Upálit heretiky na hranici

rubrika: Pel-mel


Ukřižovat psychoterapeuty.

 

Lucifer


upaleni_mistra_jana_husa.jpgPod filosoficko fyzikální recyklací jedné pasáže o buddhismu z knížky Tao fyziky I jsem byl upozorněn, že prý nějaký hinduista tvrdí, že Siddhártha Gautama, známý pod nickem Buddha, byl převtělením bájného hinduistického boha Šivy, aby lidi zlákal do pekla. Musím se přiznat, že mě tahle pecka doslova a do písmene uzemnila. Je neuvěřitelné, jak se může taková samaritánská myšlenka jednoho hinduisty - ano, byl to hinduista, ne buddhista, buddhismus vznikl až dlouho po jeho smrti na základě jeho myšlenky - který celý zbytek svého života, od chvíle když odkráčel ze svého společensky vysoce postaveného stavu mezi poustevníky, věnoval úvahám, kterak pomoci lidským duším zbloudilým v temnotách svého ublížení.

Byl to hinduistický psychoterapeut, který důsledně čerpal z hinduistické mytologie. Podle jistého hinduisty prý to byl hinduistický heretik, Šiva převlečený za pekelníka, který neskončil na hranici jako kupříkladu Mistr Jan Hus. Asi proto, že hinduisté nebyli a zjevně zatím nejsou militantní jako nábožensky fundamentalističtí souputníci Mistra Jana Husa.

Tak jako už před staletími v Číně či Japonsku někteří dnešní následovníci stejné věrouky, jakou měl Hus či jeho kati, pochopili, že jedinou cestou k poznání je hledání porozumění se všemi věroukami. Jako ve fyzice. Jako v životě každého z nás, jako v celém vesmíru.

Nejsem buddhista, její filosofie je mi však dost blízká, ani jakkoli jinak filosoficky či nábožensky orientovaný věrouk, jsem nezávislý pozorovatel. Vidím kolem sebe nejrůznější studánky, ze kterých pramení různé potoky a ty se pak slévají do řek, které nakonec splynou v jednom moři. Z každé studánky se můžeme napít. Každý, kdo chce načerpat nové poznání, musí putovat od jedné studánky ke druhé. Z každé pramení jiná voda, ale všechny jsou součástí jednoho oceánu poznání.

Zůstat u jedné jediné studánky znamená duchovně zakrnět na počátku cesty. U jednoho jediného pramene. Střídat jednu studánku za druhou a každou předchozí zapomenout je jako střídat jedny ponožky za druhé. Jediná cesta k poznání je přidávat jednu studánku ke druhé a nechat naplnit oceán svého poznání ze všech zdrojů.

Děkuji za pozornost - dřevo k upálení je vpravo a k ukřižování vlevo.

devil


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_