Vypařily se jak Japonci v Nagasaki.“

 


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6
xxx (neregistrovaný) 12.04.2017, 20:53:39
Drsné!
Ony se události hodnotí jinak s velkým časovým odstupem. A myslím tím nejlépe v řádu století.
Pak už humor chápeme jinak.
Ty dvě pubertální dívky prostě věc nedomyslely,
zvyklé přijímat věci, evidovat je, bez hledání souvislostí. A v televizi je přece tak pěkné, že lidi "nosí květiny a zapalují svíčky". Brrr.
Tragédie z hlouposti.
Instantní, zkratka, odraz PC doby, viz způsob vyjadřování těch dívek.

Ale ty malé holčičky - to byla prostě skutečná tragédie, nešťastná náhoda, z nevědomosti.

Takové sklepácké, Lucifere...

5 Byt prni ci posledni, tot ta..
trumbera inc. (neregistrovaný) 12.04.2017, 18:07:28
Smostatne, nesamostatne ;)
Taky dobry je 'ksiftbucek'.

Lucifer
4
Lucifer * 12.04.2017, 17:33:55
Luboš Pospíšil - Mlčení stromů, vánku a řek

https://www.youtube.com/watch?v=LYnceWVFb28

Nevinný

Lucifer
3
Lucifer * 12.04.2017, 17:05:17
Nemám Haarossi, ale před chvíli jsem ulovil podnětné mudrosloví:

Pokud vaše partnerka mlčí, v žádném případě se ji nepokoušejte přerušovat... Mrkající

trumpero, napadlo mě to včera zcela samostatně. Teprve dneska jsem šel výskyt tohoto slova zkontrolovat na internet a ukázalo se, že jsem nebyl zdaleka první:

https://www.google.cz/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=Dr%C5%BEkokniha

Úžasný

2 Drzkoknizka ;)
trumpera (neregistrovaný) 12.04.2017, 15:40:20
Vystizne! :))

Haaross
1
Haaross 12.04.2017, 10:26:37
Tak co Lucifere, už máš pomlázku? Já mám nařezané proutí, dneska budu plést Usmívající se

«     1     »