Mohou skeptici k podnebním změnám ve spojení se stoupenci kreacionismu uspět v hlásání protivědeckých názorů ve školách?

rubrika: Pel-mel


Zdá se, že existuje a roste skupina lidí, snažících se spojit skeptiky ke změnám klimatu s odpůrci evoluce v jedno silné hnutí a vyrobit legální kauzu, kterou si samozřejmě přejí vyhrát, aby dostali svoji agendu do škol.

 

Zuzana


Hnutí se počalo rozjíždět po rozhodnutí v r. 2005, kdy 'District Court' v Atlantě shledal, že propagačními nálepkami na učebnicích, které říkají studentům, že evoluce je pouze teorie, školní distrikt překročil First Amendment; separaci církve a státu.

 

Snaha spojovat evoluci s globálním oteplováním je částečně legální strategie; soudy shledaly, že využívání kritiky evoluce ke kritice výuky ve veřejných školách je porušením separace církve od státu a odpůrci evoluce mohou tedy argumentovat, že pokud je globální oteplování předmětem debaty, protivníci evoluce jen 'procvičují' akademickou svobodu.

 

Fyzik Lawrence M. Krauss, ředitel 'Origins Initiative' na arizonské státní universitě, shrnul, oč - dle jeho názoru - jde: "Kdekoliv je v současné době boj ohledně evoluce, je tam zároveň další boj o zredukování 'horkých' témat, jako je např. Big Bang a - v poslední době zejména - podnební změny." Podle Kraussova názoru se jedná o evidentní snahu zpochybnit věrohodnost vědeckých poznatků a říct, že věda má pouze jeden pohled na svět. A že je to jeden z mnohých možných pohledů, rozhodně ne lepší, nebo oprávněnější, než fundamentalismus.

 

Duchovní Jim Ball, ředitel 'Evangelical Environmental Network, to jest skupiny věřících, kteří akceptují vědecký pohled na globální oteplování, říká: "Spousta nábožensky založených odpůrců změn klimatu považuje tvrzení, že by lidské bytosti mohly zničit něco, co stvořil Bůh, za nestoudně arogantní. Mají pocit, že je vědci mají za idioty a že přímo napadají jejich víru."

 

'Protivědecká' skupina má v současné době úspěchy hned v několika státech. Např. ‘The Texas Board of Education'. Minulý rok nařídil, aby učitelé prezentovali všechny aspekty a pohledy na evoluci a globální oteplování a 'prověřili' učebnice. V Jižní Dakotě nedávno 'schválili resoluci', že se bude vyučovat skepticismu vůči klimatickým změnám. K podobnému úsilí došlo i v Kentucky = snaha přimět školy, aby vyučovaly a probíraly 'výhody' a 'nevýhody' vědeckých teorií. I když debata ve věci globálního oteplování je podle environmentalistů ve skutečnosti mizivá, téměř neexistující, přesto hrozí nebezpečí, že nebude-li v učebnicích dostatečně zdůrazněna kritika klimatických změn a dostatečná zmínka o probíhající debatě na toto téma, dají odpůrcům dost důvodů, aby takové učebnice nevycházely. A to patrně bude mít vliv na další přístup vydavatelů a samozřejmě pak na výuku ve školách všeobecně.


komentářů: 9         Komentáře (9)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

9
Honza (neregistrovaný) 17.03.2010, 13:11:37
[7]naprostej souhlas.NP-diskuse má jinej charakter, drbárna non-plus ultra, velmi vyhovující, s čertem se míjející

8 Několik poznámek
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 10:25:39
Určitě dobrý úvodník. Ke komentářům: 1) Kopecký /u Admina jako "Anna"/ - proč by ú. něco musel "mít"? 2) Milda - zmínku ve prospěch "osvícenství" a "jednotlivých svobodných názorů" od toho, kdo mne vědomou lží usiloval vybanovat z Adminova fóra, pokládám za projev osobnostní kontradikce, neboli za projev nesouladu obecně uznávaných hodnot s charakterem jmenovaného

Lucifer
7
Lucifer 16.03.2010, 21:47:53
[6] Tak tam šupněte link. Nevím, zda mohu mluvit za Zuzanu, ale můj názor je, že tohle nepatří do bulváru, aniž bych pod tím pojmem myslel něco zlého. Návštěvnost na Čertovi je vzhledem k jiným tunajším blogům silně nadprůměrná a že se málokomu chce zde vykecávat stylem tamějším, je možná dobře...

6
aida (neregistrovaný) 16.03.2010, 18:27:02
Zuzano, pěkné. Nechcete to šupnout na np-diskusi? To by byl šrumec. Mrkající

5
Zuzana (neregistrovaný) 16.03.2010, 00:56:40
Este bych prihodila, ze co Cech to expert na uvodnik, coz se tyka predevsim nas vyhozenejch zpoduvodniku. ;)

4
Zuzana (neregistrovaný) 16.03.2010, 00:53:10
'Úvodník je dílem redakčním nebo ?éfredaktora, který se chce postavit k něčemu záva?nému, NEBO chce něco důle?itého říci svým čtenářům (recipientům). Převá?ně bývá na 1. straně, zvýrazňuje se, aby čtenář pochopil, ?e jde o něco důle?itého.'
;)
A zde se jedna o uvodnik tzv. konceptualni, viz vysvetleni v uvodnicich nize. ;))
Dik za reakce, sice je jich jako safranu, ale o to lepci. Dobrou.. :)

3
Kopecký (neregistrovaný) 15.03.2010, 22:26:12
Naopak, úvodník má obsahovat názor... a je to taky to jediný, co mi v něm, chybí. Jinak smajlík, Zuzano.

2
Honza (neregistrovaný) 15.03.2010, 11:04:09
velmi pěkný úvodník. Takhle má vypadat. Neobsahuje názor, naopak naťukává několik, spíše mnoho témat, dává odkazy a podněty k třeba i plamenné debatě. Pro mne jsou velmi zajímavé zmínky o spojování různých témat a modelů pod jeden prapor odpůrců či prosazovatelů čehokoliv...I když vím o Emerice prd, čiší na mne z toho nesvoboda a dogmatismus. Prostě jak se někdo zmíní o školách, vidím rudě. Zaplať pánbůh za českej bordel. Já si plkal ve škole jako učitel vždycky co sem chtěl a učitelé mých dětí taky. Ovšem když se mi to nelíbilo, tak jsem u úči strávil večer a trochu jsme si to vytmavili.Vono nezaškodí, když se učitelům v té jejich rutině občas připomene, že vykládají pouze modely světa, nikoliv svět samotný. Nic takového jako vědecký přístup ve smyslu "správný" neexistuje. Zajímavá je zmínka o vědeckém pohledu na globální oteplování a akceptování téhož nějakou skupinou věřících. Takto vytrženo z kontextu je to až směšné, kdyby z toho neběhal mráz po zádech.
Jak říkám ,skvělý úvodník, témat neúrekom.Díky...
(stejně nejsem z vopice, heč)

1 Věda a "věda" jsou zde stále vedle sebe
Mgr.Milda (neregistrovaný) 15.03.2010, 10:24:43
Za Adolfa Hitlera byla vrcholem všech věd eugenika, věda o čistotě rasy a jejím plánování. AlGore je zřejmě jejím příznivcem, tvrdí, že je třeba proti těm nadbytečným dětičkám něco dělat. Dnešní oteplovači jsou také pro svůj džob tak zaujatí, že co se jim nehodí do krámu, jednoduše zlikvidují. Je to myšlení fotbalového spolku a s vědou to nemá nic společného. Vědec si svojí pravdou nemůže být nikdy jistý. Osvícenství je právě to hnutí, spoléhající na jednotlivé svobodné názory a ne nějaké "mainstreamy". Dělat z vědy církev, ať biblickou nebo environmentní vede do nesvobody.

«     1     »