Dramatické výsledky v pokusech o léčení rakoviny kůže

rubrika: Populárně naučný koutek


Je zde včerejší článek o potřebě a užitečnosti vitaminu D, který člověk nejsnáze získá pobytem na slunci. Dnešní článek ale ukazuje, že ač je pobyt na slunci kvůli potřebě zmíněného vitamínu doporučován, měl by být pouze minimální, skutečně stačí jen těch několik minut.

 

Zuzana


Přehnané slunění způsobuje rakovinu kůže, z níž nejnebezpečnější forma je maligní melanom. Jsou tu ale nové, nadějné zprávy:

 

Dle posledních výzkumů a testů - pilulky na pokročilou rakovinu kůže pro pacienty se speciálním genetickým složením mají dramatické účinky. V 80 procentech pacientů, kteří jsou novými pilulkami léčeni, se jejich nádory zmenšily. Vybraní pacienti měli mutace v BRAF genu, což se stává ve 40 až 60 procentech pacientů s kožní rakovinou.

 

Zmínění pacienti měli maligní melanom, který se začal šířit. Lék, zvaný PLX4032 potlačuje chybný BRAF a tak předchází stimulaci rakoviny. Hlavní výzkumník Dr. Paul Chapman z Memorial Sloan-Kettering Cancer Centre v New Yorku řekl, že vidí spoustu nádorů, které se rapidně zmenšují a u některých pacientů dramatické zlepšení kvality života. Dle jeho názoru jsou to začátky personálně prizpůsobené medicíny v případech maligního melanomu. Celkem 87 pacientů se účastnilo druhé fáze studie a bylo léčeno zvětšenými dávkami PLX4032. 2 kompletní odezvy a 24 částečných odezev bylo patrno u 32 pacientů, kteří byli léčení plnými dózami nového léku. Zmenšení nádorů bylo patrno na všech místech, kde rakovina byla přítomna, včetně jater, tenkého střeva a kostí.

 

Momentálně se experimentu stále účastní 16 pacientů a výsledky jsou publikovány v New England Journal of Medicine. Experiment se posunuje k třetí fázi. Lékaři prohlašují, že nikdy předtím neviděli 80 procentní úspěch, pokud jde jak o maligní melanom, nebo kterýkoliv jiný celistvý nádor a považují dosavadní výsledky za pozoruhodné. Ve třetí fázi se bude zjištovat, zda výsledky jsou dlouhodobé a zda tento druh léčení skutečně může dlouhodobě zlepšit pacientovu kondici a jeho šanci na přežití. Doufají, že vyvinou další lék, kombinaci PLX4032 s dalším 'anti-melanoma' lékem, který by účinky ještě umocnil.

 

Na maligní melanom umírá ročně spousta lidí. Nemoc je způsobena přehnaným sluněním. Jestliže se najde až v pozdějším stadiu, rakovina je smrtelná a šance na vyléčení nepatrná. Bevis Man z British Skin Foundation řekl, že pokud jde o boj s rakovinou, dosavadní výsledky jsou jistě důvodem k velkému optimismu. Nicméně nedává nikomu zelenou, aby riskoval na slunci jen proto, že se našel lék. Fakt je, že maligní melanom zabije ročně kolem 2000 lidí jenom v UK.

 

Prozatím je nutno soustředit se hlavně na prevenci, takže varování ohledně přehnaného slunění zůstává prioritou.

 

Vysvětlení termínu BRAF zde: BRAF (gene)


komentářů: 13         Komentáře (13)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

13
Zuzana (neregistrovaný) 27.08.2010, 12:29:32
Cernosi dostavaji rakovinu kuze skutecne malokdy. Pigment snad hraje velkou roli, kdo ho ma vic, ma vetsi sanci, ze ho nemoc nepotka, nez svetlooci blondaci a zejmena pihovati rudovlasi.
Pokud jde o rodinne historie, driv se o rakovine kuze nevedelo tolik jako dnes, pokud nejaky clen zemrel na rakovinu, tak se o tom mlcelo a zatloukalo (kdepak my a rakovina :)), dal byl lepsi environment, jak pisete, bezni lidi se opalili spis nechtene pri praci a nepovalovali za ucelem opaleni se po turistickych plazich. A mozna taky nejaky prastrycek na to umrel = rakovina kuze byla puvodni pricina, ale metastazovala do jineho organu. A tak oficialne zemrel dejme tomu na rakovinu jater nebo ledvin, nebo se proste nevedelo proc.
A mozna to vite, nebo se budete divit, ale rakovinu kuze zpusobuje taky koureni a to v dost pripadech.

Lucifer
12 mimochodem
Lucifer 27.08.2010, 09:20:21
Černoši v Africe pobíhají skoro nazí. Umírají na všechno možné, ale že by umírali na rakovinu kůže, jsem ještě neslyšel ]Mrkající

Lucifer
11
Lucifer 27.08.2010, 09:09:38
[9] Když jsem byl malý kluk, trávil jsem často kus léta na vesnici u svého dědy, který měl svoje hospodářství. Na starost mě měl větší, skoro dospělý kluk z jedné příbuzné rodiny. Obšas jsme chodili na pastvu, do lesa nebo na pole. On byl někdy svlečený do půl těla a opálený jako indián. Nikdo z příbuzných z této vesnice neměl rakovinu a dožívají se vysokého věku.

Lucifer
10
Lucifer 27.08.2010, 09:02:33
[7] Kliku samozřejmě mám. Je to hlavně dáno tím, že nic nepřeháním. Letos v létě jsem byl na slunci v plavkách pouze šestkrát. Jen asi necelé odpoledne a z toho jsem strávil většinu času ve vodě. Mám zkrátka dost pigmentu, tak si těch pár minut na slunci můžu bez problému dovolit. Kdybych byl černoch, tak bych na to slunce nemusel chodit vůbec ]Mrkající

9
han (neregistrovaný) 27.08.2010, 08:15:04
Dříve dospělí lidé na venkově slunce nevyhledávali, pokud mohli byli ve stínu. Pro mě jako dítě bylo legrační jak měli chlapi opálenou půlku čela a zbytek kam měli naraženou čepici nebo klobouk zůstával bílý. Opálený měli jen ruce po loket a to čelo. Určitě je k tomu vedly zkušenosti generací. Nepamatuji, že bych slyšel, že někdo umřel konkrétně na rakovinu kůže.

8
Honza (neregistrovaný) 26.08.2010, 22:15:43
zajímavej způsob vopalování sem viděl na vojně. Mazáci zjara usoudili, že je zapotřebí nachytat bronz za účelem lepšího balení děvčat. Zvládli to za jeden den. Z kuchyně dovlekli kanystr stolního voleje a celej den se grilovali na střeše kasína. Každej spotřeboval několik litrů, točili se tam jak prase na rožni ... přežili to všichni a oučinek byl zaručenej. Večer rudý jak raci, během dvou dnů hnědý. Nádhera. Nezpuchejřovatěl ani jeden.

7
Zuzana (neregistrovaný) 26.08.2010, 22:10:20
Mas kliku. Ja, kdyz se nechci spalit, musim se opalovat po troskach, kazdy den chvilku (samozrejme s ochrannym SPF). Pak normalne zhnednu, nebo spis zmerunkovatim - a dobry. Kdybych napoprve stravila na slunci nekolik hodin, spaleni a nasledne oloupani zaruceno. A prave z takovych spalenin je pak rakovina kuze nejspis..

Lucifer
6
Lucifer 26.08.2010, 21:03:10
Já jsem sice taky světlé pleti, ale pigmentů mám dost a když si vyjdu na sluníčko, tak je ze mne rázem indián ]Mrkající

5
Zuzana (neregistrovaný) 26.08.2010, 20:54:59
Nadejne vysledky me potesily uz proto, ze jsem sama svetle pleti a polednimu slunku se uz vice mene vyhybam - rakovina kuze je v rodine (jsme skoro vsichni takovi severani). Sice zrovna na tuto rakovinu nikdo u nas nezemrel a nebyl to u nikoho z nich melanom, ale dispozice je tu - a ja jsem byla na plazich pecena varena. ;) Uz si davam vetsi pozor. I na kole jezdim radeji brzy rano ci pozdeji odpoledne.

4 Lucifer:
Zuzana (neregistrovaný) 26.08.2010, 20:42:11
Diky vrele za opravy. Ja ctu text bez nabodenicek jakoby tam byly, nedela mi to zadne problemy - pak ovsem pri rucnich opravach ohakovani nevidim nekdy ani nektera chybejici ci prebyvajici nabodenicka. Prehlednu je. Program 'ohakovani' nefunguje perfektne, chces tam mit treba slovo vseobecne na konci s carkou, oni tam daji hacek atd..)
Ale za to se snad nestrili. :)

Mimochodem, vysledky toho vyzkumu me potesily

Lucifer
3
Lucifer 26.08.2010, 20:16:31
Ještě jsem opravil výzkumy ve druhém odstavci. Zkrátka, když si čtu nějaký text, tak mě především zajímá obsah. Čtu to velmi rychle, a tak se mi v mozku zobrazuje správně, bez ohledu, jestli jsou v textu nějaké drobné chybičky, pokud ovšem ta chyba není taková, že se blbě zobrazuje. Což v tomto případě není.

Lucifer
2
Lucifer 26.08.2010, 19:54:54
Malignantní jsem opravil ]Mrkající

1
Zuzana (neregistrovaný) 26.08.2010, 19:42:10
Omlouvam se za nespravne pouzite slovo 'malignantni' (z anglictiny) v prvni vete, dal pouzivam pry spravnejsi? maligni. Opravovat to nebude treba - ono tech chybicek - zejmena v nabodenickach - je tam stejne vzdycky nekolik.

«     1     »