Jak rád člověk uvěří něčemu a někomu silnějšímu, jen aby se zbavil trýznivé nutnosti přemýšlet a pochybovat! Jak rád uvěří, že „všechno už tady bylo“. Že staré mýty vysvětlily zrod vesmíru a Země. Že Mayové či afričtí Dogonové měli ve snědém i černém malíčku poznatky, k nimž se ztěžka propracováváme. A že čínská medicína je zázračná a indická filozofie může spasit lidstvo. Rádi pomineme, že právě v těchto zemích to nevypadá na přehnanou úspěšnost jednoho či druhého. Ale jsou to země daleké, proto v nás probouzejí romantické iluze o tajemných věcech, možná dosažitelných (a určených) jenom pro někoho. Nejeden zcestovalý odborník ale potvrdí, že to ani s moudrostí domorodých kmenů a např. ani s jejich úctou k přírodě není takové, jak se traduje. To je spíš naše přání. Chceme je tak vidět, protože to lepší je vždycky daleko.
Stella
Zdá se, že všechny myslitelné hypotézy o vesmíru už byly vysloveny. Nabízí se tak závěr, že vědci přicházejí jenom s tím, co už dávno věděli „staří Řekové“, ale také Keltové, Indové… A v Bibli je obsaženo vůbec všechno.
Protože starověcí myslitelé mohli intuitivně dojít jenom ke třem závěrům, je zřejmé, že s jedním z nich se musí s vědci shodnout. Jsou to: hypotéza, že vesmír je neměnný, nemá tedy počátek a konec. Druhý závěr: vesmír se může měnit progresivně, pouze jedním směrem – má počátek a konec. A za třetí, vesmír se může měnit cyklicky, stále končí i začíná.
Všechno, na co přijde věda, už tady prostě bylo. I ten Velký třesk se při troše dobré vůle dá najít v Bibli. Ale! K různým závěrům se sice můžeme dobrat intenzivním přemýšlením a odhadem, hodnota vědy však spočívá v metodologii, jejímž prostřednictvím dojde k určitému výsledku.
Mudrcové dávných i současných dob nabízejí jenom víru a hledají stoupence svého přesvědčení. Víra pak bývá základem doktríny a nesmiřitelných bojů, krvavé války v to počítaje.
Zatímco vědci zcela otevřeně pozorují a měří. Vědomě počítají s tím, že jejich postupy někdo zopakuje. Že budou podrobeni kritice a že čas ověřování bude dlouhý. O svých výsledcích pochybují, dokud se na závěru neshodnou všichni.
„Nechoďte tedy na mne s tvrzením, že nějací mudrci z Dálného Východu (keltských zemí, Afriky, Řecka či dokonce Bible) říkali cosi připomínajícího teze o velkém třesku či nekonečném rozpínání. Je to jen hloupá spekulace.
Ukažte mi namísto toho, kde tito mudrci přinesli důkazy o izotopických radiových vlnách či rudém posuvu v galaktickém spektru, které uvedené hypotézy mění v cosi podloženého. Nic takového nepřinesli. To dokázala jen a pouze věda!“
Asimov, Isaac: Trocha magie, Mustang, Plzeň 1998
19.02.2021, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 17