Nízká a vysoká kultura

rubrika: Pel-mel


Dříve, než se s vámi podělím o svoji dnešní dávku Nietzscheho, musím si postěžovat. Naše radnice krade Metro.

 

Lucifer


Ve stojanech na stanici metra, kde každé ráno nastupuji, postrádám poslední dobou deník Metro, což považuji za mrzutost. Občas jsem si Metro brával na cestu, abych měl ty nekonečné desítky minut v depresivním prostředí do čeho čumět, pokud zrovna nemám v kapse Vergelyho Nietzscheho nebo jinou podobnou literaturu. Dostal jsem tip, že hned, jak se Metro objeví ve stojanech, objeví se někdo, kdo ty hromady Metra přemístí do blízké radnice a zdravotnického centra. Dnes ráno jsem tedy vyrazil na radnici a fakt, hned u vchodu ve stojanu hromada Metra. Tak jsem ji vzal a přemístil zpět do metra.

 

Jedno Metro jsem si vzal na cestu, ale poněvadž tam nebylo skoro nic na čtení, tak už asi v půli cesty jsem vyhrabal z kapsy Nietzscheho vášeň pro život od Bertranda Vergelyho. Do oka mi padla kapitola, ve které se praví, kterak se Nietzsche díval na kulturu. Opět se jedná o hledisko, které je nesnadné pochopit, ale snadné dezinterpretovat. Nietzsche totiž rozeznával nížší a vyšší formy kultury. Nechme však promluvit Vergelyho s Nietzschem.

 

Nižší kultury jsou kultury reaktivní, stádní a nenávistné. Například rasistická kultura, která se považuje za vyšší, je naopak nízká, protože se zabývá vědeckým dokazováním své nadřazenosti. Kdo je vyšší, nemusí dokazovat biologii rasy. Prostě je vyšší. Nepotřebuje ani drtit ostatní a pohrdat jimi. Obecně vzato je nízké pyšnit se svou kulturou. Molière i Flaubert ukázali, jak směšný může být způsob, jímž se některá společenská třída, například buržoazie nebo maloměšťáci, snaží pyšnit svojí kulturou, aby vypadala jako nová aristokracie. Kultura se stává nižší a upadá, když podlehne zahleděnosti do sebe a komentování sama sebe, namísto tvoření.

 

Kultura by především měla interpretovat život. Opak je však pravdou. Kultura se stala prostředkem politicko-ekonomických mocenských šarvátek. Prostředkem společenské selekce pro jedny, společenského postupu pro druhé, značkovým image pro třetí, a nebo i výnosným finančním zdrojem. Nestará se o to, aby interpretovala život, ale aby jej použila.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_