Olivový olej s citronovou šťávou

rubrika: Pel-mel


Na portálu Dotyk.cz jsem zaznamenal zajímavou informaci, že Italové si prý dávají na lačno elixír v podobě olivového oleje s citronovou šťávou. Tato jednoduchá směs má být zdravotním zázrakem a především čističem jater. Následuje výňatek z toho článku.

 

Lucifer


V rámci snahy o optimální zdraví a pohodu se mnoho lidí obrací k přírodním prostředkům a zdravému životnímu stylu. Z nepřeberného množství dostupných možností si značnou pozornost pro své údajné zdravotní účinky získaly dvě složky – olivový olej a citronová šťáva.

 

Kromě kulinářské přitažlivosti, která je základem středomořské stravy, je kombinace olivového oleje a citronové šťávy vyzdvihovaná pro své četné zdraví prospěšné vlastnosti. Olivový olej, zejména extra panenský olivový olej, vyniká svými pozoruhodnými zdravotními účinky.

 

Olivový olej, bohatý na kyselinu olejovou, mononenasycenou mastnou kyselinu, je spojovaný s pozitivními účinky na kardiovaskulární systém. Studie ukázaly, že strava bohatá na mononenasycené mastné kyseliny může přispívat ke snížení rizika srdečních onemocnění tím, že snižuje hladinu špatného cholesterolu a zlepšuje funkci krevních cév.

 

Kvalitní olivový olej je navíc plný polyfenolů, silných antioxidantů, které bojují proti oxidačnímu stresu a posilují imunitní systém. Tyto sloučeniny hrají klíčovou roli v ochraně organismu před škodlivými volnými radikály, a tím podporují celkové zdraví.

 

Citronová šťáva se může pochlubit celou řadou zdraví prospěšných vlastností, které doplňují účinky olivového oleje. Citronová šťáva je plná vitaminu C a antioxidantů, posiluje imunitní systém a chrání před oxidačním poškozením. Zejména vitamin C podporuje imunitní funkce a pomáhá tělu bránit se nemocem.

 

V kombinaci s olivovým olejem citronová šťáva zesiluje výživový profil a vytváří synergickou směs živin a antioxidantů, které přispívají k celkové pohodě. O tom svědčí i fakt, že muži v Itálii tuto kombinaci pijí každý den nalačno.

 

Zdroj: Dotyk, Italové si dávají na lačno tento primitivní domácí elixír. Je to zdravotní zázrak a nejlepší čistič jater.

 

Můj komentář - Vzpomínkový:

 

Článek mě natolik zaujal, že jsem se rozhodl realizovat snídani v podobě směsi olivového panenského oleje s citronovou šťávou. Po několikadenní aplikaci tohoto jednoduchého elixíru ze Středomoří dám zprávu, jak to na mě zaúčinkovalo.

 

S italskými vědeckými kolegy jsem měl skvělé kontakty. V Itálii jsem se zúčastnil tří mezinárodních vědeckých konferencí. Nejzajímavější z nich se odehrála na Sicílii v Taormině. Cituji z Wikipedie:

 

Taormina je historické sídlo na území Metropolitního města Messina na severovýchodě Sicílie v Itálii. Město leží na pobřeží Jónského moře, na hoře Monte Tauro, v nadmořské výšce 204 m. Taormina je jedno z hlavních turistických center na Sicílii. Obec je výjimečná svojí historií, dochovanými památkami a polohou na skále nad mořem s výhledem na pevninskou Itálii a Etnu.

 

Jednou večer sem poseděl v zahradní restauraci jistého hotelu se dvěma italskými kolegy z Bari. Oba působili v Università degli Studi di Bari Aldo Moro. Kromě nich se tam vyskytoval i můj kolega z Ústavu fyziky plazmatu, který se oženil s Italkou z Bari.

 

Hlavní památkou v Taormině je řecké divadlo (Teatro Greco). Tento kamenný amfiteátr byl založen ve 3. století př. n. l. a v 1. století byl Římany přestavěn. Dodnes se v něm odehrávají různá divadelní a hudební přestavení. Za divadelníky či hudebníky je v dáli vidět Etna, která občas zasoptí.

 

Etnu jsem navštívil díky konferenčnímu výletu. Došlapal jsem z ostatními až na její vrchol. Tam jsem se dopustil neomluvitelného činu. Sebral jsem jeden lávový šutr a schoval do kapsy. Na vzpomínku. Občas jsem se na ten šiutr, který jsem umístil do vitríny v obyváku. Časem jsem si uvědomil, že kdyby to udělali všichni návštěvníci Etny, mohli by ji časem rozebrat. Etna by se postupně roztrousila do spousty obyváků. Po nějaké době lávový šutr z Etny z mého obyváku zmizel. Možná se přesunul zpátky na Etnu.

 

S kolegy z ÚFP jsem v rámci konferenčního volna zajel vlakem do Syrakus. Toto antické město bylo založeno v době řecké archaické kultury kolem roku 730 př. n. l. kolonisty z Korintu. Od té doby mezi obyvatelstvo začali pronikat etničtí Řekové.

 

Během druhé punské války se Syrakusy přidaly na stranu Kartága. Poté, co Římané porazili Kartágo, byly Syrakusy obléhány v letech 214 až 212 př. n. l. Traduje se, že během této války Archimédes vymyslel proti nepřátelským lodím taktiku spočívající v odrazu slunečních paprsků od zrcadla (leštěných štítů vojáků), které koncentrací dokázaly zapalovat na dálku nepřátelské lodě. Tato legenda je nicméně nepravděpodobná a má se za to, že Archimédes používal parní dělo.

 

O Archimédovi se traduje ještě jedna historka. „Neruš mé kruhy! “ byla prý Archimédova poslední slova, která pronesl, když byl vyrušen římským vojákem při studii kruhů. Voják se rozzuřil a zabil jej mečem.


komentářů: 0         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 0 »

«    »