Lidé se do umělé inteligence zamilovávají. Měli bychom se obávat?

rubrika: Pel-mel


Umělá inteligence (artificial intelligence, AI) je inteligence projevovaná stroji, zejména počítači s vhodným programovým vybavením, a zároveň je to obor informatiky zabývající se tvorbou takových počítačových systémů. Ty řeší komplexní úlohy jako je rozpoznávání či klasifikace, např. v oblastech zpracování obrazu (ve formě pixelů) či zpracování psaného textu či mluveného jazyka (ve formě počítačového kódu), nebo plánování či řízení na základě zpracování velkých objemů dat. Převzato z Wikipedie.

 

Lucifer


O umělé inteligenci se píše čím dál víc. Někteří to považují za obrovský přínos, jiní mají zcela opačný názor. Faktem je, že umělá inteligence může efektivně nahradit lidi ve spoustě oborů. V přeneseném slova smyslu by se dalo říct, že se z našeho světa může stát něco jako Matrix. Lidé se rozdělí na dvě skupiny. Jedna, hrstka vládnoucí kasty, bude využívat AI ke svému prospěchu. Z drtivé většiny ostatních lidí se stane něco jako nepoužitelný odpad.

 

Samozřejmě jsem to poněkud nadsadil. Domnívám se však, že něco na tom bude. Lidská civilizace bude procházet obrovskými změnami. Mohou být dobré, mohou však být i špatné. Vše se bude odehrávat tady na Zemi. Lidé nebudou okolní vesmír osídlovat. Nemají na to fyzické ani technické předpoklady.

 

Na Live Science se v článku „People are falling in love with AI. Should we worry?“ o tom píše:

 

Romantičtí společníci s umělou inteligencí mohou některé lidi zachránit před osamělostí, ale mají i svou temnou stránku.

 

V uplynulém desetiletí se virtuální asistenti s umělou inteligencí, jako je Siri od společnosti Apple a Alexa od Amazonu, stali nedílnou součástí technologií, jako jsou chytré telefony a sociální média. V poslední době je na vzestupu nový typ chatbotů podobných lidem: Romantičtí společníci s umělou inteligencí. Chatboti jsou programy poháněné umělou inteligencí, které komunikují s lidmi prostřednictvím textu, hlasu a obrázků.

 

V současné době nabízí více než 100 aplikací poháněných AI – například myanima.ai, Eva AI, Nomi.AI a Replika – romantické a sexuální společníky s rozsáhlými možnostmi personalizace, včetně fyzických a osobnostních vlastností. Tito chatboti s umělou inteligencí, kteří vykazují pozoruhodnou realističnost, přizpůsobivost a interaktivní plynulost, se mohou v průběhu konverzace postupně vyvíjet a dolaďovat své reakce tak, aby odpovídaly zájmům, potřebám a stylům komunikace uživatelů.

 

Romantičtí chatboti jsou naprogramováni tak, aby nabízeli jedinečnou formu společnosti, s neustálou dostupností a bezproblémovou interakcí, přičemž se vyhýbají konfliktům a potřebě kompromisů. To vyvolává obavy ohledně dopadu na očekávání uživatelů týkající se lidských romantických a sexuálních vztahů.

 

Romantičtí chatboti mohou bránit rozvoji sociálních dovedností a nezbytných úprav pro orientaci v reálných vztazích, včetně emoční regulace a sebepotvrzování prostřednictvím sociálních interakcí. Nedostatek těchto prvků může uživatelům bránit v pěstování skutečných, komplexních a vzájemných vztahů s jinými lidmi; mezilidské vztahy často zahrnují výzvy a konflikty, které podporují osobní růst a hlubší citové vazby.

 

Přizpůsobitelná povaha a neustálá dostupnost společníků s umělou inteligencí může také vést k sociální izolaci a citové závislosti. Výzkumníci naznačují, že rozsáhlá spolupráce se společníky s UI může způsobit, že se jedinci stáhnou ze svého bezprostředního okolí a sníží se jejich motivace k budování nových, smysluplných sociálních vazeb. Uživatelé se také mohou na tyto digitální entity příliš spoléhat, pokud jde o emocionální podporu, společnost nebo uspokojování sexuálních potřeb.


komentářů: 0         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 0 »

«    »