Mléčná dráha

rubrika: Pel-mel


Jestli máte pocit, že jste ještě nikdy nebyli na mléčné dráze, jelikož třeba nemáte v lásce kravské či kozí mléko (ženské je lepší), tak se mýlíte. Vy nejste na ale v Mléčné dráze už odmalička. Každou noc, když je jasno, se můžete podívat na oblohu a uvidíte hvězdy v Mléčné dráze. Většina z nich bliká, aby vám dala najevo svoji přítomnost. Ty, co neblikají, jsou planety Sluneční soustavy.

 

Lucifer


Mléčná dráha je galaxie, ve které se nachází Sluneční soustava, jejíž součástí je planeta Země. Termín „Mléčná dráha“ je překlad latinského via lactea, z řeckého γαλαξίας κύκλος (galaxías kýklos, „mléčný kruh“) a popisuje její vzhled ze Země: na noční obloze je viditelná jako mlhavý světlý pás, který je tvořen hvězdami pouhým okem nerozlišitelnými. Galileo Galilei byl v roce 1610 prvním člověkem, který v tomto pásu pomocí svého dalekohledu rozlišil jednotlivé hvězdy. Ze Země se Mléčná dráha jeví jako pás, protože se Země nachází uvnitř jejího galaktického disku. Až do počátku 20. let 20. století se většina astronomů domnívala, že Mléčná dráha obsahuje všechny hvězdy ve vesmíru. Po Velké debatě mezi astronomy Harlowem Shapleyem a Heberem Curtisem v roce 1920 se díky pozorování Edwina Hubblea podařilo dokázat, že Mléčná dráha je jen jednou z mnoha galaxií.

 

Následuje výňatek z článku na Live Science:

 

Mléčná dráha by mohla být součástí mnohem většího „vesmírného okolí“, než jsme si mysleli, což zpochybňuje naše chápání vesmíru. Nová pravděpodobnostní mapa vesmíru obklopujícího Mléčnou dráhu ukazuje, že oblast vesmíru, ve které žijeme, může být podstatně větší, než jsme si mysleli. Mezigalaktická superkupina, v níž se nachází Mléčná dráha, může být součástí ještě větší „přitažlivé pánve“, která je až desetkrát větší než ta, kterou v současnosti nazýváme domovem.

 

Vesmír je plný pánví přitažlivosti (basins of attraction, BOA) - oblastí, v nichž je vše vtahováno dovnitř gravitací masivního objektu. BOA se mohou skládat jedna do druhé jako panenky. Například Měsíc obíhá kolem Země, která zase obíhá kolem Slunce spolu se zbytkem sluneční soustavy, která sama spirálovitě obíhá kolem supermasivní černé díry v srdci naší galaxie.

 

Tím však příběh nekončí. Další vrstvou panenky BOA je Místní skupina, která zahrnuje Mléčnou dráhu, Galaxii v Andromedě a Galaxii v Trojúhelníku spolu s jejich menšími satelitními galaxiemi, jako je Velké a Malé Magellanovo mračno. Poté následují další vrstvy, kterými jsou Kupa v Panně, v níž se nachází přibližně 2 000 galaxií, a větší Nadkupa v Panně. Poslední známou vrstvou je Laniākea (v havajském jazyce znamená „nesmírné nebe“) – superkupa poprvé objevená v roce 2014, která obsahuje asi 100 000 galaxií a rozkládá se na ploše zhruba 500 milionů světelných let.

 

V nové studii, publikované 27. září 2024 v časopise Nature Astronomy, však vědci analyzovali relativní pohyby více než 56 000 galaxií a vytvořili 3D „pravděpodobnostní“ mapu všech BOA obklopujících Mléčnou dráhu. To odhalilo, že existuje slušná šance, že naše domovská galaxie je součástí ještě větší BOA –  Shapleyho koncentrace –, která má objem až desetkrát větší než Laniákea. (Vědci již věděli, že Shapleyho koncentrace existuje, ale dříve nevěřili, že ovlivňuje Mléčnou dráhu.).

 

Konec citace z článku.

 

Když jsem se nastěhoval do Nových Butovic, chodil jsem občas koukat v noci na hvězdy. Jednou jsem šel se dvěma syny a prstem jim na obloze ukazoval a pojmenovával hvězdy. Moje paměť není dokonalá. Měl jsem však kamaráda, spolužáka na gymplu, který uměl zpaměti namalovat všechna souhvězdí a všechny pojmenované hvězdy označit jejich jmény. Já jsem to tak důkladně nedokázal.

 

Dnes se už občas jenom tak koukám, abych si alespoň na chvíli uvědomil, že nás obklopuje vesmír. Mám pocit, že se od nás vzdaluje. Jako nějaké žížaly ryjeme povrch planety Země a hubíme se navzájem všemi způsoby. Do vesmíru už nelítáme. Kolem Země krouží převážně špionážní a vojenské satelity a v čele dvou velmocí stojí dva idioti.

 

Všechny sci-fi knížky, které jste kdy četli, můžete hodit do kontejneru na tříděný odpad. Koukejte se na nesmyslné seriály a neustále mačkejte či leštěte mobil. Nemáte co ztratit.

 

Zdroj: Live Science, The Milky Way could be part of a much larger 'cosmic neighborhood' than we realized, challenging our understanding of the universe


komentářů: 2         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
2 Vesmír
Lucifer * 24.03.2025, 19:34:52
Poznání je vždy důležité. Jsme součástí Vesmíru. Existuje samozřejmě spousta lidí, kteří to nevnímají. Zabývají se pouze přízemními záležitostmi: Jak si vydělat, koho okrást, koho zabít tad.. S tím se v současné zřejmě nedá nic dělat.

Z nějakých příčin - nevím, jak se to stalo - jsem začal ještě v dětství hledět na hvězdy. Potom jsem vystudoval fyziku. Úžasný

1 Vesmír
xxx (neregistrovaný) 24.03.2025, 19:19:09
Dnes v Tv zajímavě mluvili o to, jak daleko už jsou sondy Voyager. Neuvěřitelné!
A jejich další osud (osud informací z nich) závisí
především na financích. V oblasti výzkumu se plánují obrovské škrty.
Protože - k čemu je to dobré?
Jíst se ty poznatky nedají.
Překvapený

Tak daleko jsme v poznávání došli, a - co nás v blízké budoucnosti čeká? Raději nedomýšlet! Nerozhodný

«     1     »