Andělé a démoni

rubrika: Pel-mel


Před pár dny jsem tady zmínil knížku od Simona Coxe, která se zabývá věhlasným románem Dana Browna Andělé a démoni. Autor v ní sestavil abecední seznam pozoruhodných postav, předmětů, staveb, tajných spolků, bájí a jevů, které se v onom románu vyskytují, některé z nich uvedl na pravou míru a všechny doplnil zajímavými informacemi. Na úvod jsem přišel s minikapitolou o Luciferovi, a k některým dalším se ještě vrátím. V úvodu knížky Simon Cox píše:

Lucifer


angels_and_demons.jpgRomán Andělé a démoni je dílo, které podněcuje k přemýšlení. V nemalé míře se o to jistě postaralo základní téma, z něhož děj vychází: vztah mezi církví a vědou. Motiv, který uvádí příběh do pohybu a udržuje čtenáře v napětí, je teorie "velkého třesku" a existence antihmoty, které se střetávají s tradičním církevním učením a hodnotami. Dávný konflikt mezi vědci a představiteli církve je dnes stejně aktuální jako kdykoli dřív, a Danu Brownovi slouží jako odrazový můstek k rozvíjení řady dalších souvisejících témat.

To, že jsou dnes opět tak aktuální, způsobilo nejnovější oživení zájmu o kosmologii, vědu zabývající se problematikou původu vesmíru. I laikové mají díky Carlu Saganovi a Stephenu Hawkingovi možnost alespoň trochu nahlédnout do otázek, jejichž zkoumání bylo dříve výlučnou doménou badatelů v bílých pláštích. Široká veřejnost je dnes schopna některým z těchto nesmírně složitých záležitostí, o nichž se na stránkách Andělů a démonů pojednává, porozumět. Dan Brown k jejich popularizaci vydatně napomohl takovým zahuštěním a zjednodušením vědeckých teorií, aby je bez problémů mohl pochopit i běžný čtenář.

Stejně jako v Šifře mistra Leonarda i v románu Andělé a démoni tvoří pozadí celého příběhu tradice a machinace katolické církve. V poslední době, záhy po uveřejnění obou zmíněných románů, se Dan Brown stal pro svůj domnělý proticírkevní postoj terčem výtek ze strany katolického kléru i laických věřících. Bylo by však nesolidní podezírat jej z toho, že důvodem k napsání obou knih byla hlavně touha vyřídit si to s katolickou církví či s náboženstvím vůbec. Pravděpodobnější je, že krvavých, leč svrchovaně zajímavých dvou tisíc let existence církve využil jako jedinečného plátna, na němž maluje své vlastní fantastické příběhy.

Lze dokonce tvrdit, že katolická církev v konfrontaci s oběma romány promeškala jednu vynikající příležitost. Vždyť bez ohledu na to, kolik milionů výtisků jeho knihy se prodá, trvání Brownova literárního ohlasu bude jepičí ve srovnání s dlouhověkostí Bible. Kdyby církev místa popisovaná v Brownových románech zpřístupnila a návštěvníky uvítala s otevřenou náručí, zvýšilo by to její příjmy a navíc by jí to poskytlo příležitost k vysvětlení těch mylných informací, které ji v Brownových románech tak dráždí. Církev však, zdá se, zvolila postup právě opačný. Příkladem může být šňůra bránící nyní v přístupu do kaple Chigiů v kostele Santa Maria del Popolo, dějiště jedné z ústředních epizod Andělů a démonů, a to bez jakéhokoli jiného důvodu než, jak se zdá, proto, aby se "brownovským turistům" znemožnilo bližší seznámení s touto nádhernou římskou pamětihodností.

Brown měl skvělý nápad, když do Andělů a démonů uvedl Giana Lorenza Berniniho, "otce baroka". Tento pozoruhodný sochař, malíř a architekt vtiskl do tváře moderního Říma nesmazatelnou stopu. Bernini je všude, kam se podíváte; duch jeho díla je přítomen neustále a jeho odkaz proniká veškerou tkání římské společnosti. Je úplně od věci, zda byl či nebyl členem proticírkevního tajného spolku odhodlaného ovládnout celý svět a odstranit všechny vlády a všechna náboženství. Dokladů vztahujících se k této záležitosti je velmi málo a spíš tuto teorii vyvracejí. To, že pro postavu jednoho z hlavních iluminátů Brown vybral právě Berniniho, však lze přesto jen uvítat, protože díky tomu se desetitisíce lidí seznámili s dílem tohoto výtvarného virtuosa.

Celý děj Šifry mistra Leonarda provází přízračná přítomnost tajného spolku zvaného Převorství sionské; v knize Andělé a démoni vystupují v téže úloze ilumináti. Pětiminutové brouzdání po internetu přinese tisíce odkazů na ilumináty, jenomže z devětadevadesáti procent jde o přežvykování látky z druhotných zdrojů a o fantastické historky, které zcela postrádají jakýkoli reálný podklad. Vinou bezuzdných konspiračních teorií a paranoiků posedlých do nepříčetnosti se solidní výzkum a prověřená fakta utápějí v moři divokých a nepodložených spekulací. To samozřejmě neznamená, že takové spolky neexistují nebo že neexistují plány na něco jako světovládu. Na myšlence, že "Velký Bratr se dívá" a že tajné spiknutí vzdělané elity chystá zánik nám všem, není nic nového. Už od pradávna někteří kují pikle a jiní je z toho podezřívají. Odjakživa se skupiny takto smýšlejících jedinců dávají dohromady a zakládají společnosti, kluby a gangy, přičemž to, o čem se dohadují, jen zřídka pronikne na veřejnost.

Dan Brown nám v každém případě poskytl jednu velkou službu. Způsob, jímž zachází s určitými tématy, podnítil mnohé z nás k tomu, abychom se podrobněji seznámili například s uměním, historií, církví a křesťanstvím, tajnými společnostmi, klikami a klany. Jeho knihy fungují jako okno, nabízející spoustu poutavých a poučných pohledů, a jako brána do hájemství vědy a výzkumu, kterou by lidé bez povšimnutí míjeli nebýt toho, že náhodou sáhli po některém z Brownových románů.

Robert Langdon je zvídavý a pátravý duch, jeho vnímavost a postřehy nám pomáhají nepřijímat bezmyšlenkovitě to, co se nám předkládá jako neměnná pravda. Díky tomu se z nás všech nakonec mohou stát "ilumináti" - čili "osvícení".

Zdroj: Simon Cox, Andělé a démoni - fakta


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

3
Astra (neregistrovaný) 07.06.2012, 19:35:54
A což takhle andělé a démoni v nás? To by bylo počteníčko.

Lucifer
2
Lucifer 07.06.2012, 17:37:16
A zde je ještě další tajná společnost

http://lucifer.bloguje.cz/885076-novi-rytiri-kulateho-stolu.php

Lucifer
1
Lucifer 07.06.2012, 17:34:15
Mimochodem, o iluminátech tady již bylo jedno pojednání

http://lucifer.bloguje.cz/881153-iluminati.php

«     1     »