Alternativní věda

rubrika: Pel-mel


Jistý diskutér na NP-nezávislá diskuze mě osočil, že zde vypouštím jakési pseudovědecké bláboly a téměř jako náboženský fundamentalista se každé myšlenky, kterou si kdekoli přečtu, držím zuby nehty. Tohle je samozřejmě samo o sobě natolik absurdní výrok, že každému čtenáři při smyslech k tomu nemám co dodat. Přesto si s tím, v rámci své vrozené vady dělat si ze všeho legraci, pokusím trochu pohrát.

Lucifer


mimozemstanlucifer.jpgTak zaprvé: Dotyčný diskutér zřejmě sleduje pouze Populárně naučný a možná i filosofický koutek. Zde se objevují především citace z nejrůznější populárně vědecké literatury, v drtivé většině zakoupené v knihkupectví Academia. Předkládám zde pokud možno co nejširší škálu přírodovědeckých a filosofických myšlenek a teorií. Někdy se k tomu více či méně vyjádřím, někdy ne, ačkoli není vyloučeno, že se k tomu ještě vrátím, ale ve všech případech jsem ty texty důkladně přečetl a s jistými slohovými či technickými úpravami zde předložil k vlastní úvaze. K některým myšlenkám či teoriím jsem se také vyjádřil ve své samostatné úvaze, někdy však v podobě úvodníku. V Populárně naučném koutku se nachází příspěvky i od jiných autorů a všechny stejně jako většina mých vychází ze současných poznatků oficiální vědy.

Myslím, že je třeba zdůraznit, že tento blog je o něčem jiném, než abych zde demonstroval své profesionální znalosti (to činím ve zcela jiné úpravě v odborných časopisech), a dvě výše zmíněné rubriky nejsou určeny k šíření nějakých byť alternativně vědeckých teorií či ideologií, ale k seznámení s nejrůznějšími myšlenkovými směry. Jejich autoři mají v převážné většině případů přírodovědecké vzdělání na nejvyšší úrovni.

Zadruhé: Dotyčný diskutér si zřejmě myslí, že jsem chameleon. Stačí totiž prolistovat obě rubriky, aby bylo jasno, že jsem zde předložil velmi různé přírodovědecké i filosofické představy. Myslím, že v každé z nich se dá najít něco užitečného a podnětného, dotyčný diskutér si však pravděpodobně myslí, že při citaci těchto nejrůznějších zdrojů nejrůzněji měním barvu. Každý čtenář při dostatečně přítomných duševních smyslech jistě snadno vydedukuje, že nejsem chameleonem, ale pozorovatelem, který má své smysly otevřeny jakémukoli pozoruhodnému podnětu.

Zatřetí: Pojem alternativní věda je poněkud nejasný. Skutečnost je pouze taková, jaká je, a skuteční pozorovatelé, kteří se snaží skutečnosti porozumět, nemohou nic alternativního dělat. Všichni ostatní jsou buď blázni, nebo podvodníci, nebo ideologové, popřípadě všechno dohromady. Je třeba ovšem podotknout, že mezi blázny se obzvláště v minulosti někdy řadili i skuteční pozorovatelé, kteří předběhli dobu.

V poslední době jsem oblast oficiální vědy poněkud opustil. Částečně proto, že jsem nejzajímavější poznatky soudobé vědy, obzvláště ve fyzice, vyčerpal, částečně proto, abych své obzory rozšířil. Kupříkladu strunová teorie zde již byla několikrát popsána a přezkoumána, stejně jako inflační model vesmíru a podobně. Strunová teorie má mezi fyziky mnoho příznivců i odpůrců. Faktem je, že dodnes nepředložila nic nového, co by se dalo experimentálně ověřit, přesto však dnes patří mezi hlavní vlajkové lodě oficiální fyziky. Kdo se s ní tak trochu seznámil, nemohlo mu uniknout, že její teoretické modely ujíždí do tak neuvěřitelných fantazií, že mnohé z těch "alternativních" vědeckých teorií na to zdaleka nemají.

Závěrem: I nadále se zde budou objevovat postřehy z "alternativní" vědy, stejně jako nejrůznější starobylé či novodobé filosofie. Každý si z toho může vzít, co ho zaujme, a pokud s něčím nesouhlasí či má k tomu připomínku, nechť si to nechá pro sebe či k tomu napíše komentář. Všechny názory, které nevychází z myšlenkového fundamentalismu, jsou zde vítány.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_