O Nespálkovi

rubrika: Pohádky


Bylo jednou jedno království...

 

Lucifer


... a v něm žil král se svojí královnou a tuctem poddaných. Bylo to malé království. Uprostřed stál malý hrad a pod jeho hradbami se rozkládalo malé, ale malebné podhradí. Královský pár patřil daleko široko mezi nejhodnější vládce a poddaní byli tak šťastní a veselí, že se v podhradí každou noc konala benátská noc. Jen na hradě bylo poslední dobou trochu smutno. Chyběl dědic - no i dědička by nebyla k zahození - zkrátka, královský pár ne a ne počít potomka.

 

Jednou se král a královna vydali na obchůzku svým královstvím a obcházeli tak pečlivě, že je v nedalekém lesíku zastihla noc. Klopýtali přes pařezy ve svitu světlušek a houkání nočních sov. Když tu náhle se před nimi zjevila hodná stařenka s nůší plnou bylinek a lahví plnou bylinkového lektvaru, vyrobeného firmou Božkov. Král a královna stařenku pozdravili, jak se sluší a patří, a nabídli ji, že jí pomůžou s nůší a koneckonců i s lektvarem. A tak spolu všichni tři klopýtali lesem, zpívali tklivé písně, hovořili o počasí - až konečně dorazili ke stařenčině chýšce. I pravila stařenka: Protože jste mi pomohli s nákladem, splním vám jedno přání. Chceme dítě! vydechli unisono král a královna. Budiž, pravila stařenka. Narodí se vám syn, ale má to jeden háček. Bude mít jednu drobnou vadu - záleží na tom, jak strávíte dnešní noc. Pak jim ukázala cestičku ke hradu a sama se odebrala ke spánku.

 

Král a královna dorazili do hradu a ihned uspořádali benátskou noc, na kterou pozvali všechny své poddané. Jedli, pili, veselili se, celou noc oka nezamhouřili. A tak se jim za čas narodil princ, kterému pro jeho drobnou vadu začali říkat Nespálek. Každou noc Nespálek probděl a toulal se po hradu. Nejdřív v kočárku tlačen chůvou, pak po čtyřech a nakonec po dvou. Dny, měsíce a roky běžely jako voda v potoce - a Nespálkovi už táhlo na osmnáct. Den před jeho osmnáctými narozeninami však do království náhle zavítal velký drak. Ubytoval se v nedaleké jeskyni a okamžitě poslal na hrad esemesku, že pokud mu ráno nepřinesou Nespálka k snídani, sežere krále i královnu a všechny poddané.

 

Ještě týž večer se konala na hradě veliká porada. Král nechal shromáždit všechny poddané a seznámil je se situací. Nedumali však dlouho. Všichni měli Nespálka nesmírně rádi, a tak se rozhodli pro plán b). Ráno se vydalo celé království k dračí jeskyni. Nespálek mezitím bloumal po hradu a občas si zašel na hradby, aby se rozhlédl, jak se vyvíjí situace. No a situace se vyvinula tak, že drak sežral celé procesí a odletěl. Nespálek osaměl a od té doby každou noc bloumá po hradu a je rád, že je všude tak báječné ticho.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_