Tučňáci znovu ohroženi

rubrika: Pel-mel


Poté, co nákladní loď M. S. Olivia narazila na vzdáleném území British South Atlantic na dno a rozpadla se, tisíce místních tučňáků je pokryto surovou ropou.

Zuzana


endangeredpenguins.jpgZ lodi registrované na Maltě, která 16. března narazila na dno v Nightingale Island, který je součástí britského území Tristan da Cunha archipelago (souostroví), uniklo 800 tun surové ropy, která uniká z předního trupu lodi. Oznámila to britská organizace na ochranu přírody, (Royal Society for the protection of Birds), která situaci monitoruje.

Ochránci přírody se nechali slyšet, že vrak představuje několik ekologických ohrožení celému řetězci, protože na břeh budou přicházet krysy z lodi, která vezla 66 000 tun sójových bobů z Brazílie do Singapuru. Na ostrovech v souostroví zatím krysy nebyly a zamoření krysami udělá patrně větší škodu než nafta sama. The Tristan da Cunha archipelago leží asi 1 700 mil od nejbližší země v jižní Africe, jsou tedy jedněmi z nejvzdálenějších obývaných ostrovů na světě. Ostrovy jsou domovem asi 20 000 tučňáků, včetně téměř poloviny světové populace severních tučňáků, zv. 'rockhopper', tedy ohroženého druhu, jehož populace se ze zatím neznámých důvodů v posledních desítkách let značně snížila. Jay Holcomb, bývalý ředitel International Bird Rescue Research Center, tedy ochranné skupiny, která se zaměřuje na úniky nafty, napsal na webovou stránkulodmsolivia.jpg své skupiny, že přibližně 20 000 tučňáků 'rockhopper' je obaleno naftou. Obrázky z ostrovů tuto situaci ilustrují, viz přiložená ukázka. Spousta ptáků je pokryta naftou už víc než týden, což značně limituje jejich šanci na přežití.

Odhad 20 000 je založen na prvním vizuálním průzkumu tučňáků na souostroví a může být při dalších pozměněn dle situace. Pro průzkumníky je to práce víc než složitá, neb, jak bylo již řečeno, ostrovy jsou hodně vzdálené, není tam letiště a ptáci pokrytí naftou nemohou být odvezeni z důvodu nebezpečí přenosu nemocí, vůči kterým nemají odolnost. Majitel lodi zatím nebyl identifikován a z Malty, kde je loď registrována, zatím, (do úterka 22. března) nepřišla žádná reakce.


Zákaz dovozu některých japonských potravin

Americká agentura 'The Food and Drug Administration' v úterý 21. března prohlásila, že pozastaví dovoz mléčných produktů a produktů z japonské oblasti, kde z nukleárního reaktorů uniká záření. Potraviny budou zadrženy u vstupu a nebudou prodávány veřejnosti. Agentura už předtím řekla, že urychlí prověřování těchto potravin. Další potraviny dovážené z Japonska, včetně mořských produktů, budou i nadále prodávány, ale projdou předchozími prověřovacími kontrolami ohledně radiace.

Z japonského nukleárního komplexu Fukushima Daiichi uniká záření poté, co byl na začátku tohoto měsíce (března 2011) poškozen zničujícím zemětřesením a tsunami. Moře poblíž nukleární elektrárny rovněž ukazuje zvýšenou hladinu radioaktivního jódu a cesia, což nutí japonskou vládu aby testovala mořské produkty. 'World Health Organization' řekla tento týden, že Japonsko by mělo jednat velice rychle a zajistit, aby tyto kontaminované produkty nebyly prodávány. Nejběžnější produkty, které Japonsko vyváží, jsou mořské produkty, přesnídávky, a zpracované ovoce a zelenina. Japonské potravinové produkty činí méně než 4% celkového importu do Ameriky a F.D.A. prohlašuje, že nepřepokládá žádné riziko, pokud jde o zásobu jídla v U.S. Vedoucí pracovníci a zdravotničtí experti říkají, že dávky jsou velmi nízké a nejsou ohrožením lidského zdraví, pokud nejsou zmíněné potraviny konzumovány v abnormálně velkém množství. Representative Rosa DeLauro, demokratka z Connecticut a vedoucí užšího výboru, který kontroluje výlohy agentury F.D.A., se písemně dotázala vedoucích pracovníků agentury, jak mohou tvrdit s jistotou, že japonské výrobky, dovážené do U.S., nejsou nebezpečné americké veřejnosti. Upozornila, že F.D.A. není vždy schopna vysledovat stopu k místům v jiných zemích, kde jsou umístěna zařízení, vyrábějící potraviny.

O mimozemšťanech až příště. ;)


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2
Zuzana (neregistrovaný) 24.03.2011, 16:50:19
Mimozemstane se scitaji, proc by se starali o tucnaky.
Dodavam, ze krysy, kterych se obavaji ochranci prirody, by mohly zrat mladata a vajicka morskych ptaku.
A 22 clenu posadky (vsichni) byli zachraneni, nez se lod rozlomila na dve poloviny.

Lucifer
1
Lucifer 24.03.2011, 00:48:54
Mimozemšťané se právě sčítají

http://lucifer.bloguje.cz/832716-certi-poklaboseni.php

]Mrkající

«     1     »