Smažila myšička...

rubrika: Pel-mel


Dnes si tak trochu zaprovokuji na jedno oblíbené kontroverzní téma.

 

Lucifer


Drogy může zvládnout ku svému prospěchu jen mentálně dospělý člověk, a to ještě ne vždy. V minulosti s tím experimentovali pouze lidé dostatečně zasvěcení. Pro ostatní byla droga přístupná jen jako lék podávaný pod dohledem zasvěceného člověka. Dnes se drogami sjíždí kdejaká trumpeta, a to hlavně proto, aby unikla z reality života, se kterou si neumí poradit. Masové smažení děcek pak je hotová tragedie této civilizace. Dospívající jedinci často považují braní drog a příslušnou subkulturu za projev protestu proti konzumní společnosti. Protest, který je přinejmenším stejně konzumní a stádní jako konformní popkultura. I já se proti konzumní společnosti bouřím, ale usmažit si na protest svůj mozek na sračky? To už je lepší hromadně skočit z Nuselského mostu.

 

Připadnou legalizaci tzv. lehkých drog, jako je marihuana, si představuji asi tak, jak je tomu s alkoholem ve Spojených Státech, ačkoliv s trochu jinými mezemi. Dospívající člověk, řekněme do 22 let (věkovou hranici nechť stanoví příslušní odborníci) nic, nad 22 let nákup pouze u pěstitelů s licencí, pěstování doma pouze pro vlastní spotřebu, konzumace pouze v soukromí nebo v klubech s licencí. U všech legalizovaných drog stanovit míru ztráty sebekontroly a svéprávnosti a lidem, kteří se dobrovolně do tohoto stavu dostanou, silně omezit přístup na veřejnost. Dáte si například dva panáky a už nemůžete sednout za volant. Proti tomu, zdá se, nikdo nijak zvlášť neprotestuje a přitom člověk zbavený sebekontroly, může i bez volantu nadělat stejnou paseku. Za podávání drog dospívajícím těžké tresty, atd.

 

Při současném stavu české společnosti - kdy jsou jakékoliv zákony, které stanoví nějakou mez lidského chování, běžně překračovány, kdy svoboda je synonymem pro bezohlednost atd. - by takto pojatá legalizace zřejmě skončila fiaskem. Jakýkoli experiment s legalizaci bude zřejmě hrou s ohněm, takže bych na to radši nespěchal a spíš se zamyslel, proč je tato společnost na drogách tak patologicky závislá.

 

Neustále omílaná prohibice v Americe je ve skutečnosti špatným příkladem. Je to zjednodušená a z kontextu vytržená pohádka o tom, jak se v Americe za prohibice chlastalo ještě víc. Víc bylo pouze organizovaného zločinu s tím spojeného. Jednak, tento zákon si americká společnost ve své většině vynutila, protože alkohol se stal jejím zásadním problémem. Druhák, prohibice nebyla zrušena, ale zmírněna. Je zakázáno například pít alkohol veřejně na ulici, prodávat alkohol v prodejnách bez patřičné licence, v některých státech dokonce nesmíte pít alkoholické nápoje v přítomnosti nezletilých atd. Americky přístup k řešení problému často připomíná metodu "půlení intervalu", a ne metodu "ode zdi ke zdi", jak je například běžné u nás.


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2
Honza (neregistrovaný) 17.02.2010, 13:29:36
Pamatuju devadesátý leta na Karlovarsku. Kytka na každý zahrádce, ve velkym buď v lese nebo v kukuřičnym poli, mazlení se se sazeničkama, rozhovory nad odrůdama, žmolení čerstvě dozrálejch palic, hašem vobalený prsty, nikdo nic nekupoval ani neprodával, byly toho všude tuny, žádnej zločin neměl šanci a hulilo se míň než teď a s radostí a rozmyslem.

1
Zuzana (neregistrovaný) 17.02.2010, 13:10:45
http://medicalmarijuana.procon.org/viewresource.asp?resourceID=000881

Link na legalizaci'medical marijuana'. Zajimavy uvodnik.

«     1     »