Vážení spoluobčané, naštvěte se!

rubrika: Pel-mel


Lidé z nižší a střední vrstvy na celé planetě mají plné zuby svých politiků, vlád. Mají vztek na bankéře a finančníky. Na politiky. Na své vlády. Rozhořčení se stupňuje. V čem je problém? Tvrdím, že v odpovědnosti. Problém dneška i minulosti je stále v tom, že za zlo jedněch pyká slušnější většina. Bohatí bohatnou a chudí chudnou, aniž by to mělo nějakou ekonomickou logiku.

Tomio Okamura


tomiookamura2.jpgNa báchorky, že každý, kdo pracuje má stejnou šanci zbohatnout už nikdo dnes neuvěří. Často je tomu přece naopak - talentovaným a kvalitním lidem se hází klacky pod nohy, protože ohrožují ty neschopné, přesněji všehoschopné. Miliardáři mají nižší daně než střední třída. A proč? Protože slevu mohou zaplatit. Co asi může nabídnout ministru financí kominík nebo prodavačka ze supermarketu? To páni Bakala, Roman, Charouz už vědí, že miliardy nejsou zadarmo.

Co dokáže odpovědnost a v čem je problém

Představte si, že bychom v autě překročili rychlost o deset kilometrů, předjeli bychom v nebezpečném úseku nebo bychom třeba jeli na červenou - představme si, že ve voze instalovaná GPS to zaznamená a ihned automaticky nám vzdálený registr pokut strhne z účtu deset tisíc. Kolik z nás by tu rychlost překročilo? S vědomím okamžitého postihu. Pravím, že v podstatě nikdo. Ubylo by nehod? Zvýšila by se bezpečnost na silnici? Jistěže. Proč to už není v praxi, přestože je takové řešení jednoduché a v kontextu stávajícího stavu i levně proveditelné? Protože to přeci nikdo nechce. Jistě, tváříme se, že nechceme nehody, ale daleko více nechceme být postiženi za to, že často a rádi porušujeme nejen předpisy, ale hlavně rádi někteří z nás jezdíme riskantně.

To, že tady máme ekonomickou krizi je dané jen tím, že nikdo odpovědný nebyl dostatečně odpovědný. Američtí finančníci obchodovali s bezcennými hypotékami jako by byly tesané v diamantech a z bezcenných obchodů brali provize a odměny, že nestačili kupovat jachty a trysková letadla.

Řecká krize není ničím jiným než odhalením skutečného stavu ekonomiky země, kde se léta podvádělo - a to všude. Řecká vláda podváděla při zavádění eura, kdy falšovala ekonomické údaje podstatné pro vstup do eurozóny, firmy a občané podváděli a podvádějí dodnes - daně tu prakticky neplatí nikdo.

V České republice se dnes a denně dozvídáme jak ten či onen bezostyšně rozkrádal veřejný majetek. Jak ten či onen politik nebo vláda ten majetek rozdávali, ničili, znehodnocovali. Naštěstí v neštěstí jak peněz ubývá, naštvaných lidí přibývá a čas, kdy odpovědní budou odpovědní je na spadnutí. Přišel čas, kdy lidé budou stále více křičet a žádat odpovědnost po všech, kdo je denně okrádají a podvádějí. To, že to je dosud beztrestně možné, za to nesou odpovědnost také další odpovědní – policisté, státní zástupci, soudci.

Když už jsem u těch policistů a žalobců...

Je tu evergreen - rasista Bátora. MFD minulý týden zmínila tři jeho trestní oznámení, které byly zamítnuty jako neodůvodněné. Podal prý neúspěšně oznámení pro pomluvu, že je fašista, neonacista nebo taky, že prý volal po odsunu Cikánů. Člověk by řekl - a sakra, tak ten Bátora je vážně rasistický nácek. Dospěla k tomu i naše policie, když rozhodla, že tvrzení novinářů, politiků a dalších jsou pravdivá. Jenže všechno je jinak - žalobci a policisté trestní oznámení zamítli nikoli proto, že by pan Bátora skutečně byl nacista, fašista, cikáno a židobijec. Ne, zamítli je, protože tvrzení blogera, poslankyně či novinářů, že je takové extrémistické hovado, ho nijak nepoškozuje a tak to nesplňuje znaky trestného činu. Jinými slovy - to, že by pan Bátora byl extrémista a jemu podobný živel se neprokázalo, ale říkat a psát se to o něm může.

Znamená to, že v naší zemi můžeme na základě falešných obvinění vyvolávat hysterii a ničit lidem profesní kariéru a ničit jim pověst i osobní život. Připomeňme, že to, co před lety říkali třeba lidé z té extrémistické Národní strany o nebezpečích plynoucích z příliš tolerantního multikulturalismu nebo z benevolence ke kriminalitě i příživnictví etnických minorit, dnes už opakují premiér i pan Kocáb. Pokud vím, Národní strana byla extrémní ne názory, ale spíš okruhem některých příznivců zamilovaných do Hitlera a podobné sebranky. Jenže obdiv k nacistům šel vypozorovat u pobočníka premiéra Topolánka Dalíka i u pana Topolánka, minimálně občasnou inspirací nacistickou terminologií. Myslím zcela vážně, že navzdory tomu, nacista ani extrémista není ani jeden. Pokud by měli jít z veřejného života, tak za jiné poklesky. Jenže - co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Právě dnes jedu na Zlínsko ptát se pana krajského policejního ředitele a krajského státního zástupce, jak je možné, že banda zlodějů aut ze Slovenska už léta jezdí krást do pohraničí jako do samoobsluhy. Všichni je znají jménem, vědí kde bydlí a vědí, co kde ukradli. Přesto jejich loupení dodnes nikdo neudělal přítrž. (starosta Březové pod Lopeníkem má lupiče dokonce nafilmované na obecních kamerách).

Stát ve všech zmíněných případech ukazuje stále to samé, že když budeme lhát, krást a ničit život druhých, ale budeme na „správném břehu“, nic nás to stát nebude - odpovědnost za to neponeseme my a nenese ji ani stát. A škody uhradí občan.

Pohněme se

Martin Roman, exšéf ČEZ, aktuální symbol korupčního propojení byznysu s politikou napříč politickými stranami říká, že "jeden člověk nemůže pohnout celou mašinérií". Lže jako obvykle. On spolu se svými kumpány to dokazoval několik let. Pravda, byli to lidé "tam seshora". Ti všichni o jeho propojení a kšeftech věděli od prvopočátku. Už pár let to bylo veřejné tajemství, o kterém mluvili poslanci, novináři, lidé diskutující na internetu.

Jediný, kdo si toho nevšiml byla policie, státní zástupci a BIS. Všichni placení z veřejných peněz a ze zákona odpovědní za to, aby právě podobná podezření šetřili. Schválně kolik z nich zvedlo zadek a něco vyšetřilo? Museli přijít Švýcaři, rozkrýt tunely kolem Mostecké uhelné a teprve pak se najednou ze snu probudil premiér Nečas. Druhá věčně spící panna v našem vládním ansámblu.

Nic není bez naděje. I my dole něco zmůžeme. Někdo chytřejší napsal: "Když se rozhýbe spodní vrstva, vršek spadne".

Vážení občané, nenechme neodpovědné v domnění, že jejich neodpovědnost je věčná.

Vážení občané - naštvěte se.

Slušní lidé - ozývejte se.

Přestaňte volit zloděje.

Kandidujte a spravujte věci veřejné.

Bez Vás, slušné mlčící většiny, změna nikdy nepřijde.

Zdroj: Blog pana Okamury


komentářů: 16         Komentáře (16)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

16
Anna Kopecký (neregistrovaný) 20.10.2011, 14:04:37
Aha, vy mluvíte tady. Já už řekla všechno tady http://cafecremaambienteecafe.blogspot.com/2011/10/hranice.html?showComment=1319108345209#c5031728204753912143

15
Multipass (neregistrovaný) 20.10.2011, 12:50:30
"Nepsal jsem, že zahnívá systém, ale tahle civilizace,"
sorry, přešel jsem z jednoho rozhovoru do druhého. ;)
[14] jeden rychle, jeden pomalu - hranolkama od Lidla a pangasiusenm z Vietnamu ;)

Lucifer
14
Lucifer 20.10.2011, 12:43:01
Jak se ukazuje, tak někteří jedinci se rozhodli to zahnívání alespoň na sobě urychlit

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/248020-nova-smrtici-droga-krokodyl-narkomany-doslova-pozira-zaziva.html?ref=zpravy-dne

Lucifer
13
Lucifer 20.10.2011, 12:28:25
[11] [12] Máte pravdu, mně stačí pozorovat konzumenty při cestě do práce a zpět, na televizi se už radši nedívám, a když už, tak na filmový či populárně naučný kanál. Nepsal jsem, že zahnívá systém, ale tahle civilizace, bez ohledu na to, do jaké míry je kapitalistická, tržní či sociální. On je z toho stejně takový guláš, do kterého bych ještě přimíchal systém parazitický. A vliv na to mají samozřejmě všichni, kteří k tomu přispívají. Když kolem sebe vidím magory, kteří monotónně pomačkávají či masírují mobily, tak to nehážu na tuto jistě velmi užitečnou techniku, natožpak na profíky, inženýry a vědce, kteří směrem od konce stáli u její kolébky.

12
Multipass (neregistrovaný) 20.10.2011, 11:57:45
na dovysvětleni- když se Shell chystal potopit vrtnou platformu v moři, začali lidé bojkotovat benzínky v Německu. Ani ne týden na to Shell oznámil, že mění plán a platformu rozebere. Takovou moc mají konzumenti! Že ji nevyužívají a nechají se oblažovat každým drekem, ať už politickým, nebo konzumním, je jejich věc. Když pak volají po "přísné regulaci" je to stejné, jako by volali po kleci s hustějšími mřížemi, aby neviděli na lákadla, která jsou jim podbízena. Ale konzument rozhoduje- na to neexistuje žádná výmluva. Nadávat se dá jen na to, co musíte mít a za co musíte platit, ať chcete, nebo ne. Nic víc.
Návod: Co se děje s mými penězi v bance? Komu patří tato banka? Co kupují- kdo to vyrábí, je politický angažován, koo sponzoruje, kde vyrábí, jak zachází s pracovníky, se životním prostředím, odchází jeho peníze do zahraničí a když, kam a na co atd. To je samozřejmě pracné a nepohodlné, ale pokud chtějí lidé něco pro věc udělat, musí se angažovat. Jinak jsou sami strůjci systému, na který nadávají a který svou pohodlnosti a ignoranstvim a prospěchářstvím umožňují.

11
Multipass (neregistrovaný) 20.10.2011, 11:34:27
[10]je jen otázkou, jestli zahnívá systém, nebo lidé, neboť systém jaksi nemá pružný charakter. A který systém? Kapitalismus, jako takový, sociální systém, tržní systém? Nejsou všechny oživovaný lidmi, není na lidech, jak obchodují, co kupují a od koho? Hodit to na systém není nic jiného, než výmluva- jak politiku, tak lidí samotných.

Lucifer
10 Multipassi
Lucifer 20.10.2011, 00:56:57
Obojí, od Lasici a Okamury, reflektuje svým způsobem současnou situaci západní civilizace, a obzvláště pak v Česku. Ta civilizace skutečně degeneruje a je dobře, že na to někdo upozorňuje. S generacemi "v přechodu" to nemá téměř nic společného. I já bych měl k těm reflexím některé drobné výhrady, ale, jak sám pravíte alespoň v tomto případě, jako celek se to dá. Ani jedna z těch reflexí se, dle mého soudu, nesnaží změnit hranice k obrazu svému, jsou to pouze a zcela přirozené obranné reflexy. Něco je tady špatné, ba přímo a citelně to zahnívá - a kdo to vnímá, tak je úplně jednou, zda to nějak srovnává se svou existencí v nějakém předchozím režimu ]Mrkající

9
Multipass (neregistrovaný) 19.10.2011, 13:30:25
Tomio Okamura!!! Pardon- pletl se mi tam Nakamishi, tak jsem jen nazval Nakamurou ;/.
Strhnout hranice jistoty, jak chce pan OKAMURA- to jest problem.

8
Multipass (neregistrovaný) 19.10.2011, 13:09:47
(Asi) inspirace p. Nakamury: Stephan Hessel-Indignez-vous !
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_for_Outrage!

7
Multipass (neregistrovaný) 19.10.2011, 13:06:59
K něčemu bych měl výhrady, ale jako celek se to dá. Jenže- jak nás upozornil pan braana- jsou moci- schopni/ všeho- schopni a pak moci- schopných potřební. A těch není málo.

K našemu rozhovoru nad článkem pana Lasici- to, co píše on, je příznačné pro generace "v přechodu". Všechny tvory zajímá, co je za plotem. Hranice, jenž jsou tvořeny od prvního dne narození (doupě, postýlka, hnízdo) jsou pro nového tvora životní nutnost a potřeba. Ale brzo nastává doba rušení hranic, expedice do neznámá. Ale jen málokdo to dělá bez zajištěných pozic.

V 19. století byla vytvořena identita národů, staré povídačky se staly často doktrínou státu a lidé se ohraničili a strach z neznámého odsunuli za tyto hranice; co následovalo, byly války o tyto pozice. Prarodiče, pokud měl někdo štěstí s nimi mluvit, byly málokdy tak jednoznační, jako pozdější generace. Pletlo se jim R-U, 1. Republika, Němci (To za Hitlera, to byl jinej pořádek...!), odsun, kdy mnoho našich rodičů přišlo o spolužáky, známé, dokonce příbuzné a komunismus, který sliboval po všech těch letech chaosu stabilitu. Ať byl, jaký chtěl- pan Lasica jasné vyjádřil pocity, dovolím si tvrdit, většiny Čechů a zbytku byvleho Východního bloku po tom, co padly veškeré HRANICE, v kterých vyrostly- ať už byly jakékoliv, byl to reálný život a jistota. Člověk, přes veškerou svou inteligenci, je tvor emotivní; to, co si pozorováním zafixuje do 3 let jde ven pouze vymytím mozku. Může si myslet, že je demokrat, že chce absolutní svobodu- ale ve skutečnosti chce jen změnit hranice k obrazu svému. Ecco.


Lucifer
5 Lomikare, Lomikare
Lucifer 19.10.2011, 01:14:43
Do roka a do dne! ];-DDD

4 Okamuro, Okamuro
Fesoj (neregistrovaný) 19.10.2011, 01:11:05
Okamuro, Okamuro - ty špatně dopadneš... Podívej se na Mistra Jana Husa. Taky hlásal pravdu - a jak skončil ?

Lucifer
3 Mlčochu, Mlčochu
Lucifer 19.10.2011, 01:03:50
vytáhni skalpel a vykroč k okraji Lesa ]Mrkající

Lucifer
2
Lucifer 19.10.2011, 00:42:32
[1] To záleží na nás. Okamurovo prohlášení se mi líbí, jde na kořen věci, ale domnívám se, že co je nahoře, je i dole - je to všude. Zloději se mohou napakovat, protože šikovně předhazují zbytky ze svého stolu svým obětem. Okamura to tam ale tak nějak naznačuje. Princip volné podnikatelské soutěže není špatný. Okamura je koneckonců také podnikatelem. Kapitalismus by ve své původní podstatě nemusel padnout. Co padá, a to zcela jednoznačně, je naše zdegenerovaná společnost.

Nicméně a bezpochyby přijde ještě něco jiného. Takhle to funguje celé lidské dějiny. Jde jen o to, aby ten následovník nebyl ještě horší.

«     1    2   »