Dobrý cholesterol snad může snížit riziko Alzheimerovy choroby

rubrika: Populárně naučný koutek


Může HDL cholesterol (high density lipoprotein), tzv. dobrý cholesterol, který snižuje riziko srdečních nemocí - chránit lidi taky před demencí?

Zuzana


alzheimersdisease.jpgNová studie oznamuje, že starší rezidenti z New York City s vysokou hladinu HDL mají přinejmenším poloviční riziko, že je postihne demence, než ti, jejichž HDL hladina je nízká. U lidí, kteří tu výhodu mají, HDL cholesterol přesáhl 56 miligramů na decilitr krve. Tito lidi jsou o 60 % méně postiženi Alzheimerovou chorobou než lidí s nejnižší HDL, to znamená s hladinou 3 miligramů nebo nižší. Rozdíly mezi těmi dvěma skupinami pokračovaly i poté, kdy výzkumníci přizpůsobili čísla dalším kauzálním faktorům, které ovlivňují vývoj demence, jako vaskulární choroby, věk, pohlaví, úroveň vzdělání a geny, které mohou mít na Alzheimerovu chorobu vliv. Profesor neurologie Dr. Christiane Reitz z Columbia University's Taub Institute for Research on Alzheimer's Disease and the Aging Brain řekl, že to je kauzální vztah. Když rekrutovali lidi na výzkum, ti lidi neměli kognitivní problém. Během výzkumu a sledování se u nich vyvinula demence.

Ale HDL je protektivní pouze tehdy, když jeho hladina je extrémně vysoká a přesahuje 56 mililitrů. Výsledky výzkumu, publikované v Archives of Neurology, nejsou první, které přišly na to, že co je dobré pro tělo, může být zrovna tak dobré pro mozek. Nesčetné studie shledaly, že starší lidi, kteří chodili (cvičili) nejčastěji, měli nejmenší riziko vaskulární demence, pravděpodobně protože pravidelné cvičení zlepšuje prokrvení mozku a snižuje riziko vaskulárního onemocnění.

Pravidelná fyzická aktivita všeobecně zlepšuje funkci mozku zvyšováním proudění krve do mozku, stimulováním produkce hormonů a růstu nových buněk. Cvičení taky zvedá úroveň HDL. Studie shledaly, že zvířata, která jsou fyzicky aktivní, mají lepší paměť a víc buněk v hippocampu (proužek tkáně v mozkové komoře), části mozku, který je kritický, co se týká paměti. Cvičení může taky pozitivně ovlivnit stav cukrovky typu 2, při níž riziko demence stoupá.

Výzkumníci z Columbie pozorovali několik velkých, etnicky rozdílných skupin starších obyvatel New Yorku několik let, aby identifikovali šablonu co do vývoje demence. Skupina zahrnuta ve studii se sestávala z 1 130 dospělých ze severního Manhattanu, kteří všichni měli zdravotní pojištění Medicare (65 let a starší) a neměli historii demence ani kognitivního poškození na začátku studie. Vědci sesbírali data z lékařských, neurologických a neuropsychologických vyhodnocení. Během studie bylo diagnostikováno 101 nových případů Alzheimerovy choroby. Průměrný věk lidí, u nichž se nemoc vyvinula, byl kolem 83 let. Dle Dr. Reitze přesný mechanismus, proč HDL cholesterol může chránit lidí před demencí, není zcela jasný. Vysoký HDL může chránit před mozkovou mrtvicí a mozková mrtvice je silný rizikový faktor Alzheimerovy choroby. Rovněž lidi s cukrovkou mají celkovou vysokou úroveň hladiny cholesterolu, vysoký krevní tlak a jsou často obézní, což jsou všechno rizikové faktory Alzheimerovy choroby. Ale HDL může mít taky nezávislý efekt na riziko Alzheimerovy choroby; může ovlivňovat čištění beta amyloid proteinu, který se akumuluje v mozku u lidí se zmíněnou kondicí. Některé léky, jako třeba niacin, mohou pomoci zvednout hladinu dobrého cholesterolu. Dr. Reitz velmi doporučuje Mediterranean dietu, která obsahuje hodně ryb, olivového oleje a ořechů a zároveň cvičení 'aerobic', které prý pomáhá ze všeho nejvíc.


komentářů: 12         Komentáře (12)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

12
Ludmila (neregistrovaný) 26.12.2010, 19:34:40
ořechy každý nemůže,játra těžko rozkládají jejich olej.Co se týče fyzické práce,tak nedělám nic takového a ani moc nechodím,víc se vozím.Takže to není všechno tak,jak se píše.

11 Mariin případ je jistě otřesný
Mgr.Milda (neregistrovaný) 26.12.2010, 19:28:57
ale statistika je neúprosná, po 80 prý začíná tento vývoj u skoro 50% žen a jenom u málo méně mužů. V 90 je postižena už většina populace, takže je to momentálně snad nejakutnější výzkum.

10 Je to už nějakou dobu zřejmé
Mgr.Milda (neregistrovaný) 26.12.2010, 19:23:58
že výživa, zejména tuky, jsou pro zdraví ve stáří velmi důležité. Proto už léta preferuji ve výživě olivový olej, nějaký jiný tuk máme jenom výjimečně. Dále ryby a zejména mořské ryby s vysokým obsahem jódu a omega- kyselin jsou pro starší lidi blahodárné. Místo knedlíků brambory , rýži nebo pastu, čili nudle. Přes Vánoce zásobuji celou rodinu kaviárem z Ruska, omega- kysleliny kompenzují vliv LDL ze špatných tuků. Já osobně napomáhám zlepšení skladby cholesterinu Simvastatinem, který mi předepisuje má praktická lékařka. Ořechy a zelenina, ovoce, to všechno zlepšuje poměr cholesterinů. Červené víno je v podstatě také pouze zkvašené přírodní ovoce a antioxydant, proto do jistého množství příznivé.
Pokud jde o aerobic, hrabání listí na zahradě a řezání dříví v lese mi ten aerobic perfektně nahradí a ještě tím získám dříví na zimu a pěkný golfový trávník. Velmi rychle začneme stárnout, když se přestaneme fyzicky namáhat.

9
Zuzana (neregistrovaný) 26.12.2010, 17:48:27
Mozek je jiste lepsi namahat a tim ho procvicovat, takze to tak asi bude, Milosi. Dokonce primou souvislost s vysi vzdelani a Alzheimerem potvrzuje i pomerne zanovni studie ustavu pro neurologicke poruchy, kterou bych se mohla pristi tyden poslat.

U lidi s nizsim vzdelanim je tech zadrhelu vic, problem se u nich nepodchyti problem preventivne (nemivaji nekdy pristup ke zdravotnickym sluzbam) + to, co tu psal Milda - lidi bez vzdelani si o vecech sami neopatruji dost informaci a tak nevi, cim si mohou ublizit a uskodit.

No a jestli mozek nenamahaji, tak patrne nepreventuji dostatecne ani riziko Alzheimera atp...

Marii diky za konkretni priklad - jak pise Ludmila, cloveka s to hodne dotkne a plne si to uvedomi, kdyz se to prihodi nekomu koho dobre zna. A snad nejhorsi je to pro nejblizsi rodinu.

8
Ludmila (neregistrovaný) 26.12.2010, 17:19:51
lidé s nižším vzděláním jsou líní a tlustí.V tom je celý problém ))

7
Miloš (neregistrovaný) 26.12.2010, 16:01:47
Zuzano, v textu mě zaujala věta "Pravidelná fyzická aktivita všeobecně zlepšuje funkci mozku zvyšováním proudění krve do mozku." Dalo by se také říci, že kdo duševně pracuje, např. stále něco studuje a čte, bude také méně ohrožen Alzheimerovou chorobou?
(To mně vytanulo na mysli v souvislosti s tím, jak jste už dříve psala, že lidé s nižším vzděláním jsou více ohroženi chorobami srdce.)

6
Ludmila (neregistrovaný) 26.12.2010, 15:56:04
Luno v tom to je.Když o tom čteme,že to postihlo nějakého prezidenta,nebo herce,je nám to vcelku jedno,ale když se to stane v našem okolí,je to šok.

5 Příhoda ze života
Marie (neregistrovaný) 26.12.2010, 15:35:38
Potkala jsem manželskou dvojici.( Muž býval kdysi mým kolegou a byl to brilantní redaktor, navíc vybavený dobrým exteriérem, vždy hladce oholen, svěže navoněn. Zdráv jak páv). Zastavila jsem se s nimi na kousek řeči.Po přivítání se ženou jsem stiskla ruku kolegovi, dívala se mu do očí... a tam... bylo prázdno. Úplně dutý pohled. Říkám - jak se máš? Nic... Po chvíli řekl...no... a zase nic. Koukám bezradně na ženu? Nic se nedozvíte,manžel je nemocný. Nechala muže stát na chodníku a odtáhla mě kousek dál. Má alzheimra, řekla mi. Je to hrozný. Musím ho vodit za ruku, nemůžu od něj na krok. -- Dost dlouho mi potom trvalo, než jsem se vzpamatovala já. Tomu muži je teprve šedesát let. - Jo, člověk si nevybírá, padne to na něj a je v úplně jiném háji. Br...

4
Zuzana (neregistrovaný) 26.12.2010, 14:16:36
http://archneur.ama-assn.org/
Prece jen jsem uvedla zdroj a dokonce ten prapuvodni, takze omluvu beru zpet. ;)
A pro anglictinare (kdo necte anglicky neni Cech - jsem tu kdysi cetla) je tam plno zajimavych clanku. Sice urcite nektere vysly na oslovi, ale neni nad originani verzi. ;))

3
Zuzana (neregistrovaný) 26.12.2010, 13:40:51
A v pripade meho clanku se jedna o preklad, Ludmilo, nikoliv o copy&paste. Nicmene se omlouvam za nedostatecne uvedeni zdroje (neco tam sice je, ale neni to zcela jasne). Tusim, ze to byl The New York Times, jestli to jeste najdu, dodam. Lucifer kvuli planovane neviditelnosti programoval clanky na tyden dopredu, takze nezarucuju.

Hezky zbytek svatku.

2
Zuzana (neregistrovaný) 26.12.2010, 13:14:02
Ze zadne ze zverejnenych studii nelze delat definitivni zavery a nedelaji je ani vedci, nybrz patraji dal. Takze 'don't kill the messenger'. Prozatimni vysledky s HDL nicmene povazuju za velice zajimave, jinak pozdravujte osla. ;)

1 Osel.cz
Ludmila (neregistrovaný) 26.12.2010, 09:12:48
Tým Francouzů ze čtyř výzkumných pracovišť hodnotil ztrátu mozkových funkcí způsobených alzheimerovou chorobou. Do pokusu bylo zařazeno 342 pacientů,pacienti byli monitorováni po dobu tří let. Průměrný věk se pohyboval okolo 73 let, a většinou se jednalo o ženy,polovina z nich byla léčena léky s účinnou látkou, které se říká statiny. Ze zbylých osob v pokusu si jich 105 hladinu cholesterolu neléčilo, a 108 jich mělo cholesterol v normálu.Zhoršování paměti u osob užívajících statiny dosahovalo v průměru 1,5 bodu ročně. U pacientů neléčených statiny to bylo 2,4 bodu.
Na výsledcích pokusu je zajímavé i to, že vysoký krevní tlak, nebo cukrovka se v tomto pokusu jako rizikové faktory alzheimerovy choroby neprokázaly.Asi u 7% z nás jsou statiny méně účinné. To je ale dáno našim genetickým profilem, který nás v tomto směru hendikepuje. Záleží na tom, jakou máme formu genu pro HMG-CoA reduktázu.Statiny jsou léčiva,která blokují lipidy v krvi a právě tuto reduktázu.

«     1     »