One cure for all?

rubrika: Pel-mel


Příliš mnoho některých vitamínů může poškodit lidské zdraví.

Zuzana


fruitcezanne.jpgDle názoru spotřebitelských kontrolních 'orgánů' - konzumenti, kteří si chtějí zlepšit zdraví vitamínovými doplňky eventuálně vyhazují peníze z okna nebo dokonce své zdraví ohrožují, protože příliš mnoho vit. doplňků je opatřeno nesprávným a zavádějícím označením a informace jsou nedostatečné. Podle slov ředitele Petera Vicary-Smitha chemici našli v klíčových supermarketech i malých obchodech v Londýně množství příkladů nepodložených uplatnění, co se vit. doplňků týká. Největší viníci jsou ty firmy, kteří uplatňují, že jejich vitamíny udržují zdravé kosti a klouby.

Vědci shledali, že vitamínové produkty, které obsahují vysoké dávky vitamínu B6 a beta-carotenu nevarují na nálepkách konzumenty, že příliš velké dávky těchto vitamínů jim mohou škodit. Navíc - týká se konkrétně UK - byl proveden výzkum u 1263 kozumentů beroucích pravidelně vitamínové doplňky. Třetina z nich si dle výpovědi vůbec neuvědomuje, že příliš vitamínů může jejich zdraví velmi poškodit. Spotřebitelští 'watchdogs' upozornili European Commission aby se této věci ujala. Jsou znepokojení tím, že lidí zbytečně riskují zdraví a ke všemu platí víc peněz za spoustu produktů, na bázi jakýchsi uplatňování a tvrzení, která nejsou podepřena vědeckou evidencí. Přejí si, aby European Commission co nejdříve zveřejnila seznam vědecký akceptovaných a naopak neakceptovaných nebo odmítnutých tvrzení o zdravotních benefitech. Prohlásili, že si nepřejí, aby konzumenti byli neustále balamuceni a bulíkováni tvrzeními, kterým nelze důvěřovat.

Poněvadž tento problém se zdaleka netýká jenom UK, ale objevuje se prakticky všude, zveřejňuji zde zejména pro lidi, kteří věří, že vitaminy jsou 'one cure for all' (diseases) a kteří věří každému tvrzení na nálepkách, navzdory tomu, že podobných varování v minulosti přišlo x - článek v Independent, z něhož volně čerpám, není nic nového. S vitamíny je to asi jako s tím archaickým, příslovečným 'dobrým sluhou a špatným pánem'.


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6
Zuzana (neregistrovaný) 23.12.2010, 00:51:18
Vitaminove doplnky jsou asi treba, kdyz uz vedci prokazali, ze clovek 'predepsanou' nebo spis potrebnou davku nedostane ve strave - vitaminu v ni neni dostatecne mnozstvi. Problem je v predavkovani a jak pisete, Ludmilo, nektere vitaminy jako A, D, ale i E je mozno predavkovat az k vaznemu zdravotnimu poskozeni. Nadmerne davky vitaminu B6 taky skodi, udajne dle vedcu zpusobuji tezke kozni problemy a jisty druh neuropatie.
Jsou na to tabulku, ktere by lidi meli cist, napr. B6 patrne nezpusobi problemu do 100 mg denne, atd..

5
Ludmila (neregistrovaný) 22.12.2010, 09:16:08
A ještě dodám,že většinou vitamínů se nelze předávkovat,jen vitamin A a D jsou už v pětinásobném množství škodlivé.D odvápňuje kosti a A narušuje funkci jater.Tohle se stávalo námořníkům,kteří ztroskotali při svých plavbách a živili se játry zabitých ryb./Jestli si to dobře pamatuji/

4 Zuzanko,zase zajímavé téma.
Ludmila (neregistrovaný) 21.12.2010, 18:22:49
Potravinovým doplňkům nevěřím ani za mák.Kolik by toho bylo potřeba sníst,aby to mělo vliv na organismus.Podle RNDr. Petr Fořta specialisty pro výživu sportovců by se měla vytvořit skupina odborníků,kteří by tyto doplňky kontrolovali.Když si přečtete obsah co všechno v nich je,tak by se to ani do jedné tabletky nemohlo vejít.Prostě je to tahání peněz z kapes důchodců.

3 Reklama na jablka...
han (neregistrovaný) 21.12.2010, 13:16:20
Ale ano - jenom na ty krabicový za 15Kč/litr. :)
Je zajímavé, že lidem vadí dát peníze za léky, které jsou nutné k jejich přežití, zdají se jim drahé. Ale za různé "potravinové doplňky" ne. Ta reklama na to má opravdu velký vliv.

Lucifer
2 hane,
Lucifer 21.12.2010, 10:08:45
ono to bude taky tím, že ty multivitamíny jim do hlavy nabouchá reklama. Už jste někdy viděl reklamu na jablka? ]Mrkající

1
han (neregistrovaný) 21.12.2010, 08:31:53
To je ta člověčí pohodlnost, než denně schroupat jedno jablko (pokud možno z vlastní zahrady), tak se polkne (vypije) multivitamínová tableta. Šetří to čas a je to "in".

«     1     »