Vítejte do Multiverza

rubrika: Pel-mel


Na úvod tohoto roku bych si dovolil ocitovat knížku Brána do vesmíru.

 

Lucifer


shooting_the_multiverse.jpgStephen Hawking, ochrnutý britský fyzik, je upoután na invalidní vozík kvůli nervovému onemocnění. Jeho handicap mu ale nemohl zabránit v žertovných nápadech. Jednou hrál jako hostující herec v epizodě sci-fi seriálu Star Trek. Ve shodě se scénářem musel přitom se svými velkými předchůdci Isaacem Newtonem a Albertem Einsteinem a také s komandantem Datem hrát poker. Později nechal Hawking propašovat do jednoho záběru Marilyn Monroe, jak mu usedá na klín.

Když byl na to v jednom interview dotázán, vysvětlil, že je docela možné, aby se tato scéna stala realitou. Podle některých fyzikálních teorií je totiž možný každý myšlený průběh dějin. Pouze každá verze toho příběhu se odehrává ve svém vlastním kosmu. Může tak existovat kosmos, v němž Hawking obehrává při pokeru o peníze Newtona a Einsteina, nýbrž se dokonce žení s Marylin. V nějakém jiném paralelním prostoru s jiným průběhem děje může místo toho pojmout za manželku třeba i Kleopatru. (A já dodávám, proč ne třeba i Babu Jagu.)

Hawkingem prosazovaná myšlenka, že může existovat nekonečné množství vesmírů, vychází z kvantové mechaniky. Jako první zveřejnil v roce 1957 takovýto model americký matematik Hugh Everett. Jeho interpretace kvantové mechaniky "mnoha světů" uvádí, že svět se pokaždé, když dojde ke kvantově mechanickým procesům, rozštěpí na dva nebo více vesmírů. Na takových meznících se vývoj světa rozvětvuje. (Což mi připomíná povídku od Jorge Luis Borgese Zahrada, ve které se cestičky rozvětvují.) Z toho vyplývá, že také osobní příběh u téhož člověka probíhá v každém vesmíru jinak. Ten, kdo je zde chudákem, by mohl být v paralelním světě miliardářem, nebo - jako Hawking - oženit se s celebritou. (A já dodávám, že někdo, kdo je v tomto vesmíru blbcem, by mohl být v paralelním světě géniem.) V rovině kvantové mechaniky to znamená, že jednotlivá částice v každém z těchto nově vzniklých kosmů sleduje vždy jen svou vlastní cestu. Souhrn těchto paralelních světů se jmenuje Multiverzum.

Věřte si tomu nebo ne, v každém paralelním světě to můžete zkusit tak nebo onak, já se však pro tento moment a v tomto paralelním vesmíru vzdávám obou možností a do nového roku si pouze odnáším ponaučení, že každý by měl sledovat svou vlastní cestu. Albert Einstein prý jednou prohlásil, že zdravý lidský rozum je beztak jen pouhá snůška předsudků, které člověk nashromáždí do svých osmnácti let.


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

1 Kdysi v mládí jsem četl ruský článek
Mgr.Milda (neregistrovaný) 01.01.2011, 22:21:11
o vesmíru. Autor tam popisoval svoji teorii, že náš vesmír je nekonečný proto, že je to v prostoru a čase vytvořený toroid, cestou v jednom směru se jednou, za nekonečnou dobu vrátíme k výchozímu bodu. Mimo tento toroid pak mohou být další takové útvary, v podstatě opět nekonečný počet a ty jsou opět v sobě uzavřené. Představit si to lze jako obrovský počet pneumatik v prostoru. Je to jedna z představ, které prý splňují různé jinak obtížně splnitelné podmínky. Od té doby to takhle nosím v hlavě a jiné představy samozřejmě jsou také možné, třeba bubliny nebo disky atd. Zatím žádnou z těchto teorií nikdo definitivně neprokázal,což asi ještě nějakou chvíli potrvá. Především je třeba uvážit symetrii, ke každému + patří i nějaké -. Mohlo by to být třeba formou zrcadla, k našemu vesmíru by mohl být jeho zrcadlový protějšek.Jsme na tom ale asi jako moji mravenci na hájovně,třeba o Praze nemají ani páru, pro ně nekonečně daleko a momentálně mají jiné starosti.

«     1     »