Recyklace

rubrika: Pel-mel


Včera jsem v Populárně naučném koutku naznačil inflační model vesmíru a jak se ve své standardní podobě vypořádal s jeho koncem. Taky jsem naznačil, že existuje i model, v němž vesmír recykluje bez počátku a konce.

 

Lucifer


recycling_center.jpgPodle buddhistické teorie i člověk recykluje v nejrůznějších podobách, dokud nedospěje do Nirvány. Jeho recyklace může mít tudíž konec. Kdy nastane, záleží jen na něm. Když recykluje špatným směrem, oddaluje její konec. Pokud správným směrem, může svůj nástup do Nirvány uspíšit. Nirvána má tedy svůj začátek a jenom na nás záleží, kdy nastane. O jejím konci se v buddhistické teorii nic nenaznačuje.

Cyklickému modelu vesmíru se věnuje populárně naučná knížka od Paula J. Steinhardta a Neila Turoka, která má zcela příhodný název Nová historie vesmíru bez počátku a konce. První autor pochází ze Spojených států amerických. Dnes zastává na Princetonské univerzitě profesorské místo, jež kdysi patřilo Albertu Einsteinovi, a řídí centrum pro teoretickou fyziku. Druhý autor pochází z Jihoafrické republiky a je profesorem matematiky na univerzitě v Cambridgi ve Velké Británii. Spolu s Paulem J. Steinhardtem je autorem cyklického modelu vesmíru.

K podrobnější informaci o cyklickém modelu se tady možná ještě vrátím. Tedy pokud budu recyklovat správným směrem. Pro dnešek bych však tu recyklaci zakončil citací z knížky Restaurant na konci vesmíru od Douglase Adamse:

Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tady je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se tak stalo.


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6
vlada (neregistrovaný) 01.02.2011, 03:30:34
Nenaléhám, povzbuzuji.
S filozofií je to jako se sci-fi. Do doby než přijdou data může tvrdit, co ji zrovna napadne. Idealistická filozofie je to samé až na to, že jde o fantasy.

Lucifer
5
Lucifer 01.02.2011, 00:01:02
Do toho jsem se už pustil, ale chvilku to bude trvat. Vyjde nejpozději o tomto víkedu. Teorie je to vskutku zajímavá, ale můj postoj je zatím zcela nejednoznačný. Všechno může být jinak, i když filosofická podstata myšlenky je mi velmi sympatická.

4
vlada (neregistrovaný) 31.01.2011, 14:43:34
Jen do toho.

3
vlada (neregistrovaný) 31.01.2011, 14:41:58
Jen do toho.

Lucifer
2
Lucifer 31.01.2011, 09:35:25
Ekpyrotický model vesmíru je právě ta recyklace, o které bych chtěl ještě něco napsat.

1
vlada (neregistrovaný) 31.01.2011, 02:34:24
Poměrně zajímavá je teorie ektopyrotického vesmíru, ale vzhledem k tomu, že v současné době dochází k velikému vření v oblasti matematiky twistorů a jejich vztahu k fyzice, tak bych s hodnocením ještě počkal.
http://streamer.perimeterinstitute.ca/mediasite/viewer/NoPopupRedirector.aspx?peid=ff8f97a4-2848-4b93-98d9-1218de2070af&shouldResize=False#
(funguje v IE)

«     1     »