Bojí se sloni chilli papriček?

rubrika: Pel-mel


Pro vesničany v severovýchodní Indii jsou těžkým problémem pětitunoví sloní sousedi, řádící na jejich pozemcích. Ale ochránci přírody přišli s docela pikantním řešením, jak řádění ukončit. Spolehli na moc a sílu chilli paprik.

Zuzana


indianelephant.jpgelephantbeer.jpgAssam je domov jedné z největší stávající, životaschopné populace asijských elefantů. Kolem 5 500 obrovských slonů žije těsně vedle rostoucí lidské populace. Expanze zemědělství a dřevorubectví rozbila sloní domovy a vede k rostoucímu konfliktu mezi slony a lidmi.

Díky ochráncům přírody z Chester Zoo, vesničané drží slony zkrátka s pomocí po domácku vyrobených 'super chilli bomb' a diky chilli plotům a ohradám. Kromě vynikající paměti sloni mají mnohem ostřejší čich než lidi. Když se sušené rozdrcené chilli papriky zmixují s použitým motorovým olejem a nechají nasáknout do kusů látky, které se připevní k ohradám obklopujícím pole s úrodou, sloni vidí rudě a odvrací se od nechutného zápachu. A to titíž sloni, kteří jsou tak přitahováni vůní po domácku vařeného rýžového piva, na němž si chodí pravidelně pochutnávat. Aby slony odradili od řádění ve svých obydlích při hledání lahodného truňku, vesničané používají 'chilli kuličky', tj. sušené, roztlučené papričky, mixované se sloním trusem a vodou, které nechají vysušit. Když se sloni blíží k vesnici, kuličky se zapálí a vysílají štiplavý, zapáchající, ostrý kouř, jenž je slonům odporný a žene je zpět do lesa.

Chester Zoo v r. 2004 přišla s Assam Haathi Project s cílem redukovat konflikty mezi slony a lidmi. Projekt financovany Defra's Darwin Initiative uvedla užívání chilli paprik jako jeden z několika zastrašujících prostředků. Projekt, jenž v současné době pokrývá šest vesnic a 800 domácností - je tak úspěšný, že byl v současné době rozšířen a bude se rozvíjet do dalších osmi vesnic, které v současnosti prodělávají zmíněné potíže se slony v oblasti. Ačkoliv pořád dochází k nějakému pustošení úrody v oblasti projektu, nedošlo zatím k žádným fatalitám ani u slonů ani u lidí, kteří se účastní programu a naopak došlo k pozoruhodné redukci u téměř chillipeppers.jpg90 procent sloních nájezdů v některých oblastech. Vedoucí projektu ochránců přírody Alexandra Zimmerman, která pracuje na projektu v oblasti, vysvětluje, že to není pouze záležitost kontroly pohybu slonů - jde taky o stimulování vesničanů a fungující a ekonomickou cestu k řešení problému.

Tradiční povaha zmírňovacích metod umožňuje komunitám realizovat tyto metody s minimálním výcvikem. Ve studii Sonitpur District byla zjištěno 87 procentní zlepšení co se týká poškození úrody za posledních pět let. Pro vesničany v oblasti toto má signifikantní dopad - například vesnice v Bangkandě teď pěstuje plodiny na půdě, která po mnoho let zůstávala nekultivovaná právě kvůli hrozbě sloního řádění. Ochránci přírody doufají, že rozšíření programu pomůže žít sloní i lidské populaci v harmonii.


komentářů: 12         Komentáře (12)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

12
Zuzana (neregistrovaný) 12.05.2018, 21:03:56
Jo, to uz je davno, pani J.Angiolettova.
Odkazy v komentarich se neprekladaji, lepe je priucit se jazyku.

11
Angioletto (neregistrovaný) 09.03.2011, 21:13:05
Děkuji paní Zuzano. Vím, že není možné vyhovět všem, ale přesto máte velmi zajímavé články.
Buonanotte!

10
Zuzana (neregistrovaný) 04.03.2011, 18:36:56
Buonasera!

http://www.rozhlas.cz/svet/portal/_zprava/111095

Zde je o slonim pivu v cestine, ne sice cela historie, ale aspon neco. Odkaz v anglictine byl urcen Luciferovi k jeho poznamce, ze elefanti pivo jeste nepil (muze si to precist v originale). Dale tu byly prispevatelky, kterym se zase nelibilo, ze clanky prekladame, pry si Cesi (vsichni) muzou prelozit sami, neb jsou vytrenovani. Takze si nevyberete. :)
(Fakt nemuzeme prekladat kazdy odkaz, neb jsme zamestnani i jinde nez na blogu. ;)

Buonanotte!

9
Angioletto (neregistrovaný) 04.03.2011, 17:34:40
No nic, takže se vlastně ve finále stejně nedozvím, jaký je příběh sloního piva.Jednoduše proto, že nejsem anglicky vytrénovaná a jsem zřejmě jediná na těchto stránkách. Ale nevadí, i tak si nepřipadám méněcenná.
Ciao!

8
Zuzana (neregistrovaný) 04.03.2011, 17:32:16
Mno, Lucifere, clanek na tvem odkazu je sice k popukani, ale v tom, o cem pises, myslenka konceptualniho umeni NEspociva. ;)
http://lucifer.bloguje.cz/858461-joseph-kosuth-narozen-january-31-1945-in-toledo-ohio.php

Lucifer
7
Lucifer 04.03.2011, 16:01:53
Jednou jsem zkusil Googlem přeložit Erbenovu Polednici do fínštiny a zpět. Výsledek jsem publikoval tady:

Tady jsem původně zkopíroval link, ale komentář byl vyhodnocen jako spam:

Spam detected - bad content. Dropped / Komentar byl vyhodnocen jako spam a zahozen. Obsahoval zakazana slova. Bloguje jejich seznam neposkytuje, na otazky podobneho typu neodpovida a stiznosti na zahozeni komentaru neresi.

Takže si to najděte na téhle stránce

http://lucifer.bloguje.cz/1001archiv.php

Je to druhý článek z 21.1. Jeho název rovněž neprošel ]Smějící se

6
Zuzana (neregistrovaný) 04.03.2011, 15:31:27
Kdo to preklada? Google, prece. ;)Jeho prekladum jsme se nasmali uz mockrat.

Kdyby jen to. Existuje taky cesky program, ktery pouzivam, abych svoje clanky opatrila ceskou diakritikou. Vysledek ma do perfektnosti daleko, tudiz musim opravovat to, co nedokonale udelal program a pak editor musi opravovat to, ceho jsem si nevsimla ja. Nemame to lehky. ;)
Ale jen at si programek nemysli, ze si na nej stezuju.:) Mam ho moooc rada. Urcitou dobu nefungoval, musela jsem tedy vsechno hackovat a carkovat rucne. Zkuste to, lidi, je to primo zenovy trening.

5
Angioletto (neregistrovaný) 04.03.2011, 12:29:38
Perfektní překlad z googlu Příběh elefantího piva:
Můžete si vzpomenout, kde jsem v předchozím článku příběh Isaac Jacobsen přepravu vzorku čistého droždí z laboratorních Louis Pasteur v Paříži do pivovaru v Kodani. Legenda má to že Jacobsen držel drahé vzorku naživu tím, že je pod jeho cylindr!

To není jen legenda přičíst Carlsberg, to je říkal, že král dánský Carlsberg si užil s jeho jídla, klasická Carlsberg skla nadále nese zlatou korunu jako uznání tohoto. Když král navštívil Anglii v roce 1924, on zařídil pro případ Carlsberg má být dodáno do indické restaurace 'Veeraswamy' v londýnském West Endu v očekávání jeho návštěvy, tak stmelovat blízké manželství mezi Lager a Curry, že se daří dodnes.

Slon Pivo je jmenován na čtyři životní velikosti kamene sloni, že milost jedním z vchodů do pivovaru Carlsberg v Kodani. Sloni byly vyřezány v roce 1901 a každý nese iniciály jednoho z dětí, Carl Jacobsen je - Helge, Paula, Theodora, a Vagn. Sloni také nést svastiku, která Carlsberg zapsán jako ochranná známka v roce 1901 - to byl zlatý věk ochranné známky, Bass zaznamenal červený trojúhelník, Benz tři hvězdy (a mimochodem čtyři hvězdy, které nikdy nepoužívám). Carlsberg nikdy používal hákový kříž, a to bylo upuštěno poté, co někteří Němci začali používat to pro činnosti související s non-pivo.

Slon Pivo bylo původně vařilo jako 'Special Export' pro africký trh v roce 1955 a poté v Evropě prodána v roce 1959. Na 7,2%, to je jeden z hlavního proudu silnější ležáky, ale stále bledne ve srovnání s Special Brew Carlsberg, prý vaří pro Winston Churchill v roce 1950 na plný 9%. Některé země vařit pivo Elephant na základě licence, ale věci jsme se sem dostali ve Velké Británii pochází z Kodaně.

, Lije dobře, produkuje firma bílou hlavu a silný, chmelové nos.

Chuť je určitě sladové, s mírným látku s názvem (lak na nehty), naznačuje, že je tu nějaký vážný alkohol schovává. Naštěstí to nemá šanci přebývat na tom, protože tam je spěch chmele, které zcela ubrousky nic nepříjemného z vaší paměti.

To je dobře řemeslně a dobře vyvážené pivo, podle mého názoru je nejlepší ze várek Carlsberg, opatrně chůze po laně mezi chuť a potence.

Ráda bych věděla, kdo to překládá.

4
Zuzana (neregistrovaný) 03.03.2011, 14:58:22
A zde http://hubpages.com/hub/How-to-make-Indian-rice-beer
je navod, jak si ryzove pivo vyrobit doma - ale pozor na elefanty. Na dvere venec z chilli papricek.

3
Zuzana (neregistrovaný) 03.03.2011, 13:18:46
Tady ( i jinde) je pribeh elefantiho piva:
http://thebrewclub.com/2009/08/24/carlsberg-elephant-beer-review/
Nema nic spolecneho s domacim ryzovym pivem z clanku, na ktere chodi tamni sloni - mne se libil ten nazev. :)

Lucifer
2
Lucifer 03.03.2011, 01:12:36
Mě spíš zaujal ten obrázek napravo. To jsem ještě nepil ]Mrkající

1
pavelhaston (neregistrovaný) 03.03.2011, 01:10:21
aké šťastie, že tu nežijú slony! zaujímalo by ma, či si časom daktorý slon nezvykne na štipľavé papričky a nebude ich dokonca vyhľadávať...

«     1     »