CT skeny snižují počet úmrtí na rakovinu plic

rubrika: Populárně naučný koutek


Následující zpráva proběhla médii už zhruba před týdnem a některým z vás jistě neunikla.

Zuzana


ctscanlungs.jpgZmiňuji se o ní proto, že mám zkušenosti s členem vlastní rodiny, jenž dostal před dvěma lety těžký oboustranný zápal plic - uprostřed horkého léta. A na jeho případu mohu tedy potvrdit, že podstoupí-li pacient níže zmíněné vyšetření včas, je šance na záchranu života. Rodinný lékař tehdy velmi zpozorněl. Zápal plic v létě není běžná věc, je to spíše jev sporadický. Po léčení silnými antibiotiky ho tedy poslal na CT vyšetření, které našlo malou noduli v levé horní plíci. Doktoři čekali, zda se nodule bude zvětšovat, k čemuž v menší míře došlo - nařídili tedy PET sken (positron emission tomography). Nález na PET skenu ukázal jistou abnormalitu. Následovala biopsy a nález byl, bohužel, pozitivní. Pacient prodělal náročnou operaci. Nodule byla na obtížném, těžko dosažitelném místě. Operace trvala dvě a půl hodiny. Jednalo se ale o operaci za pomoci videa, nebylo tedy nutno otevření hrudníku. Chirurg nemusí vložit ruce do pacientova těla, vše se kontroluje pomocí monitoru. Taková metoda značně snižuje riziko infekce, limituje zjizvení na povrchu těla a zmenšuje i pooperativní bolesti. Taky značně zkracuje čas rekonvalescence. Operace proběhla před rokem. Během tohoto roku pacient dvakrát prošel CT skenem a zatím, díky Bohu, byly nálezy negativní.

Zmiňuji se o tom kvůli zprávě v médiích: podle poslední rozsáhlé vědecké studie, která se zabývala tím, jaký vliv má vyšetřování kuřáků pomocí computer tomography, používání CT namísto tradičního rentgenu může snížit procento úmrtí na rakovinu plic o 20%. Předešlé výzkumy ukázaly, že spirálové CT skenování může objevit malé nádory v raných stadiích mnohem efektivněji, než tradiční rentgen. Ale než se objevily poslední výsledky zmiňovaného výzkumu, stále nebyl dostatečně prokázán vliv CT skenování na úmrtnost rakoviny plic.

Ačkoliv je třeba i dalších výzkumů k určení, proč vyšetření pomoci CT skenu je tak úzce spojeno s pozoruhodným poklesem úmrtí na rakovinu plic, je tu reálný předpoklad, že velký počet objevených rakovin byl už v případě pacientů, kteří skenováním prošli včas, zmíněnou metodou zachráněn. V pozdějším stádiu by jejich kondice téměř jistě byla fatální. Výzkum vědci zahájili v r. 2002 a skončili s vyšetřováním pacientů v r. 2007. Účastnilo se ho asi 50,000 kuřáků ve 33 centrech v US, ať už z části kuřáků bývalých, kteří přestali kouřit v posledních 15 letech, nebo těch, kteří ještě stále kouřili i v době vyšetřování. Participující dobrovolníci, kteří se nabídli k výzkumu ve 33 centrech v US, kouřili v průměru jednu krabičku cigaret denně asi 30 let. Participanti byli namátkové přiděleni k podstoupení každoročního vyšetření - někteří pomoci CT skenu a jiní konvenčním rentgenem. Poslední vyšetření skončila v r. 2007. Každé úmrtí na rakovinu plic bylo dokumentováno. Když výzkumníci zhodnotili data, objevili dvacetiprocentní pokles úmrtí rakoviny plic u těch participantů, kteří byli vyšetřováni pomocí CT - ve srovnání s pacienty, vyšetřovanými tradičním rentgenem.

Objevilo se tedy, že CT scanning, který pomáhá objevit rakovinu ve stádiích, kdy je možno nádor odstranit (a dokonce ani nevystavit pacienta náročným chemoterapiím a ozařování s nepříjemnými vedlejšími následky), skýtá velkou naději na záchranu obrovského množství lidí, zejména těch s vyšším rizikem. Rakovina plic je na prvním místě v úmrtnosti nejen v USA, ale na celém světě, proto jsou výsledky posledních výzkumů tak důležité. Nutno však zdůraznit, že vyšetření pomocí CT rakovině plic nepředchází. Vědci zdůrazňují, že samozřejmě nejlepší prevencí je přestat kouřit.

Výzkumníci diskutovali jisté problémy spojené se CT skenováním, např. tu, že CT stojí mnohem víc než tradiční rentgeny.Taky vystavují pacienty větším dávkám záření. Dle slov vědců z University of California v Los Angeles, standardní rentgen hrudníku vystavuje pacienta 0.1 milisierverts (mSv) záření, zatímco nízkodávkový CT sken použitý ve výzkumné studii byl odhadnut na průměrnou dávku 1.4 mSv. Další diskuse se týkala jistého procenta falešných pozitivních výsledků, (kdy přístroj zaznamenává rakovinu plic mylně), což způsobuje traumata u pacientů, jimž přístroj takto mylně výsledky ukáže. Přibližně 25% CT vyšetření našlo na plících abnormality, dodatečně se však ukázalo, že se nejednalo o rakovinu plic. Najde-li CT abnormalitu, pacient podstupuje biopsy plic, což přináší svoje rizika. Přesto se na základě výzkumu jeví, že výhody časného CT vyšetření zmíněná rizika vysoko převyšují.

Vlastní text + volný překlad z angličtiny (výsledky výzkumu). (Obrázek můžete zvětšit kliknutím)


komentářů: 14         Komentáře (14)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

14 Zuzanko
Ludmila (neregistrovaný) 11.11.2010, 15:40:39
máte moc zajímavý úvodník,napište ještě podobný.Co se týče Honzy,jste oba fundovaní,je škod,že se škorpíte.

13 Ještě doplním:
han (neregistrovaný) 10.11.2010, 19:53:57
Pokud jste hospitalizováni, dostanete se na CT během tří dní. Moje zkušenost z jistého zdravotnického zařízení v Praze.

12
Zuzana (neregistrovaný) 10.11.2010, 17:34:15
Tak potom vse v poradku. :)

11 Zuzano
Ludmila (neregistrovaný) 10.11.2010, 17:29:49
Samozřejmě šanci dostávají všichni kdo ji potřebují.O tom není pochyb.

10
Zuzana (neregistrovaný) 10.11.2010, 17:20:56
Ludmilo: ze u vas je cekaci lhuta tyden neni zadny argument, jestli nekde je mesicea jinde tyden, pak prumerna cekaci doba je stejne nekolik tydnu. V diskutovanem pripade ale par tydnu cekani roli nehraje, dulezite je, aby dostali sanci vsichni, kdo takove vysetreni potrebuji.

9 CT
Honza (neregistrovaný) 10.11.2010, 14:55:22
nesmíme ty lhůty nějak paušalizovat nebo jak se to řekne. Já byl na CT dvakrát týden po sobě a pak ještě za dva týdny potřetí. Asi sem smrtelně nemocnej ... zápal kosti vod blbosti, tipuju.

8 han
Ludmila (neregistrovaný) 10.11.2010, 08:01:23
čekací lhůty na CT jsou podle místa spíše města.U nás maximálně týden.

7 Moje zkušenost:
han (neregistrovaný) 09.11.2010, 22:33:30
Vyšetření na CT čekací doba 1-2 měsíce.
To samé kamarádka, vyšetření na mamografu - leden 2011.

6 O tom se nepřu,
Ludmila (neregistrovaný) 09.11.2010, 16:26:56
jen diskutuji, máte pravdu.

5
Zuzana (neregistrovaný) 09.11.2010, 15:56:53
Pokud k vam chodi pacienti proto, ze maji potize, coz se da predpokladat - pak uz zmeny prehlednout na rentgenu nedaji. Non small carcinoma ale postupuje velice, velice pomalu. V ranych stadiich je proto velmi tezke rakovinu diagnostikovat. Z toho duvodu dlouholeta studie ukazala vysledky tak, jak jsou popsany v mem clanku.

4 No ano,
Ludmila (neregistrovaný) 09.11.2010, 15:00:54
když vidím změnu v parenchymu,napíšu to do nálezu a lékař po poradě se mnou(vizita),pošle pacienta na CT.Zatím jsme nic nepřehlídli.

3
Zuzana (neregistrovaný) 09.11.2010, 14:42:12
Ale o tom prece je ten clanek, CT je diagnosticky daleko spolehlivejsi nez rentgen - z bezneho rentgenu casto doktor zadne podezreni na patologicke zmeny nedostane.
Problem je v tom, ze vetsina pacientu napr. s non small cell carcinoma (adenocarcinoma - kuracka rakovina nejcastejsiho typu) nema zadne priznaky. Az priznaky prijdou, byva zpravidla pozde. Pacient o kterem jsem psala mel vlastne se zapalem plic kliku, to doktora primelo k CT akci.

2 My nejdřív uděláme rtg vyšetření plic
Ludmila (neregistrovaný) 09.11.2010, 14:21:03
a při podezření na jakékoliv pathol.změny,uděláme CT.Je to dvojí kontrola.Výhoda CT je neoddiskutovatelná.Dnes se bez ni neumíme vyšetření pacienta představit.

1
Zuzana (neregistrovaný) 09.11.2010, 11:22:39
Chci zduraznit, ze zmineny pacient se kratce po operaci vratil do normalniho zivota a neni v nejmensim limitovan.

«     1     »