Zneužití genového inženýrství

rubrika: Pel-mel


Mezi aplikace zneužívající genově inženýrské postupy k nekalým cílům patří na prvním místě biologické zbraně hromadného ničení. Každá věc, která byla vynalezena za účelem užitečného použití, vždy pohotově nalezne způsob, jak a k čemu může být zneužita. Kladivem lze zatlouct hřebík, ale také vzít někoho po hlavě.

 

Lucifer


snake-pistol.jpgTam, kde lze zneužívat genové inženýrství, dají se často zneužívat méně náročné postupy klasické genetiky, ale zručný genový inženýr bude asi rychleji hotov a jeho hříchy budou přesněji definované a zacílené - pokud bude ovšem předem vědět, jak ten hřích spáchat. Když vynecháme monstra, kyborgy, nadlidi a jiné prostředky strašení nabízené producenty sci-fi, které nemají se snahami současných genových inženýrů opravdu nic společného, zůstává dosti široké pole reálně možných manipulací, které by se hodily teroristům, zoufalcům rozhodnutým nedodržovat konvence o nepoužívání biologických zbraní a možná i lidem s různými úchylkami od normálního chování, kteří poslední dobou rostou na přelidněné zeměkouli jako houby po dešti. Zprávy o hromadných vraždách páchaných občas školáky nás ubezpečují, že všechno je možné.

V současné době vzrůstá nebezpečí biologického útoku ze strany teroristů, kteří patrně i díky podpoře některých států mají stále větší prostředky a možnosti. Přibývající firmy, zabývající se bio-průmyslem a jejich aktivity není snadné sledovat. Informace se šíří i po Internetu. Kromě toho je například v zemích bývalého SSSR údajně značný počet nezaměstnaných kvalifikovaných pracovníků z této sféry. V devadesátých letech minulého století prý zájem o biologické zbraně začal vzrůstat, ale nejsou žádné důkazy o tom, že by nějaký stát poskytl kapacitu pro jejich výrobu nestátním organizacím. Zatímco v minulosti byl terorismus obvykle identifikovatelný s malou skupinou jedinců s jasně deklarovaným souborem politických, ekonomických a sociálních cílů, dnešní terorismus má cíle a motivace mnohem nejasněji formulované a lze jen těžko odhadnout sílu jednotlivých skupin.

Vzrůstá role bohatých sponzorů a podpory od států, přibývá terorismu motivovaného nábožensky. Již v roce 1995 bylo z 56 identifikovaných skupin 45 % zařazeno mezi nábožensky motivované skupiny. Odlišný hodnotový systém a to, že terorismus se stal cílem sám o sobě, vede k tomu, že skupiny se často k útokům ani nehlásí a jejich činy nepotřebují žádné zvláštní zdůvodnění. Lze očekávat přesun ke zbraním hromadného ničení, protože zmizely původní zábrany. Biologické zbraně jsou zbraněmi první volby, protože jsou nejlacinější a některé lze najít i v přírodě. Možnosti využití genetických modifikací při vývoji nových biologických zbraní jsou dalekosáhlé.

Naštěstí však existuje řada okolností, které prozatím tento krok oddalují. Přes výrazné pokroky biologie jsou náklady na produkci a hlavně na vývoj těchto zbraní stále značné. Stejně i nároky na kvalifikaci obslužného personálu jsou velké. A pokud by nějaké zbraně tohoto typu přicházely v úvahu, pak by to byly zbraně, které nejsou genově modifikovány a jejich ovládání může probíhat podle jednoduchého návodu. Kromě toho alespoň urřitá část teroristů tyto zbraně odmítá používat. Stále je pro teroristy pohodlnější, účinnější, lacinější a méně náročné používat klasické prostředky.

Až dosud jsem víceméně replikoval níže uvedený zdroj a dodat mohu pouze: Tak to jsme si oddechli - alespoň do té doby, než se teroristi dostatečně nabalíkují a nebo nějaké nabalíkované partě "Kulichů" nezačne šplouchat na maják.

Zdroj: Vladimír Vondrejs, Otazníky kolem genového inženýrství


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_