Jaké je číslo šelmy

rubrika: Pel-mel


Jednou z nejrozšířenějších pověr je, že číslo 666 je číslem šelmy, ďáblova služebníka či přímo samotného ďábla. Dokonce jsem tomu podlehl i já, ovšem po luciferovsku, a radostně jsem jeho příchod na Neviditelného čerta oslavil. Skutečně jsem se trefil správně? Podívejme se tedy, co na to říká Kniha všeobecné nevědomosti:

Lucifer


666.jpgPo 2000 let bylo číslo 666 symbolem obávaného Antikrista, který přijde ovládnout svět před posledním soudem. Pro řadu lidí to představuje nešťastné číslo: dokonce i Evropský parlament nechává křeslo č. 666 prázdné. Číslo pochází z knihy Zjevení, poslední a nejpodivnější knihy bible:

Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.

To číslo je ovšem špatně. V roce 2005 byl pořízen nový překlad nejstarší známé kopie knihy Zjevení, z něhož jasně vyplývá, že ve skutečnosti je to 616. Jedná se o 1700 let starý papyrus, zachráněný ze skládky ve městě Oxyrhynchus v Egyptě, který dešifrovat tým paleografických badatelů z univerzity v Birminghamu v čele s profesorem Davidem Parkerem.

Jestliže je nové číslo správné, asi to nepotěší lidi, kteří vydali nemalé prostředky, aby se vyhnuli tomu starému. V roce 2003 byla americká silnice č. 666 (přezdívaná Silnice Šelmy) přečíslovaná na 491. Moskevský dopravní podnik bude mít ještě menší radost. V roce 1999 totiž přečísloval autobusovou linku 666, která údajně přinášela smůlu, na 616.

Podobné spory se vedou již od 2. stol. po Kristu. Svatý Ireneus z Lyonu (asi 130-200) káral novou verzi Bible, která uváděla číslo šelmy 616, jako "chybnou a podvrženou". Přítel Karla Marxe Bedřich Engels zase v knize O náboženství (1883), kde rozebírá Bibli, dochází k číslu 616, a nikoli 666.

Zjevení vzniklo ze všech knih Nového zákona jako první a je plné číselných hádanek. Každé z 22 písmen hebrejské abecedy má odpovídající číslo, takže každé číslo lze přečíst jako slovo. Parker i Engels tvrdí, že kniha Zjevení je politický, protiřímský spis, který byl numerologicky zašifrován, aby jeho poselství nebylo na první pohled znát. Číslo šelmy (ať už je jakékoli) označuje buď Caligulu, nebo Nerona, nenáviděné utlačovatele prvních křesťanů, a nikoli jakéhosi imaginárního strašáka.

Strach z čísla 666 se odborně nazývá hexakosioihexekontahexaphobia. Strach z čísla 616 se jmenuje hexakosioidekahexaphobia.

Čísla na ruletě dávají v součtu 666.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti (Co je PRAVDA, a co je úplná BLBOST?)

Poznámky:

Takže má předchozí oslava byla úplná BLBOST.

Jen si zkuste rychle přeříkávat oba medicínské názvy. Ten druhý se při troše soustředěnosti ještě dá přelouskat, ale přelouskat ten první mohou zvládnout jen skuteční profesionálové, zatímco ostatní se mohou vydat na cestu do stavu delirium tremens. A když už tady sekáme latinu, přidávám ještě tři latinské výroky:

Lupus non curat numerum (Vlk neočůrává číslice) - poznatek prvních údržbářů pomníků.
Non scholae sed vitae discimus (Neučíme se ve škole, ale v životě) - původ výroku neznámý.
Acta est fabula (Spisy jsou pohádka) - vyjadřuje nejistotu, nakolik úřední záznamy odpovídají skutečnosti.

Carpe diem angel


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
pavelhaston (neregistrovaný) 01.12.2011, 04:47:04
presne to som (ne)mal na mysli! (Usmívající se

Lucifer
3
Lucifer 30.11.2011, 23:53:33
Pavle, 69 je značka znamení raka ]Mrkající

2
pavelhaston (neregistrovaný) 30.11.2011, 21:37:43
v podstate neverím na žiadne čísla - s výnimkou čísla 69... Usmívající se

Axina
1
Axina 30.11.2011, 06:53:01
Pojala jsem podezření, že ten citát o čistotném vlkovi nebude správný překlad Usmívající se))
Takže jsem povolala na pomoc strejdu Googla a zjistila, že jde o Vergiliova slova "Vlk na počet nehledí."
Obávám se však, že v hlavě mi už na vždycky zůstane ten první překlad Usmívající se
Dokonce mám vizi: U cesty zvedá voříšek nožku na očíslovaný patník a spokojeně značkuje. Opodál stojí zachmuřený vlk s plným močovým měchýřem a přemítá nad svým předsevzetím Usmívající se

«     1     »