Proč nejezdí metro ze Zličína na ruzyňské letiště

rubrika: Pel-mel


Na konci názvu asi měl být otazník i vykřičník. Proč?! To se vám pokusím v krátkém a neplánovaném příspěvku naznačit. Tahle otázka s vykřičníkem se ke mně občas už po léta vrací jako bumerang. S ještě větší vehemencí však poté, když byl dokončen úsek trasy metra A do Motola. Podotýkám, že s velikým jásotem, nadšením a úpěnlivou vizí, že se pražské metro konečně brzy dokope až na své hlavní letiště. Brzy?!

 

Lucifer


Úsek trasy metra B z Nových Butovic, kde bydlím, do stanice Zličín byl dokončen v roce 1994. Tedy před šestadvaceti lety. Ze Zličína je letiště Václava Havla takřka nadohled. Zbývající úsek až tam by se dal převážně povrchově (v cestě už není skoro žádná zástavba či nějaký kopec) dostavět do dvou či tří let. Proč se tak nestalo?!

 

Absolutně to nechápu a po léta jsem na internetu hledal nějaký pádný důvod, proč to není možné. Nikde nic, ani muk. Dnes mě tato otázka znovu přepadla, a tak jsem opět začal googlit. Našel jsem pouze rozhovor s realistou Davidem Černohorským, v němž oslovovaný na otázku „Proč vést metro na letiště zrovna ze Zličína?“ odpovídá: „Jednoduše proto, že je to pravděpodobně nejlevnější varianta. Nebude totiž potřeba metro razit skrz skálu, ale může jít normálně po povrchu. …“ Opravdu je to tak snadné?!

 

Ta otázka mě nepřepadla jen dnes, ale od chvíle, kdy byl v dubnu 2015 dokončen úsek trasy metra A do stanice Nemocnice Motol, mně začala vrtat hlavou mnohem častěji než dříve. Proč?! Protože jako hlavní důvod protažení „áčka“ byl zmíněn konečný dojezd na hlavní pražské letiště pohodlnou městskou dopravou. Ten konečný dojezd ale ještě nenastal. Zbývá dostavět další úsek; zhruba stejně tak dlouhý jako ze Zličína, ale skrze skály a s povrchovou zástavbou. Nicméně proč ne.

 

Proč ne?! Na internetu jsem se dočetl, že „Protažení metra na letiště by stálo 27 miliard a trvalo 11 let“. Jenom jedenáct let?? To myslíte vážně?! Samé otazníky a vykřičníky. A co třeba 22 nebo třicet tři let, nebo v nedohlednu. Domnívám se, že nedohledno je nejpravděpodobnější.

 

Zatím je situace jakž takž v pohodě. Cestující na letiště, kteří mají blíže „áčko“ než „béčko“, mohou vystoupit na stanici Nádraží Veleslavín, a když se prokopou na povrch, čeká je tam autobus, který je do cílové odletové stanice zaveze za patnáct minut. Tenhle přestup hlásí palubní rozhlas v metrovém vlaku. Na Zličíně nic takového nehlásí zhruba šestadvacet let. Na Zličíně je poměrně jednoduchý výstup ze stanice metra na autobusové nádraží. Tam je zastávka autobusu číslo 100, který cestující na letiště dopraví za čtrnáct minut.

 

Vzhledem k tomu, že cesta na letiště „áčkem“ je bezvýhradně proklamována, zatímco béčkem téměř tutlána, předpokládám, že se najde spousta leteckých cestujících, především mimopražských a obzvláště zahraničních, kteří volí Veleslavín. Už se mi stalo, že jsem viděl v Nových Butovicích nastupovat lidi s velkými zavazadly, a viděl je vystupovat na Můstku. Tam je přestup na „áčko“, není tam výstup na vlakové nádraží. Pokud skutečně jeli tito lidé na letiště, tak hodně širokým obloukem. Z Nových Butovic to mají metrem do Zličína za necelých deset minut. Jenže dostali jednoznačně mainipulativní informaci: Směr Veleslavín; třeba i přes severní pól.

 

Přeji všem návštěvníkům Prahy příjemný pobyt v tomto magickém městě, přílet i odlet, přes Zličín či Veleslavín, to je jedno, hlavně si to náležitě užijte. A abyste byli v obraze, podívejte se na Český dokument o historii a původu Prahy.


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
3
Lucifer * 01.02.2020, 22:56:13
Jasně, G

Jiří Schelinger - Metro, dobrý den
https://www.youtube.com/watch?v=xXgNmmVzLBI

Úžasný

2
G po léta V (neregistrovaný) 01.02.2020, 19:52:00
Ňáko to tu fposledku vázne, toš neukojen názory porušim přecevzetí své a prskám sem jednoduchché řešení, k dosažení dokonce dvouch nových stanic (fčetně konečné Šárka-koupaliště) již oněch 11 let staré »

https://m.youtube.com/watch?v=qVCD30P8kXc

...až budou jezdit vlaky besšoféra(možná již fpraze již realita, kdesysem votom čet, ale na tu dálku fakt nevim), bude to natotata, autonomní systémy uš tak vopčas prostě fungují, opčas se chybička vloudí, že...
Tágže vydržať...!
Zatim howgh na přístí pjetiletku, bez záruky... S vyplazeným jazykem

Marky
1
Marky * 31.01.2020, 14:36:36
K tomu mě napadá jediné Mrkající

https://www.youtube.com/watch?v=Gf1WT8VEZxk

«     1     »