Je těžké být bohem?

rubrika: Pel-mel


Božská moc vyžaduje boží moudrost.

 

Lucifer


jetezkebytbohem.jpgTo je podobná otázka, jako zda je těžké používat žiletku. Pro muže, který dospěje do stádia, kdy se potřebuje oholit, to těžké moc není. Malé děcko si však s žiletkou nejen neporadí, ale s velkou pravděpodobností si ublíží. Bohem se může stát každý, kdo k tomu dospěje přirozenou cestou a dokáže s tím naložit, jak je třeba. Těžké je to pro každého, kdo touží utrhnout jablka z Rajské zahrady, aniž by tušil, k čemu mají sloužit.

Stejně jako žiletka nepatří do rukou dítěte, nepatří do ruku člověka nástroj, kterému nerozumí a neumí ho moudře používat. Po mnoho století používali lidé nástroje, kterým rozuměli. Jedinci, kteří dospěli k vyššímu poznání, si ho nechávali pro sebe a úzký okruh stejně vyspělých jedinců. Pokud mohli s jeho pomocí ostatním lidem zlepšit život, činili tak způsobem, který se nemohl proti nim obrátit. Vědeckotechnická revoluce nastartovala konzumní průmysl, který lidskou společnost zaplavil obrovským množstvím nástrojů, o jejichž principu neměla většina konzumentů nejmenší potuchu. Někteří jedinci toho briskně využili, aby mohli ostatní ovládat a manipulovat ke svému prospěchu. Ne k jejich, jak se jim snaží sugerovat, ale ke svému.

Jednoho dne se bohové sešli na nebesích a naříkají nad stavem lidstva. Jsou znechuceni naším marnivým, pošetilým a nesmyslným bláznovstvím. Jeden z bohů se však nad námi smiluje a rozhodne se provést pokus: dát jednomu zcela obyčejnému člověku neomezenou moc. "Jak se zachová člověk, který se stal bohem?" tážou se bohové.

Touto všední, průměrnou osobou je George Fotheringay, obchodník s galanterií, který náhle zjistí, že má božskou moc. Může nechat vznášet svíčku, měnit barvu vody, vykouzlit skvělé hostiny, dokonce i diamanty. Zpočátku svých schopností používá pro pobavení a k dobrým skutkům. Nakonec ho však přemůže ješitnost a mocichtivost a stane se svévolným tyranem s ohromnými paláci a bohatstvím. Opojen svou neomezenou mocí udělá rozhodující chybu: zpupně poručí Zemi, aby se přestala otáčet. Okamžitě vypukne nepředstavitelný chaos a divoké vichry vše odnášejí do vzduchu rychlostí tisíce mil za hodinu, což je rychlost otáčení Země. Celé lidstvo je odváto do vesmíru. Zoufalý Fotheringay vysloví své poslední přání: aby se vše vrátilo do starých kolejí.

Tohle se odehrálo ve filmu Muž, jenž uměl konat zázraky, natočeného roku 1936 na motivy povídky H. G. Wellse z roku 1911. Wells chtěl touto povídkou říci, že božská moc též vyžaduje božský úsudek a boží moudrost.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_