Běžné prášky proti bolestem mohou být nebezpečné

rubrika: Populárně naučný koutek


Vědci varují, že běžně užívané prášky proti bolestem, které je možno koupit volně v každé drogerii i supermarketu, např. ibuprofen, zvyšují dvojnásobně i trojnásobně riziko infarktu a mozkové mrtvice.

Zuzana


ibuprofen.jpgLidí, kteří berou prášky jen tu a tam, třeba při občasné bolesti hlavy či menstruačních bolestech, se toto pravděpodobně tolik netýká. Starší pacienti s artritis (zánětem kloubů) a srdečními problémy, kteří berou prášky pravidelně a ve větších dávkách, podstupují mnohem větší riziko. Výzkumníci ve Švýcarsku analyzovali 31 výsledků studií, které zahrnovaly 116 429 pacientů, aby odhadli kardiovaskulární riziko nesteroidálních, protizánětlivých léků ve srovnání s placebem. Předchozí výzkum naznačoval zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů spojených s léky proti bolestem. Nyní vědci přišli na to, že ibuprofen zvyšuje riziko trojnásobně, zatímco léky jako diclofenac a etoricoxib zvyšují šanci na mozkovou mrtvici či infarkt čtyřikrát. Naproxen je údajně nejmíň škodlivý ze všech prášků proti bolestem, které byly analyzovány. Studii publikoval britský Medical Journal.

Vedoucí studie profesor Peter Juni, hlava 'Institute of Social and Preventive Medicine' v Bernu ve Švýcarsku, řekl toto: "Berete-li prášky v akutní kondici, jako je třeba silná bolest hlavy, nemáte-li žádné srdeční problémy, máte-li normální cholesterol, nekouříte-li a není-li vám zároveň víc než 65 let, riskujete méně, než lidé se zmíněnými kondicemi. Riziko (i u podstatně mladších ročníků) je jednoznačně vyšší u lidí s chronickými bolestmi a srdečními problémy, neb ti už stejně mají větší riziko právě kvůli zmíněným kondicím a berou-li na to jmenované prášky, zvyšuje se jejich riziko dvakrát až třikrát. Nejbezpečnější je údajně naproxen, který ovšem dráždí žaludek a tudíž zas vyžaduje další prášky, které negativní účinky naproxenu maří (a ty mají zase jiné vedlejší účinky).

Profesor Juni potvrdil, že výzkum osvětlil nedostatek bezpečnosti a efektivnosti běžných a často užívaných prášku proti bolestem. " Paracetamol není moc efektivní v eliminování muskuloskeletární bolesti a má vedlejší negativní účinky, protože poškozuje játra. Opiáty jako codeine jsou proti bolestem mnohem efektivnější, ale je tu zároveň mnohem větší riziko nepříznivých, protikladných efektů. Pak nezbývá než nefarmaceuticke řešení. Lidi by se měli držet v pohybu, aktivně cvičit a udržovat nízkou váhu." Autoři studie tvrdí, že riziko se vztahuje na všechny prášky proti bolestem, včetně těch, které nebyly analyzovány a že volná dostupnost léků jako ibuprofen nebo diclofenac by měla být silné zvažována.

Kritici výsledků studie poukázali, že dózy ibuprofenu, které pacienti brali během studií, obsahovaly 2 400 mg za den, to jest dvakrát tolik, než je běžně předepisováno (tedy 200-400 mg třikrát za den na chronické bolesti).

Profesor Peter Weissberg, zdravotní ředitel v British Heart Foundation, řekl závěrem: " Poslední výzkumy potvrzují to, co je známo už několik let: užívaní nesteroidálních, prozánětlivých prášků na denní bázi, (nebo příliš často) zvyšuje riziko infarktu nebo mozkové mrtvice. Nicméně pacienti s vysilujícími bolestmi budou asi zvažovat, zda riskovat, nebo zlepšit kvalitu života, jenž bývá jinak díky silným bolestem nesnesitelný." Jinými slovy, nic jiného než brát prášky jim v současné době nezbývá.

A co aspirin? Aspirin, široce užívaný nesteroidální protizánětlivý lék, nebyl do švýcarské studie zahrnut, protože se nedělaly výzkumy v tak širokém měřítku. Dosavadní výzkumy ukázaly, že aspirin v malých dávkách chrání srdce. Nicméně vedoucí studie profesor Petr Juni z University of Bern se nechal slyšet, že braní velkých dávek, potřebných k utišení velkých bolestí, to jest víc než 1 gram za den, může zvýšit riziko srdeční či mozkové mrtvice stejně jako léky, zmíněné výš. Aspirin taky přináší riziko gastrointestinálního krvácení, což je nejčastější důvod, proč léčení aspirinem v případě chronických bolestí bývá lékaři zastaveno.


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

8
Zuzana (neregistrovaný) 15.01.2011, 17:54:03
V nasledujicim odkazu najdete clanek se stejnym tematem - i kdyz jinak formulovany. I-dnes uvadi, ze cerpala z Telegraphu (ja jsem informaci cerpala z vedeckeho casopisu, uvedeneho v mem clanku). Kupodivu si idnes vybrala i stejny obrazek. Zde na NC vysel clanek 13.ledna, zatimco v i-dnes 14.ledna. Chci zduraznit, ze necerpam z ceskeho tisku.
http://ona.idnes.cz/mrtvice-infarkt-a-poskozena-streva-i-tak-mohou-uskodit-leky-proti-bolesti-155-/zdravi.aspx?c=A110114_000653_zdravi_pet

7
Ludmila (neregistrovaný) 13.01.2011, 15:12:59
Marie má pravdu,dokud to jde,prášky zbytečně nebrat.Každý si ordinuje sám,lékárny jsou plné nabídek.Nechoďte k doktorovi,nečekejte v čekárně,kupte si Ibuprofen,Aspirin...

6
Zuzana (neregistrovaný) 13.01.2011, 14:59:46
Nemeli byste brat aspirin v pripade, ze snadno krvacite, nemeli byste brat aspirin nejaky cas pred jakoukoliv operaci, nemeli byste brat aspirin v pripade ze mate zaludecni vredy, nebo vam selhava srdce.

A v kazdem pripade byste nemeli brat aspirin v nadmerne velkych davkach a pokud ho berete na denni bazi, tak jen po porade s lekarem. Pokud vezmete jednou za cas aspirin na zmirneni symptomu chripky, pri boleni hlavy atd..nic se patrne nemuze stat zejmena nemate-li poruchu srazlivosti krve tedy nejste hemofiliac, nebo nemate jinou genetickou poruchu ci poruchu srazlivosti z velmi spatne zivotospravy, coz je asi nepravdepodobne.
Neminila jsem zde licit nejake katostroficke scenare - jak pise Marie, min je casto vic a temer vsechny leky maji vedlejsi ucinky.

5
Marie (neregistrovaný) 13.01.2011, 14:42:23
Pokud doopravdy nemusím, neužívám nic. Na bolest hlavy existují akupresurní místa a jejich stimulace bolest spolehlivě zažene. Na špatné usínání jsou dobré zase jiné metody. Každý by si měl uvědomit, že užívat prášky bez rozmyslu se nemá. Protože ve všech medikamentech je vždycky něco, co pomáhá, ale určitě vždycky taky něco, co škodí.

4 Janika
Ludmila (neregistrovaný) 13.01.2011, 14:30:17
měla byste si nechat udělat srážlivost krve,jestli ji nemáte náhodou sníženou.A na základě výsledků brát nebo nebrat Aspirin.

3 Janika
Zuzana (neregistrovaný) 13.01.2011, 14:24:29
Nemohu posoudit z vlastni zkusenosti, jakymkoliv praskum se snazim obloukem vyhnout, pokud to jenom jde. Aspirin prokazatelne pomaha srdci - jak ale ukazuji vyzkumy, pouze v mensich davkach. Ve velkem mnozstvi ucinkuje udajne (a v tom pripade bohuzel), jak popsano v clanku. Gastrointestinalni krvaceni zpusobene aspirinem je prokazano tez.
Jestlize berete aspirin a jine prasky proti bolestem jen v akutnich pripadech, nemate se asi ceho bat - zvlast, pokud vam aspirin zminene zaludecni problemy nezpusobuje.

2
Janika (neregistrovaný) 13.01.2011, 13:56:45
Aspirin považuju za jeden z nejlepších léků v historii lidstva. Vždycky mi pomůže při chřipce i bolení hlavy Usmívající se.

1
Ludmila (neregistrovaný) 13.01.2011, 13:45:12
Aspirin je nebezpečný lék,protože brání seskupování krevních destiček a tím ke zvýšené krvácivosti.Aspirin se váže na krevní destičky a ty se stávají trvale neschopnými shlukování.
Mike Adams
Natural News
20. listopadu 2009
CDC nyní oznámilo, že prasečí chřipkou H1N1 bylo zabito téměř 4,000 Američanů.
V červencovém vydání American Journal of Medicin se vysvětluje následující:
„Konzervativní výpočty odhadují, že přibližně 107,000 pacientů je ročně hospitalizováno kvůli gastrointestinálním (GI) komplikacím v souvislosti s nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) a každoročně dochází jen mezi artritickými pacienty nejméně k 16,500 úmrtím souvisejícím s NSAID.“ (Singh Gurkirpal, MD, „Současné úvahy o gastropatii související s nesteroidními protizánětlivými léky“, American Journal of Medicine, 27. července 1998, str. 31S).
Takže na každého člověka, o kterém CDC tvrdí, že byl zabit letos prasečí chřipkou H1N1, zabily běžní mírnitelé bolesti, jako aspirin, čtyři!

Aspirin nesmí děti brát vůbec. Hrozí jim takzvaný Rejův syndrom, tedy v podstatě akutní selhání jater. V řadě zemí, k nimž patří i Česko, je tento lék dokonce zakázán pro děti až do dvanácti let.Dětská játra nestíhají odbourávat lék a dochází k jejich selhání.
A ještě jednu informaci,Ibuprofen ruší účinky Aspirinu.V případě smrti na následky onemocnění srdce bylo riziko dokonce o sedmdesát pět procent vyšší než v případě osob užívajících pouze aspirin,“ řekl na adresu kontraindikace dvou léčiv Tom MacDonald, vedoucí výzkumného týmu.

«     1     »