Okamurova omluva "Králi tunelářů"

rubrika: Pel-mel


Antonín Charouz mi zaslal dopis, kde žádá veřejnou omluvu a vyhrožuje mi za to, že jsem ho jmenoval ve svém minulém blogu v nelichotivé souvislosti. Na jeho žádost proto zveřejňuji pokornou omluvu: Vážený pane, žádáte omluvu za to, že Vás prý označuji za "neschopného, přesněji všehoschopného miliardáře, který ví, že miliardy nejsou zadarmo" a tím "zároveň čtenářům nepokrytě podsouvám, že za blíže nespecifikovanou úplatu adresovanou orgánům výkonné moci můžete dosáhnout nějakého (zde daňového) zvýhodnění".

Tomio Okamura


tomiookamura2.jpgPane Charouzi, Vámi kritizovaný můj text zní a vyznívá trochu jinak - nejde v něm jen o daně, ale o to, že skutečně miliardáři vědí, že nic není zadarmo a zisk či slevu (na cokoli) si umí zařídit lépe a jistěji než prostý člověk. Napsal jsem:

Miliardáři mají nižší daně než střední třída. A proč? Protože slevu mohou zaplatit. Co asi může nabídnout ministru financí kominík nebo prodavačka ze supermarketu? To páni Bakala, Roman, Charouz už vědí, že miliardy nejsou zadarmo.

Celý text je možné nalézt zde: Vážení spoluobčané, naštvěte se!

Myšlenka je prostá - bohatí a vlivní lidé sponzorují politiky a ti jim - jako celku - snižují daně či jednotlivcům často dopomáhají k dobrému byznysu. Přičemž pro meritum věci není důležité, co zrovna ve Vašem případě Vám politici za Váš sponzoring dávají.

Pane Charouzi, děkuji Vám, že jste se mi v této souvislosti připomněl. A ze srdce se Vám omlouvám - člověk jako Vy skutečně nepatří mezi v textu uvedené osoby. Člověk přezdívaný "král tunelářů" by bezesporu zasloužil nejen samostatný text, ale řekl bych, že nejlépe samostatný trestní spis. Tím se lišíte minimálně třeba od pana Bakaly. Exředitel ČEZu pan Roman svůj spis už zřejmě má.

Pokud jde o Vás, pane Charouzi, je pro mne zásadní to, co vím z veřejných zdrojů. Abych nebyl osobní, dovolím si citovat Wikipedii:

(Pan Charouz) v roce 1994 založil společnost Charouz Holding, kterou začal mohutně úvěrovat z IPB a začal se sbližovat s nejvyššími manažery IPB Jiřím Tesařem a Liborem Procházkou. Vazby jeho holdingu k bance se začínají zamotávat, banka s holdingem čile obchoduje. Holding například krátkodobě vlastnil velkou stavební společnost Vojenské stavby Praha a polovinu samotné IPB. V roce 1998 do IPB vstupuje Nomura a vztah IPB k holdingu začal být méně vřelý. Holding tehdy dlužil IPB před sedm miliard Kč. Charouz v roce 1999 zakládá Charouz Group a začíná do ní přesouvat majetek z Charouz Holding. Po krachu IPB dluhy přešly na ČSOB, která je začala aktivně vymáhat. Holding zaplatil jen 1,5 miliardy, zbylých 6 miliard bylo převedeno do státní ČKA. V roce 2003 získala tento balík pohledávek za 570 milionů neznámá společnost ACT Investment, podle některých médií spojená s Charouzem. Ve státní ČKA zůstala ztráta přes 5,5 miliard Kč, Antonínu Charouzovi zůstala cenná aktiva (např. HC Sparta Praha nebo BPA).

A pokračujme Respektem:

Tato legenda českého automobilového sportu, výhradní dovozce vozů značky Ford a jeden z budoucích králů zdejších tunelářů si v roce 1994 pronajal kancelářský dům nedaleko pražské Florence. O pár měsíců později se do jeho domu nastěhovala i advokátní kancelář Miroslava Jansty a stala se dvorním právním poradcem Charouze při financování jeho podniků. Devadesátá léta byla skvělou dobou pro velké bankovní půjčky. S odstupem času už víme, že si u bank půjčovali hlavně ti, kteří byli s bankami nějak spojeni, a proto s tichým souhlasem vedení své úvěry nevraceli. Celkově tehdejší „úvěrová politika“ bank přišla daňové poplatníky na zhruba půl bilionu korun. Pár miliard z tohoto koláče si odkrojila i dvojice Charouz-Jansta. Především formou úvěrů v Investiční a poštovní bance. ... Šéfem banky byl sociální demokrat Jiří Tesař. Charouz a Jansta s ním uzavřeli řadu naprosto nepřehledných smluv, jejichž výsledkem bylo, že v druhé půli 90. let vlastnil Charouz dvacet pět procent akcií IPB a dobové články ho dokonce pasovaly na skutečného pána banky. Ať už Charouz IPB opravdu ovládal nebo ne, faktem zůstává, že banka jeho podnikům napůjčovala sedm miliard korun, které automobilový závodník nikdy nevrátil. Než se po pádu IPB v roce 2000 nový majitel stačil rozkoukat, převedl Charouz většinu dluhů na podniky, které skončily v bankrotu, a naopak skutečné peníze zachoval v podnicích, které neměly s úvěry nic společného. (Respekt, 23.4.2006, autor Jaroslav Spurný)

A dále například server idnes.cz: Stát prodává Charouzovy dluhy

Vzhledem k tomu, že tyto informace jste veřejně ani Vy nerozporoval, z výše uvedeného plyne, že zhruba 5 miliard korun za Vás zaplatili daňoví poplatníci. Pět miliard, to je suma, kterou si většina z nás smrtelníků ani neumí představit. Je pozoruhodností této země, že člověk jako Vy nedře ve vězeňském kamenolomu a nikdo mu dodnes nezabavil veškerý možný majetek.

Je neskutečné, že dokonce máte žaludek chtít, aby se Vám kdokoli omlouval.

V téhle zemi chybí peníze pro staré a nemohoucí lidi. Chybí peníze pro chudé rodiny s dětmi. Chybí peníze ve školství, ve zdravotnictví i na důchody. Navzdory tomu, že miliony slušných lidí tu pracují a odvádí poctivě daně. Je to díky zlodějům, kteří tuto zemi rozkradli a rozkrádají. Je to díky politikům, policistům a státním zástupcům, kteří to umožnili a stále umožňují. I oni už měli být dávno za katrem a dělat společnost svým komplicům. A zloděj není jen ten, kdo krade dvacky z kabelek, ale také nóbl pán, který krade peníze škrtem pera za spolupráce ředitele banky. Vás pane nikdo nežaloval ani neodsoudil. Vaše činy jsou promlčené. To ale neznamená, že jste bez viny.

Půjčil jste si několik miliard a ty jste nevrátil.

Zatímco Vy jste bohatl, naše země chudla.

Stále dlužíte mně a všem lidem, na které se okolo sebe podíváte, protože Vaše dluhy jsme platili my, prostí občané.

Pro mě jste člověk, co okradl mou zemi.

Omlouvám se, měl jsem to o Vás napsat hned.

Ale pravda, otázka nestojí jenom, kdo všechno kradl, ale také kdo vám to dovolil.

Věci, lidi i činy bychom vždy měli jmenovat pravým jménem.

To je první krok k tomu se zlodějnami skoncovat.

Zdroj: Blog pana Okamury

Poznámka: A zde naleznete, jak by zněl otevřený dopis jistého vlka Andreji Babišovi.


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6
Anna Kopecký (neregistrovaný) 13.11.2011, 12:22:50
AlmoG je celej k zaujmutí ;)

Lucifer
5
Lucifer 13.11.2011, 11:50:31
Od AlmoG mě zase zaujalo:

Takže AVPPABVB (Akční výbor pro protlačení A.Babiše volebním tunelem) vyhlašuje pro následující období tento akční plán:

1. Zaplatit kampaň. Není problém. Peníze už jsou v řádku a klíčí a klíčí.

2. Sehnat mediální hvězdy. Není problém. Kde jsou nekonečné peníze na kampaň, tam jsou mediální hvězdy. Některé univerzální mediální hvězdy jsou flexibilní a univerzální. Na jménu strany nezáleží, hlavně, že je to nové a pokrokové hnutí. Prakticky splněno. Možná přijde i Janouch.

3. Hodně křičet. "Dinosauři ven! Korupčníci ven!" Částečně splněno. Minule, předminule, předpředminule a předpředpředminule to vyšlo, vyjde to zase. Jen musíme křičet stejně hlasitě. Přece nejsme horší než Unie svobody, 4-koalice, Strana zelených a Věci veřejné.

4. Tvářit se nekompromisně a znechuceně. Není problém, to jde samo. Lidé mají rádi, když sdílíte jejich negativní prožitky. A empatický multimiliardář může být dokonce více sexy než empatický-hospodsky-naslouchající kníže.

5. Předplatit zázračný skok přes povinný limit v předvolebních průzkumech. Prakticky splněno. Kde jsou neomezené prostředky na kampaň, tam jsou zázračné skoky v preferencích. Nezapomenout správně načasovat.

6. a) Zajistit si místo v interaktivních médiích. Vhodné jsou pořad HydePark, blogosféra, sociální sítě, interaktivní reklamní kampaň i bannery.

b) Ihned po rozšíření povědomí o existenci hnutí/strany přesvědčovací kampaň. Zajistí klíčové osoby na pozicích komentátorů. Vždy prezentovat hnutí/stranu jako menší zlo, "experiment" nikoliv "zaručené zázračné řešení".

c) S blížícími se volbami preferovat pestrý a vyvážený komunikační mix. Informace z přesvědčovací kampaně doplňuje a potvrzuje blogosféra, přesvědčovací kampaň se opírá o významné blogery a "přirozené moderní" trendy v bogosféře. Kombinovat formální a neformální typ sdělení. V závěru jak političtí komentátoři, tak blogeři prezentují podporu strany jako výsledek složitých úvah, boje protiargumentů a dlouhého rozhodování. Částečně splněno.

7. Profesionální kampaň v horké fázi volební kampaně. Být připraveni na předčasné volby a flexibilní přizpůsobování změnám (viz poslední posun voleb). Teprve před námi. Už nyní předběžné smlouvy.

8. Po celou dobu kampaně vhodný maskot - buď A.Babiš osobně (role "zodpovědný rozzlobený expert") nebo jiný podle zvolené strategie (vzor "kluk sympaťák", vzor "bodrý chlap z lidu" nebo vzor "poctivý a úhledný úředník", doporučujeme zvážit i "ženu - zasloužilou odbornici")

9. Po zvolení do parlamentu
a) Radovat se a oslavovat ihned v den zvolení v jednotě s ODS a TOP09. Ignorovat překvapené voliče.
b) Instalovat A.B. a společníky firmy do Neo-anti-korupční vlády
c) Rehabilitovat myšlenku "reforem"
d) Přesměrovat státní toky financí do vlastní firmy, zajistit povinné odvody občanů do vlastní firmy a jejích nových satelitů (výhodná bude zdrav. pojišťovna, důchodové fondy apod.)
e) Radovat se z imunity.
f) Zapálit si vítězný doutník a přivolat k tomu fotografy denního tisku. Na snímku neznatelně kynout šťastným podporovatelům.

10. Brzy po zajištění stabilní pozice začít připravovat nový, moderní, pokrokový projekt a ujistit veřejnost, že tentokrát už je to opravdu, ale opravdu tutovka.

4
Anna Kopecký (neregistrovaný) 13.11.2011, 11:00:37
Mi se líbí debata pod tím. Sice Babišovi nevěřím nos mezi očima, ale pravdu má diskutující AlmoG: "Vlastně, jak si tak pro sebe píšu, uvědomil jsem si jednu věc. A.B. je důležitý pro českou společnost tím, že byl první, kdo z výše postavených dal jasné veřejné sdělení, že nemusí být pravda, že proti této vládě stojí jen podivíni, ztroskotanci a "socky". Jinými slovy dal signál snobům, kteří by už už chtěli protestovat, ale ještě se jim to zdálo společensky nevhodné, že "Už se to může." V tom A.Babišovi přiznávám důležitou roli. Stavidlo bylo povoleno, šrouby zaskřípaly a pomalu povolují. Protéká zatím jen pramének, ale kdo ví... Teď se sice teprve rozhodují, jestli jen podepisovat petice nebo už mohou jít i demonstrovat, aniž by se společensky znemožnili a přiřadili k "vyžírkám, nemakačenkům a sockám", ale je to na zajímavé cestě... Když už může Babiš, můžu taky Usmívající se.

3
Multipass[[openidhttp://cafecremaambienteecafe.blogspot.com/]] (neregistrovaný) 13.11.2011, 01:32:20
to psal vlk, ne krůta

Lucifer
2
Lucifer 12.11.2011, 12:55:13
Proč je nesmysl, Honzo? Zaznamenal jsem tam akorát jeden překlep, když Tomia Okamuru přejmenoval na Tomia Okanutu ]Mrkající

1
Honza (neregistrovaný) 12.11.2011, 12:03:46
jan krůta je vymaštěnec ... otevřený dopis babišoj je nesmysl ...

«     1     »