Arogance některých teoretiků

rubrika: Pel-mel


Co to je?

 

Lucifer


Pokusím se to naznačit s pomocí knížky Dokonce ani ne špatně, kterak si s arogancí zahrávají matematici a někteří strunoví a jiní teoretici. Předem upozorňuji, že k matematikům a teoretickým fyzikům mám respekt, a pokud někteří projevují aroganci, tak na mnohem decentnější a kulturnější úrovni, o jaké se nám přízemním červům ani nezdá. Tuto úvahu předkládám k obecnému zamyšlení a přiznávám, že i já se nad tím teprve zamýšlím - a až to budu mít promyšleno, tak se k tomu možná ještě vyjádřím.

K superstrunové teorii zatím neexistují žádné varianty, které by bylo snadné nastudovat a rychle v nich začít pracovat. Jiné ideje zůstávají velmi málo rozvinuté a řada z nich si žádá řadu různých matematických myšlenek, které nepatří do běžné výbavy fyzika. Matematici věc neusnadňují, protože přístupný úvodní materiál pro většinu moderní matematiky bohužel chybí. Matematická kultura oceňuje vysokou přesnost, rigoróznost a abstrakci, nikoli nepřesný motivační materiál a pečlivě vypracované příklady, které by učinily předmět přístupný někomu, kdo přichází z venčí a rád by si udělal jistou představu, oč vlastně jde. Tak se často stává, že rešerše literatury je neprůchodná pro každého, kdo není v dané oblasti expertem. Často jde o intelektuálně poněkud machistický postoj některých matematiků, založený na jejich názoru, že když sami museli zdolat vysoké ohrady, než se něčemu naučili, nevidí důvod, proč věc usnadňovat méně talentovaným a méně vyvoleným a povzbuzovat je.

Tento druh arogance matematiků ovšem bledne ve srovnání s tím stupněm arogance, jaký někdy předvádějí superstrunoví teoretici. Často jako by si mysleli, že teorii je schopen rozvíjet jen opravdový génius a že každý, kdo takovou práci kritizuje, je nejspíše jen přílišný tupec a ignorant, který jí ani nemůže porozumět. Mezi způsobem, jímž se výzkum v teorii superstrun prosazuje ve fyzikálních pracovištích, a způsobem, jímž se na humanitárních pracovištích prosazují postmoderní "teorie", je výrazná analogie. V obou případech se někteří praktici těší z nesnadnosti a obskurnosti svého výzkumu a často jsou tak až příliš okouzleni sami sebou. Bariéry neporozumění, které tento druh práce provázejí, způsobují, že pro každého vnějšího pozorovatele je velmi těžké zhodnotit, čeho, pokud vůbec něčeho, bylo dosaženo.

Takže milí tupci a ignoranti, mezi které se s pochopením řadím i já, a tím tuplem sami sebou okouzleni aroganti: přemýšlejte, přemýšlejte a zase přemýšlejte ];-)


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
3
Lucifer 03.12.2010, 16:22:58
Tupí aroganti představují extremistickou skupinu, do které jsem občas zařazen i já - což je pochopitelně naprostý nesmysl, neboť dle všech dostupných experimentálních dat jsem geniální ignorant a v ilegalitě působím pod jménem Luciferin ]Mrkající

2 Matematika
Marie (neregistrovaný) 03.12.2010, 15:46:30
Matematika, od jednoduché k nejsložitější, mi připadá jako vymydlená čistá věda, k níž mám velký respekt, protože jí vůbec nerozumím. Obdivuju schopnost každého, kdo do ní proniknul, kdo si v ní libuje, kdo ji umí rozvíjet. Nashledanou - arogantka a tupka !

Lucifer
1
Lucifer 03.12.2010, 11:57:13
Chtěl jsem se pod to podepsat Váš Luciferin, ale řekl jsem si, že bych to poněkud přeťálnul a moji milí "aroganti" by mi zase přišli umýt hlavu ]Mrkající

«     1     »