Harvard všichni nepotřebujeme

rubrika: Pel-mel


Ministr Dobeš si vysloužil "Despekt" týdeníku Respekt za výzvu rodičům, aby děti poslali do učilišť. No jistě, ministr školství musí předkládat ambicióznější výzvy - má přece volat Děti na Harvard! Skutečný život je ovšem jiný a faktem je, že i kdyby všichni měli Harvard, stejně bude potřeba zedník nebo topenář. A přes touhy všech intelektuálů onen Harvard duševně zvládne jen mizivé promile populace. Navíc pro poctivý úspěch v životě nejdůležitější není vzdělání, ale ochota a schopnost pracovat. "Intelektuál" to vidí jednoduše - udělej si maturitu a máš po problému. Ukazuje to absolutní odtržení takových "elit" od skutečného života.

Tomio Okamura


tomiookamura2.jpgIntelekt většinu z nás diskvalifikuje

Nalijme si čistého vína - padesátiletý cikánský kopáč může absolvovat sto kurzů a přesto z něj s nejvyšší pravděpodobností nebude nejen chirurg, ale ani kvalifikovaný účetní. Nezvládne to ani kopáč bílý. Teď nejde o kopáče - ani ze mne neudělá žádná škola použitelného inženýra. Komu není shůry dáno, z toho chirurg, vedoucí prodejny nebo agronom nebude. Statistiky jsou neúprosné - naprostá většina lidí od Aljašky k Tatrám má inteligenci i schopnosti lehce kolem průměru. Jen malá část lidí je pak vyloženě hloupá nebo vyloženě talentovaná či geniální. Schopnost řádně vystudovat skutečnou vysokou školu a pak vědomosti využít mají jen omezená procenta obyvatel země. Podle Respektu statistiky prý ukazují, že chce-li člověk zaměstnání, měl by se vzdělávat jinde než na učilišti. Problém však podle mého názoru není jen v absolvování maturity.

Co učeň to manažer?

Stěžoval si nedávno jeden mistr odborného výcviku - dnes by všichni chtěli být manažeři, ale makat nechce nikdo. Obor kuchař proto přejmenovali na manažer stravování a z číšníka se stal manažer provozu. Dodnes nevím, jestli to byl vtip - vím ale jistě, že posledních dvacet let mnoho politiků žilo a žije pocitem, že nezaměstnanost vyřeší více rekvalifikační kurzů a více středních a vysokých škol. Potřeby společnosti se sice mění, ale stále zůstává poměrné rozvrstvení jednotlivých profesí. I kdyby nám všem pámbů nadělil IQ 200, nemůžeme být všichni prezidenti nebo generální ředitelé. To je sice smutný, ale zásadní fakt. Stále bude potřeba policajt, elektrikář, zedník nebo svářeč. Také bych chtěl být kosmonaut, šéf Microsoftu nebo prezident republiky, ale mé schopnosti sráží takové sny na zem.

Řemeslo má zlaté dno

Pokud moje dítě nemá vysokoškolské vlohy, není opravdu lepší rada, než ho nechat vyučit řemeslo. I z učebního oboru může člověk případně pokračovat dál na střední a vysoké škole. Co je ale zásadní - řemeslo už mu nikdo nevezme. Absolvent gymnázia je nikdo, vyučený elektrikář je elektrikář. Pokud bude stejně inteligentní jako gymnazista, má stejné možnosti jako on - rozšířené o svůj obor. Z praxe vím, že ten, kdo zná praxi, je na tom vždy lépe než ten, kdo má naučenou teorii. Ani v nejhorší krizi současnosti není možné ihned sehnat dobrého zedníka, truhláře nebo tesaře. Už teď v lednu mají dobří řemeslníci objednávky na práce až do léta. Podívejte se na pracovní inzerci. Kuchař, číšník, elektrikář, zedník najdou práci ihned. Faktem ale je, že žádná pár měsíční rekvalifikace z vás skutečného řemeslníka neudělá. A stejně tak odchozená střední škola z vás neudělá inteligentního člověka. O úspěchu v životě rozhoduje v prvé řadě vaše ochota a schopnost pracovat. Schopnému člověku dobrá škola bezesporu pomůže. Neschopného lenocha neposune ani o milimetr. A samozřejmě v kraji, kde práce skutečně není, je větší naděje na práci při nějakém slušném řemesle než křeslo manažera. Těch, kdo opravdu a dobře pracují, je vždycky třeba víc než těch, kdo na dobré práci parazitují. Třebaže leckdy tomu peníze bohužel neodpovídají.

Důležitá je píle

Soičiro Honda odešel už ve 13 letech ze školy, aby se stal automechanikem. Až fanaticky se věnoval své práci a dnes jeho jméno zná celý svět. V roce 1959 se zúčastnila jeho motorka svého první mezinárodního závodu. Jeden z organizátorů posměšně poznamenal: „Věděl jsem, že Japonci umí dělat dobré rikši, ale že dělají motocykly slyším poprvé." Ten závod na legendární dráze Isle of Man Honda vyhrála. Jeden z anglických výrobců motorek pak Hondu koupil a rozebral. S podivením o motocyklu napsal: "Je vyroben s takovou přesností, že si nezadá s hodinkami". Zakladatel firem Panasonic nebo JVC, známý jako Bůh řízení Kónosuke Macušita skončil školu v devíti letech. Vyrůstal jako chudý sirotek a v podnikání párkrát zkrachoval tak, že jak říká: „v zastavárně skončilo i kimono mé manželky". Nevzdával se a dřel na svém snu prodávat dobré elektrospotřebiče. Dnes po něm zůstaly koncerny s obratem větším než má Česká republika. Co tím chci říct? Preciznost, píle, poctivá práce, to je základ každého úspěchu. Nevím k čemu většině z nás budou kvadratické rovnice, ale vím k čemu každému z nás může být schopnost pracovat. To první 99 procent lidí zapomene v momentě, kdy opustí školu. Bez toho druhého se většina neobejde až do smrti.

Poctivá práce cti netratí

Škola, a to už ta mateřská, by měla dětem vštěpovat životní hodnoty, na kterých stojí, či by stát měla moderní západní demokracie. A tím je v prvé řadě poctivá a dobrá práce. Děti by měly být vedeny k tomu, že nic není zadarmo, vše je podloženo jen a jen prací. Učňovské školy mají k získání pracovních návyků největší předpoklad - třebaže iluze si nedělám - mnoho dnešních škol neučí řádně ani znalosti ani práci. Samozřejmě, ani sebetvrdší práce z vás boháče neudělá, pokud nebudete mít kus štěstí a také trochu toho nadání od Boha. Ale když to štěstí přijde, pracovitý člověk má šanci větší než talentovaný lenoch. Navíc, staré známé přísloví říká, že „štěstí připravenému přeje“. V Americe panuje bohulibý zvyk - boháči, úspěšní právníci, manažeři, posílají své děti nejen do školy, ale také do práce. Budoucí šéfové firem a dědicové milionů perou zdarma počurané prádlo bezdomovcům, zametají ulice od psích hovínek nebo kopají studny chudým lidem. Teprve za tuhle práci dostanou své kapesné. Bonusem je vědomí, že jednak nic není zadarmo a "poctivá práce cti netratí". Vysokou školu nemám, s talenty na mě pánbůh také šetřil, ale vím, že pokud budu poctivě a tvrdě pracovat, při troše štěstí na ten chleba bude. Čím více lidí bude mít tuhle iluzi, tím lépe bude nám všem.

Zdroj: Blog pana Okamury


komentářů: 20         Komentáře (20)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
20
Lucifer 20.01.2011, 16:50:37
Autorem tohoto článku je Tomio Okamura a je zde publikován s jeho souhlasem. Pokud napíšu vlastní příspěvek a použiji přitom informace z nějaké knížky, je to napsáno na začátku nebo na konci příspěvku. Pokud cituji slovo od slova (s drobnými úpravami), je to jednoznačně uvedeno a pokud k tomu napíšu vlastní komentář, také to oznámím. Zatím jsem si nevšiml, že bych se dopustil něčeho jiného. A obzvláště pak pokud jde o populárně naučné články, tak vždycky píšu, čemu z profesionální náklonnosti rozumím. A pokud s některým názorem z knížky polemizuji, tak je to jednoznačně uvedeno. A pokud ne, tak s tím jednoznačně souhlasím.

Lucifer
19
Lucifer 20.01.2011, 16:22:46
Poctivý úspěch je úspěch dosažený poctivě.

18
spoon (neregistrovaný) 19.01.2011, 22:52:16
co to je 'poctivý úspěch v životě'? Ten termin slysim poprve :) Mam u vasich clanku problem rozeznat co jsou citace a co vlastni nazory a trochu se v tom ztracim. Podle me sice vsichni nepotrebujeme Harvard ale na vzdelani neni treba rezignovat protoze kopacske/zednicke kursy je mozne udelat i v dospelosti pokud clovek zatouzi zmenit karieru :D

Lucifer
17
Lucifer 17.01.2011, 14:57:15
Čeští kopáči jsou akorát na fotbalových stadionech ]Mrkající

16
Zuzana (neregistrovaný) 17.01.2011, 14:55:11
{14} Mozna neni, jen nemel good luck. Ale uz radeji zase utikam. Jen bych se rada dovedela, az zase prijdu, kolik asi je v CR ceskych kopacu? :))

15
Zuzana (neregistrovaný) 17.01.2011, 14:51:54
Nechci se prit, ale najde si zname dyslektiky atp. v googlu. Zdaleka ne takova vyjimka. Meli kliku bud v rodicich, nebo kantorech, kteri je presunuli na nekonformni zpusob vyuky. Kdyby rodice rekli, z toho naseho kluka ci holky nic nebude, hotovo dvacet. Ja na rozdil od pana Okamury verim, ze taletovanych lidi je obrovske mnozstvi, jen maji spatne rodice nebo ucitele ci nedej marxi oboji. Cetla jsem kdysi knihu, kterou napsal zdejsi psychiatr a ten fascinujicim zpusobem a do detailu rozvedl, kolik skutecnych talentu takhle nestastne zahuci. Podivam se po ni.

Lucifer
14 Já bych to uzavřel
Lucifer 17.01.2011, 14:44:20
Tomio Okamura píše o padesátiletém kopáči, a tam už je pravděpodobnost skutečně téměř nulová ]Mrkající

Lucifer
13
Lucifer 17.01.2011, 14:40:41
Nakonec se kopáčem nestal. Jsou výjimky a Einstein byl jistě velmi neobvyklá výjimka. Pravděpodobnost je i nadále velmi mizivá. Kdyby se z Einsteina stal kopáč, tak bychom s největší pravděpodobností přišli jednoho z největších fyziků. Nadaní jedinci se zpravidla ke svému cíli dopracují dřív, než to nadání ztratí. Kdyby z něho byl řemeslník, možná by to ještě zvládl.

12
Zuzana (neregistrovaný) 17.01.2011, 14:28:01
Jiste jazyky tvrdi, ze napr. Albert Einstein trpel vadou reci: zacal mluvil velice pozde a mel problemy s reci behem celeho pobytu na zakladni skole. Reditel skoly pry doporucoval rodicum, aby dali sveho syna na nejake remeslo a jeho ucitele se domnivali, ze se ocita na pokraji retardace a ze tedy pravdepodobne jinou sanci nez se vyucit zahradnikem nebo podobne nema. Eistein se tedy prestehoval do jine skoly, ktera mela jine metody a podporovala kreativni mysleni. Tam se pak jeho vykony dramaticky zlepsily.

Eistein taky trpel dyslexii. Udajne by byl dnes pravym prikladem osoby s nalepkou 'learning disability'. Ale se spravnym pristupem k vyuce takove nalepky nemohou zabranit velkemu uspechu, jak Eistein sam perfektne dokazal. Dalsimi studenty s 'learning disability' byli Alexander Graham Bell, Thomas Edison, Leonardo de Vinci, George Washington, Thomas Jefferson, Winston Churchill, Walt Disney a spousta dalsich.

Dalsi velka otazka jsou tzv. inteligencni testy.

Lucifer
11
Lucifer 17.01.2011, 13:44:25
[10] S pravděpodobností nic nenaděláš. Tomio Okamura má realistický pohled na svět. Nevím jak já, ale z profesionálních důvodů se toho musím také držet ]Mrkající

10
Zuzana (neregistrovaný) 17.01.2011, 12:51:11
"Ale pokud se nestal kopáčem pouze z politických důvodů, je ta pravděpodobnost dost mizivá ]Mrkající"

Nejen on, ale i ty, Lucifere. Viz tva horejsi mnou ocitovana veta. Nechci se ale v debate zaseknout na kopacich - a pokud jde o jeho zminku o pomerech zde, sice jsem nikde tady nevidela (ani o tom neslysela), ze by synkove a dcerusky bohatych advokatu prali bezdomovecke pradlo, (mozne to vsak je, hadat se nechci), ale letni jobs tu byly vzdycky studentskou tradici - zejmena u deti z rodin middle class, kteri odjakziva nekde obraceli hamburgery atp. aby si vydelali na svoje potreby. Nediskutuju ted o soucasne zdejsi situaci, ta je mnohem komplikovanejsi a horsi. Jdu si uzivat ;))

Lucifer
9
Lucifer 17.01.2011, 12:04:15
Nic jsi nepřehlédla. Myslím, že kopáče nepodceňuje. Hezky si užívej nového dne ...

8
Zuzana (neregistrovaný) 17.01.2011, 11:56:46
Mr. Okamura pise v souvislosti s Amerikou spis o bohulibem zdejsim zvyku posilat deti nejen do skoly, ale i do prace, ale to je zase jiny soudek, ale treba jsem neco prehledla, ctu a pisu ted ve spechu, zatim se tu mej(te). Zajimavy clanek k polemice kazdopadne.

Lucifer
7
Lucifer 17.01.2011, 11:53:35
[6] Myslím, že je Okamura nepodceňuje, konečně on se také nepovažuje za vzdělance. A o tom, jak to vypadá u vás, taky píše a používá to dokonce jako jeden z argumentů.

6
Zuzana (neregistrovaný) 17.01.2011, 11:24:17
{4}Imho je to zase jen predsudek ( s temi nevzdelatelnymi kopaci). Divam se na to ale z pohledu zeme emigrantu, kde situace je opravdu jina, nez u vas. I kdyz i cizinci, kteri u vas dnes kopou, muzou mit kapacitu na vic. Ja bych lidi zas tak nepodcenovala a hlavne nezarazovala.

«     1    2   »