Počítání oveček

rubrika: Pel-mel


Nelekejte se, nebude to o sčítání českého lidu, domů a bytů, které právě dohasíná na patřičných úřadech. Nedávno se mi nechtělo jít spát, a tak jsem začal listovat knížkou Šamanské léčení, kterou jsem náhodně vyhrabal z jedné hromádky knížek na stole. Zaujala mne pasáž, která se zabývala šamanským výkladem spánku a obzvláště snů, které nás spánkem provázejí. Nebudu se k tomu vyjadřovat, pouze tu pasáž ocituji:

Lucifer


ovecky.jpgMimo svobodné duše má prý člověk také snovou duši, která obyčejně pobývá mimo jeho tělo a přichází k němu jen občas ve spánku. Sibiřská tradice tvrdí, že snové duše pobývají v tajze v podobě bahenních koroptví. Jestliže taková koroptev zemře a šamanovi a jeho pomocníkům se nepodaří včas tuto snovou duši chytit a přivézt zpátky, člověk může zemřít.

Pokud se někomu delší dobu nezdají sny, může to ohlašovat jeho smrt. Jinak řečeno: Kdo nemá dost energie, aby zpracoval své zážitky ve snech, "vyhasne", onemocní psychicky i fyzicky. Medikamenty nás mohou do různé míry uspat - ale neplatí to pro vznik snů a zpracování zážitků všedního dne - prostřednictvím snů. Člověk může onemocnět "duchovní zácpou". Uzdraví ho "návrat snové duše" - s kterým pomůže šaman nebo to může zvládnout vlastními silami.

Nevěřte výkladům snů Sigmunda Freuda! Spánek není ani "bratr smrti", ani "život na úsporný plamínek". Spánek je jiný druh fungování těla. Dříve se pěstovala tradice léčení spánkem. V řeckém Epidauru, z něhož se tradice léčení spánkem rozšířila, se shromažďovali nemocní, aby spali v klášteru. Na tomto posvátném místě je vyléčily sny a vize.

K obnovení sil potřebujeme alespoň osm hodin denního spánku. Existují některé domácí prostředky, které podporují spánek: čaje, především baldrián, a sugesce jako "počítání oveček". Kdo není unavený, ten sotva usne, a když, tak bude spát špatně. Tělesná únava umocňuje spánek více než duševní vyčerpanost. Od "počítání oveček" vás nechci odradit, pokud vám to pomáhá.

Zdroj: Fried Froemer, Šamanské léčení

Přece jenom bych si dovolil jednu poznámku k uvedenému textu. Jak se ukazuje, tak ne každý potřebuje k obnovení svých sil osm hodin spánku. Kupříkladu Nikolovi Teslovi stačily dvě hodiny a padal z něho jeden vynález za druhým. A ještě bych přidal jednu vlastní zkušenost. Když jsem před rokem ležel na ARO v umělém spánku, měl jsem celou řadu velmi prapodivných snů. Dodnes si některé části těchto snů pamatuji. Kdyby jen pamatoval, vidím před sebou barevné a detailně prokreslené obrazy, něco jako hologramy. Nejen obrazy, ale i celé scénky, jako bych si pouštěl video.

Kdybych vám ty sny tady převyprávěl, asi bych vás uvedl do dost hluboké deprese. Zvláštní je, že na mě depresivně nepůsobí. Když jsem se z umělého spánku definitivně probudil, měl jsem pocit, že mám dost energie, abych tu nepříjemnou situaci co nejrychleji zvládl. Zřejmě mi moje snová duše dobíjela baterky.

Zajímavá situace nastane, když se vám zdá, že se ukládáte ke spánku a v něm se vám zdá další sen. Potom se probudíte, sen si pamatujete, a když se probudíte ještě jednou, pamatujete si oba. A co když se probudíte ještě jednou?

Víc k tomu již neřeknu, neboť se musím odebrat do spánku.

Jedna ovečka, druhá ovečka, třetí ovečka..., desátá ovečka..., stá ovečka... - Kterou knížku bych si ještě před spaním přečetl?


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
8
Lucifer 05.05.2011, 23:51:20
Za chvíli se tady objeví DDT - doufám, že to zvládnete ]Mrkající

7
Angioletto (neregistrovaný) 05.05.2011, 17:43:32
Jasně že jsi šikovný. Ta rychlost mě doslova šokovala a ještě jednou moc dík.

Lucifer
6
Lucifer 05.05.2011, 17:30:47
Ty jsi vskutku šikovná, ale všimni si, že jsem tentokrát tvůj link našel hned napoprvé, tři minuty po tvém komentáři. Když ještě uvážíš, že jsem ho četl s nějakým zpožděním... No nejsem šikovný?

5
Angioletto (neregistrovaný) 05.05.2011, 17:27:07
Jooo, super a děkuju. Tak že tím myslím, že nejlepší je si zacvičit a unavit se, ať už jakkoliv. No nejsem šikovná?


3
Angioletto (neregistrovaný) 05.05.2011, 17:19:12
Sakra, omlouvám se, zatím se neukážu.

2
Angioletto (neregistrovaný) 05.05.2011, 17:17:04
Tak to je nám všem určitě jasný, že jsi ten černý Lucifere. V tom případě se ukážu taky ale já to dělám jinak, než že počítám kolegyně:
http://youtu.be/woEhMs71sjs.
Jinak asi zřejmě tedy nevyhasnu, neboť se mi zdají sny tak živé, že v nich cítím vše, jak v bdělém stavu. A to včetně pocitu štěstí, lásky, pláče atd. Nedavno se mi zdálo i to, jak jsem příšerně unavená a šla jsem si lehnout.
Takže já jedu nonstop.

Lucifer
1 á propó
Lucifer 05.05.2011, 00:29:54
na obrázku jsem v prostřední řadě druhý zleva ]Mrkající

«     1     »