Plazmové okno

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak ušetřit náklady na rekvizity.

 

Lucifer


plasma-window2-w.jpgV televizním seriálu Star Trek použili silové pole k oddělení přístaviště pro malé převozní čluny od vzduchoprázdna mezihvězdného prostoru. Nejen že je to chytrý způsob, jak ušetřit náklady na rekvizity, je to rovněž zařízení, které je technicky možné. Něco podobného, i když ne přímo silové pole, bylo vynalezeno k ušetření rekvizit pro velmi účinné sváření kovů pomocí elektronového paprsku. Problém je však v tom, že svařování elektronovým paprskem musí probíhat ve vakuu. Toho se dá samozřejmě docílit konstrukcí příslušných rekvizit v podobě vakuové komory, ale je to drahé a velikost materiálu, který svařujeme, je omezená.

Problém byl podobně jako v Star Treku vyřešen roku 1995 v Brookhavenské národní laboratoři na Long Islandu v New Yorku fyzikem Andy Herschcovitchem. Rekvizity vakuové komory byly nahrazeny plazmovým oknem. Nejedná se o krevní plazma, které je ženského rodu a odehrávalo by se to v plazmě, ale o ionizovaný plyn, který je rodu středního a děj se odehrává v plazmatu. O plazmatu se někdy povídá, že je to čtvrté skupenství hmoty.

V principu se čtyři skupenství hmoty dají rozlišit podle toho, jakou roli hraje elektromagnetická interakce, což je síla, která působí mezi částicemi nesoucími elektrický náboj. V pevném skupenství působí tato síla na částice v těsném sousedství, a to tak, že je váže na pevné místo. V tekutém skupenství o něco méně, protože částice mají dostatečnou pohybovou energii, takže se mohou přesouvat z místa na místo a skupenství teče. Ve stavu plynu jsou částice zahřáté natolik, že se prostorem pohybují téměř volně a elektromagnetickou interakcí spolu komunikují, pouze když se srazí. V plazmatu však dochází k revoluční změně.

Až dosud byly částice, atomy či molekuly, elektricky neutrální. Obsahovaly stejný počet základních kamenů s opačným nábojem a více nebo méně spolu interagovaly na krátkou vzdálenost. V plazmatu se však z atomů či molekul oddělí elektrony se záporným nábojem, a spolu s ionty s kladným nábojem se pohybují samostatně. Říká se tomu ionizovaný plyn alias plazma. Vtip je v tom, že se uvolnila elektromagnetická interakce a nabité částice spolu mohou komunikovat na dálku a kolektivně.

A co je plazmové okénko? To je plazma, které je pomocí elektrických a magnetických polí udržováno ve tvaru tenkého okénka, které nahrazuje složité a prostorově omezené rekvizity na ochranu před průnikem okolní atmosféry.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_