Romantický vztah mezi matematikou a fyzikou

rubrika: Pel-mel


Dva Diraci

 

Lucifer


Dirac by znám nejen matematickou důmyslností svých myšlenek, ale i svou málomluvností. Když roku 1929 navštívil univerzitu ve Wisconsinu, místní novinář s ním pořídil rozhovor:
"A teď bych se vás rád zeptal ještě na něco. Říkali mi, že vy a Einstein jste jediné dvě pravé a nepochybné kapacity a jediní, kteří si navzájem rozumějí. Nebudu se vás ptát, je-li to pravda, protože vím, že jste příliš skromný, než abyste to potvrdil. Ale chtěl bych vědět tohle - narazil jste někdy na chlapíka, kterému byste ani vy nerozuměl?"
"Ano."
"To bude pro lidi počtení. Můžete mi prozradit, kdo to byl?"
"Weyl."

Ten Weyl, jemuž porozumět dělalo Diracovi i Heisenbergovi takové potíže, byl Hermann Weyl, jeden z čelných matematiků té doby. Roku 1925 se stal profesorem matematiky v Curychu, v témže městě, kde Schrödinger rozvinul verzi kvantové mechaniky, jíž se říká vlnová mechanika. Když do Curychu přišel Schrödinger, stal se Weylovým nejbližším přítelem. Pojil je mimo jiné zájem o noční život města.

Schrödinger svou revoluční práci o vlnově mechanické verzi kvantové mechaniky završil v posledních prosincových týdnech 1925. Pobýval tenkrát v hotýlku v horách u Arosy s jistou vídeňskou přítelkyní, jejíž totožnost dodnes zůstává tajemstvím. Pracoval na tom, co dnes známe jako Schrödingerovu rovnici, a snažil se pochopit matematiku řešení této rovnice pro klíčový případ vodíkového atomu. Když se vrátil do Curychu, zašel si pro radu k Weylovi jako k expertovi na tento druh rovnic, a ten mu vysvětlil obecné vlastnosti jejího řešení. Ve svém prvním článku o kvantové mechanice Schrödinger Weylovi výslovně děkuje za pomoc.

Weyl později komentoval toto období poznámkou, že Schrödinger udělal tuto obrovskou práci během pozdního životního erotického vzplanutí. Schrödinger sice byl ženatý, ale byl přesvědčen, že měšťácký sňatek, jakkoli podstatný pro pohodlný život, je neslučitelný s romantickou láskou. Jeho ženu Annemarii zase patrně příliš nezajímalo, jak manžel tráví čas na horách s přítelkyní, protože byla tenkrát Weylovou milenkou. Vztah mezi matematikou a fyzikou byl tedy při zrodu kvantové mechaniky vskutku intimní a Schrödinger a Weyl sdíleli mnohem víc než čistě intelektuální zájmy.


komentářů: 5         Komentáře (5)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

5
Zuzana (neregistrovaný) 24.11.2010, 17:49:10
To je moc budovatelsky pristup. ;)

Lucifer
4
Lucifer 24.11.2010, 16:46:40
A vědu k pokroku erotiky.

3
Ludmila (neregistrovaný) 24.11.2010, 16:32:00
Někdo vyřeší vědecký problém na WC,někdo ve snu-Mendělejev a někdo při erotickém vzplanutí.Pokaždé je to ve chvílích napjaté mozkové činnosti,anebo jeho podvědomí.Většina mužů by se nad tím měla zamyslet.Erotiku používat k pokroku vědy.

Lucifer
2
Lucifer 24.11.2010, 15:20:48
Jen třeba najít ten správný erotický katalyzátor ]Mrkající

1
Jirka (neregistrovaný) 24.11.2010, 13:02:30
Jo tak erotického vzplanutí? A že já nic nevytvořím při erotickém vzplanutí. Kde asi bude chyba,

«     1     »