Co je to krása?

rubrika: Pel-mel


Pokusím se vám tento problém osvětlit z pohledu fyziků a opět k tomu použiji citaci z knížky Dále než Einstein.

 

Lucifer


Hudebník označí za krásnou harmonickou symfonickou skladbu, která probouzí mohutné emoce. Malíř může vidět krásu v zachycení podstaty přírodní scény nebo symboliky romantického konceptu. Pro fyzika je krásou symetrie. Fyzici často debatují o otázce, zda symetrie je čistě věcí estetiky, daná lidským vnímáním krásy, nebo zda symetrii ve vesmíru upřednostňuje sama příroda.

Vesmír určitě není stvořen zcela symetrický, nesestává jen z krásných krystalků a drahokamů. Naopak, symetrie je v něm silně narušená. V rozeklaných skalách, meandrujících řekách, beztvarých mracích, nepravidelných hřebenech hor, náhodně vybraných chemických molekulách či ve sprškách subnukleárních částic mnoho symetrie nevidíme. Fyzici dnes obdivně oceňují, že symetrie jsou schopné odstranit fatální problémy, kterým čelí každá relativistická a kvantová teorie. Vítají symetrie teorií z čistě estetických důvodů, dnes však chápou, že je příroda vyžaduje v samém základu všech teorií a že jsou proto nezbytným nástrojem pro přijatelné spojení kvantové teorie s relativitou.

Tolik Dále než Einstein a teď, co mám k tomu dodat. Asi už není co, tak jenom něco málo. Lidé jsou v drtivé většině zcela asymetričtí - a to je určitě dobře. Je to jako Jin a Jang, nebo jako Jekyll a Hyde, nahoře nebo dole, plus a nebo mínus, zkrátka obojí. A tak vám přeji hezký a kromobyčejně asymetrický čtvrtek jedenáctého jedenáctý ];-)


komentářů: 9         Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

9
vera (neregistrovaný) 14.11.2010, 20:43:15
Třeba se antihmota po Třesku spojila a přelila do... Kamsi, vytvořila si svůj vlastní antihmotový vesmír, a my teď nacházíme jen drobné stopy po prolnutí dvou vesmírůUsmívající se. Ale víte, že i pravé perské koberce se poznají podle toho, že někde v rohu mají schválně vyrobený obrácený vzorek, narušující jinak dokonalou symetrii? Prý proto, že ani Alláh nemá rád dokonalost

8 Zatím je to záhada.
Ludmila (neregistrovaný) 11.11.2010, 17:57:24
Nejdřív byly obě ve stejném množství,postupně antihmota zmizela a hmota nad ní nabyla vrchu.Ale proč se tak stalo se neví.Zatím nad tím vědátoři dumají a provádí experimenty.
Tady- <a href="http://www.fzu.cz...ou-a-antihmotou" rel="nofollow">...p://www.fzu.cz...ou-a-antihmotou</a>

7
Janika (neregistrovaný) 11.11.2010, 17:27:41
Ludmilo, asi se nějak míjíme Usmívající se. Nebo je také možné, že jsem mimo jen já Usmívající se.
Prostě vznikne jen takový vesmír, kde je antihmoty méně. Nemůže jí být víc ani stejně, protože pak by nebylo nic.

6 Já vím.
Ludmila (neregistrovaný) 11.11.2010, 16:03:37
Osel je můj oblíbený.Z něho čerpám nápady pro úvodníky.Proč je antihmoty minimum se ještě neví.

5
Janika (neregistrovaný) 11.11.2010, 15:55:08
Ludmilo, ty vesmíry, kde to bylo obráceně nebo symetricky, jednoduše nevznikly Usmívající se.
Jinak za tenhle objev byly Nobelovy ceny: http://www.osel.cz/index.php?clanek=3987

4 Janiko
Ludmila (neregistrovaný) 11.11.2010, 15:28:15
víc hmoty je asi proto,že po Velkém třesku většina antihmoty zmizela.Proč?To se neví.

3
Janika (neregistrovaný) 11.11.2010, 13:47:42
&quot;proč je víc hmoty než antihmoty&quot; - prý je to vysvětlené právě tou asymetrií, proč je víc hmoty než antihmoty. Obráceně to nejde, to by nebylo nic.

2 Našla jsem zajímavý článek.
Ludmila (neregistrovaný) 11.11.2010, 08:03:26
Je z května t.r. a týká se nově nalezené asymetrie mezi hmotou a antihmotou,která právě obsahuje kvarky.Pak převaha hmoty nad antihmotou je jako převaha částic nad antičásticemi.Ale proč je víc hmoty než antihmoty to zatím úplně nevysvětluje.Zatím jsou vědci na začátku,ale začátek je nadějný.Více ze:
http://www.fzu.cz/novinky/vedci-z-fermilabu-nasli-zretelny-projev-asymetrie-mezi-hmotou-a-antihmotou

1
pavelhaston (neregistrovaný) 11.11.2010, 02:38:52
tvrdí sa, že ľudská tvár je krásna len keď je mierne asymetrická - na rozdiel od výrazu asimetrická: asi meter vysoká, asi meter široká...:)

«     1     »