Obrovský strom

rubrika: Pel-mel


Páté prosincové zamyšlení bude na rozdíl od čtvrtého skutečně krátké. Má však s ním společného to, že jsem si opět někoho dalšího přizval na pomoc. Tentokrát se ale nejedná o plný úvazek, je to přibližně půl na půl. První polovičku zabezpečuje salesián Bruno Ferrero, jehož krátká zamyšlení jsem zde už několikráte předložil (poslední: Paganini a Život, předposlední: Ideální muž a Boží modlitba). Druhou polovičkou jsem samozřejmě já sám.

 

Lucifer


Jeden truhlář se svými učni cestoval po lesích provincie Čchi, aby si zde našel vodný materiál. Zastavili se u obrovského stromu: pět mužů ho neobjalo a jeho koruna jako by se ztrácela v mracích.

 

Mistr truhlář ale k velkému překvapení prohlásil: „S tímhle stromem nebudeme ztrácet čas.“

„Proč?“ vykřikli téměř jednoznačně chlapci. „Je překrásný!“

„Příliš dlouho by nám trvalo jej pokácet. Jeho dřevo je velice těžké: kdybychom z něj postavili loď, hrozilo by, že se potopí. Kdybychom z něj udělali střechu, stěny domu by se musely posílit. Nechejte ho, kde je.“

Skupinka se dala zase na cestu. Jeden z chlapců podotkl: „Tak veliký strom a není k ničemu!“

„To se mýlíš,“ odpověděl mu mistr truhlář, „ten strom je věrný sám sobě. Kdyby byl jako všechny ostatní, pokáceli bychom ho. Ale jelikož má odvahu být jiný, zůstane naživu a při síle ještě mnoho let.“

 

Tolik stručně a pádně salesián Bruno Ferrero. Je to vcelku jednoduchá moudrost, která je však většinou lidí ignorována. Být věrný sám sobě někdy vyžaduje enormní úsilí a často se zdá, že nic užitečného nepřináší. Může trvat dost dlouhou dobu, než „strom poznání“ sebe sama a vlastní jedinečnosti přinese první plody. Je třeba mít k tomu bezednou studnu trpělivosti. Mnohem jednodušší je zařadit se do toho či onoho unifikovaného stáda a zprvu se může zdát, že konzumní plody se dají okamžitě trhat. Jednou však nastane okamžik, kdy jsou členové toho či onoho stáda přivedeni na jatka.

 

Jako přívěsek tohoto krátkého prosincového zamyšlení jsem připojil písničku If I were a carpenter v provedení Bobbyho Darina, který se tohoto tématu ujal poněkud úderněji. Nechce být jenom nějakým lehkým truhlářem, ale těžším tesařem. Ještě tvrdším způsobem do toho vstoupil Petr Spálený, když v české verzi prohlašuje, že by chtěl být kovářem. Já bych to až do takových extrémů nehnal, stačilo by mi, kdybych byl dřevorubcem, což ale Brunem Ferrerem zmíněný truhlář byl vlastně též v jednom balení.

 

Zdroj: Bruno Ferrero, Hostina pro duši, Portál, s.r.o., Praha 2017 (La cena in Paradiso, Elledici, Torino 2016)

 


komentářů: 41         Komentáře (41)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

41
Z. (neregistrovaný) 21.12.2018, 00:38:15
37: Chtela Úžasný

Lucifer
40
Lucifer * 19.12.2018, 22:19:30
Karel Plíhal - Amnestie

https://www.youtube.com/watch?v=vtNNf7l1fbY

Úžasný

39
Gogo (neregistrovaný) 19.12.2018, 22:09:38
[35] Tak to máte fsuchu, před 3hodinama >

https://zpravy.idnes.cz/osn-pakt-o-migraci-0m7-/zahranicni.aspx?c=A181219_181551_zahranicni_kuce

Cgrt, houhou uprclíci dou, ale jen jinam, ondra stojí zasvym, do kotlinky ni jediného, pašák, a to je furt keců anti on...
Písk

Lucifer
38
Lucifer * 19.12.2018, 20:22:26
Kuchař - migrant? Co s ním, když zvrací u vepřového

http://jdem.cz/ep28y3

37
Gogo (neregistrovaný) 19.12.2018, 20:05:49
Tak eště zde doušek, než zalehnu do zákopu...
Kouzelný překlep, nechťelas napsat uprclíci?
To by sedělo jak na mísu víc Smějící se
Pokud se Ti zdá že píšu OT mimo ní(mísu), vysvjetluji tento trestný čin v úvodu[34]!
Kontynuálno muší bejt, jinak byste lezli po stromech, jak ty vopice...
Brou
https://youtu.be/kxRpq_6kjg8
Jj, byli

36
Z. (neregistrovaný) 19.12.2018, 18:27:48
Nejak se tady ti dnesni uproclici mixuji s minulosti mimo nadobu. ;)

Lucifer
35
Lucifer * 19.12.2018, 17:07:49
G, nějak to nestíhám sledovat. V poslední době jsem zavalen mnohem přízemnější nicméně existenční činností. Zkusím se porozhlédnout po internetu a kdybych něco našel, dám vědět. V zájmu duševního zdraví se však začínám zvolna přepínat do úsporného vánočního režimu.

34
Gogo (neregistrovaný) 19.12.2018, 16:04:16
Dávám to sem, aby byla zachována kontinuita s [26]a[27], a aby se lépe později(až každá česká rodina dostane přiděleného prchlíka) lépe hledalo, na rozdíl od nutnosti zdlouhavého "ručkování dozadu", po třech stránkách od momentálně aktuální v budoucnu, na ČP.
Takže - kladu početnému plénu dotaz:
Dnes dopoledne měla být(ne-)podepsána druhá, údajně jiná, než ta včerejší, dohoda o prchlících.
Prošacoval jsem všechny významější zpravodajské servry, i nečeské, a ani ň nenašel! Co se děje? Pokud někdo kápnete na cokoliv o tomto aktu, prosím o info zde, díky předem.
GE

33 Sexy vložka ze srpska
Gogo (neregistrovaný) 18.12.2018, 18:14:09
https://youtu.be/cbCR-7i5y9c

Né fontána, ale Smějící se Suza for...aby nebyla uvrnutá S vyplazeným jazykem
Smeh do Suza - Ljudi su stvarno uvrnuti


Lucifer
32 hudební vložka
Lucifer * 18.12.2018, 16:54:34
Asonance - Tesař

https://www.youtube.com/watch?v=QYEbs32DAr8

Úžasný

31
Z. (neregistrovaný) 18.12.2018, 16:04:01
Ja chci. Porozumet. :)Vetsinou se mi to docela dobre dari.
Tikat si klidne muzem.
Myslim, ze se tedy shodneme. Slo mi jen o 'terminy'.

Nebylo by to dulezite zduraznovat, ale dlouho byla tendence ( a do jiste miry porad v Cesku je), bagatelizovat ten politicky status a s velkou ochotou nas radit mezi lidi, kteri uz jen zdedili od prabicek, jak se pecou ceske kolace nebo delaji sunkofleky.;)

A ti, kteri bagatelzuji, maji k tomu svoje duvody. A proto jsme na termin krajani mirne alergicti.
Zatim...

30
Gogo (neregistrovaný) 18.12.2018, 14:46:50
Ale jó, naprostý souhlas s [28], paleta důvodů k emigraci je velmi široká, a každý takovýto jedinec má své preference, proč tento čin spáchal, které mohou být mnohdy velmi rozdílné- jak jsem ve skratce uvedl v předchozím příspěvku: od nemožnosti svobodného pohybu po planetě, přes nemožnost říkat svobodně, bez sankcí, své názory, až po nemožnost si poctivě vydělat svými dovednostmi na nadstandardní živobytí...a další a další důvody, jež sama uvádíš...(školy, etc.).
Ke srozumitelnosti mých komentů nemám co dodat, kdo chce, imho porozumí...
A to, že rád popichuju, je pouze má iniciativa k popohnání diskuze ze stojatých( občas)vod, a jesti mou dlouhodobou vlastností, né každým akceptovanou, vím...

Tak se mňej, a tikej mi též, netiketa rulez, jů Mrkající

29 Normalizace ocima cizince
Zuzana (neregistrovaný) 18.12.2018, 14:39:06
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/film-paul-wilson-normalizace-ocima-cizince/

V odkazu je Paul Wilson, jeho pribeh a spousta dulezitych a zajimavych odkazu. Doprucuju vsem, uz jsem to sem sice jednou poslala, ale nestacilo by stokrat….

28
Zuzana (neregistrovaný) 18.12.2018, 14:04:23
Gogo, ja sice nemam nic proti Vasim upravam jazyka (jakehokoliv) a neco rozlustiti dokazu, nekdy ale tapu, priznavam se.

A tak netusim, o cem pisete (predpokladam, ze odkazujete-li k prispevku c.11, prispevek 25 je urcen mne - at uz se tyka cekoholiv, (to prave netusim). Ja napul zazertovala ohledne statusu krajanku a uprchliku, to je cele.

Krajani (rika se jim tak), jsou lidi ceskeho puvodu, vetsinou potomci tech, co prisli do US v dobe velke ekonomicke krize na v pocatku minuleho stoleti. Coz samozrejme byl taky velmi vazny duvod k emigraci - nakonec vetsina lidi zde ma ekohonomicky status a duvody, zatimco pol. uprchliku je mensina ( valecni uprchlici, zide pred jistou smrti, uprchlici z diktatorskych systemu, kde byli ohrozeni..nekteri na zivote, mnozi prinejmensim pod hrozbou vezeni, atd..

Do toho muzete pocitat i lidi kteri prisli podnikat, coz u kom. diktatora legalne nemohli, nebo, ze chteli, aby jejich deti vystudovaly, coz nektere za diktatora nemohli, atd...nebo treba aby nemuseli volit pro 'stesti sve rodiny' (jak vystizne popisuje Paul Wilson, napr.)a mohli volit koho skutecne chteji, a hodne dalsich duvodu…
No, muj clanek mel byt o tom, ale uz to snad neni treba…;)


27
Gogo (neregistrovaný) 18.12.2018, 11:00:11
Prejže mňichof v přímym přenosu >

http://www.unhcr.org/gcr/GCR_English.pdf

Tak ti nevim, kadle, koupíme to uhlí?...

«     1    2  3   »