Opět se vracím k mému kosmologickému tématu, kterým jsou černé díry. Článků týkajících se černých děr jsem tady napsal spoustu. K nim jsem zpravidla dával svoje poznámky. Co si o tom myslím. Supermasivní černé díry se zpravidla nacházejí v centrech galaxií. I Mléčná dráha má ve svém středu obrovskou černou díru. Původně se předpokládalo, že cokoli spadne do černé díry, definitivně zmizí. Prostě se už nevrátí zpět. Stephen Hawking nicméně došel k závěru, že černé díry se vypařují. V roce 1971 Stephen Hawking dokázal, že se celková plocha horizontu událostí jakékoli skupiny černých děr nikdy nezmenší. V roce 1975 aplikoval teorii kvantového pole na zakřivený časoprostor okolo horizontu událostí a objevil, že černé díry mohou vyzařovat tepelné záření, známé jako Hawkingovo záření. To vzniká hned za horizontem událostí a v současném pojetí (existují ale i opačné výsledky) nenese žádnou informaci o vnitřku černé díry, protože je tepelné. To však znamená, že černé díry nejsou úplně černé a důsledkem je pomalé vypařování hmoty černé díry. Existuje však novější teorie, která tvrdí, že černé díry mohou produkovat obrovské výtrysky hmoty do okolního vesmíru. Následují výňatky z článku na Live Science.
Lucifer
Dosud největší pozorované výtrysky černých děr naznačují, že tato vesmírná monstra mohou hrát ještě významnější roli při utváření galaxií, než se dosud předpokládalo. Astronomové spatřili největší dvojici výtrysků černých děr, jaká kdy byla pozorována - jejich délka činí 23 milionů světelných let a jsou tak dlouhé jako 140 galaxií o velikosti Mléčné dráhy položených jedna vedle druhé.
Obrovská dvojice trysek, přezdívaná Porfyrion podle obra z řecké mytologie, jsou gigantické paprsky ionizované hmoty, které vyrazily z černé díry rychlostí blízkou rychlosti světla. Jejich původcem je masivní černá díra vzdálená 7,5 miliardy světelných let od Země, z níž vybuchly silou bilionů hvězd. Tyto výtrysky byly objeveny mezi 10 000 dalšími při průzkumu pomocí evropského radioteleskopu LOFAR (Low Frequency Array). Vědci doufají, že studiem úponů těchto kolosálních výtrysků pochopí, jak formovaly raný vesmír do podoby, kterou vidíme dnes.
Supermasivní černé díry se obvykle nacházejí v centrech galaxií, kde nasávají hmotu ze svého okolí a poté ji extrémní rychlostí vyplivují, čímž vytvářejí zpětnou vazbu, která ovlivňuje vývoj galaxií. Vědci však stále plně nerozumějí tomu, jak kosmické motory a jimi vypouštěné proudy ovlivňují okolní galaxie.
Aby vědci lépe odpověděli na tuto otázku, hledali skryté výtrysky černých děr tak, že od oka prohledávali rádiové snímky LOFAR a využívali nástroje strojového učení a občanské vědce, kteří jim pomohli identifikovat případné přehlédnuté jety.
Jakmile vědci spatřili první náznaky gigantických plynných chuchvalců Porphyrionu, obrátili se na následná pozorování pomocí indického radioteleskopu GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) a spektroskopického přístroje DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) v Arizoně, aby vystopovali původ trysek v masivní galaxii, která je asi desetkrát větší než Mléčná dráha.
Další pozorování provedená pomocí Keckovy observatoře na Havaji odhalila přesnou polohu Porphyrionu a ukázala, že jeho výtrysky sahají daleko do superdálnic vláken, která spojují a napájejí galaxie, což je známé jako kosmická síť.
Až dosud se zdálo, že tyto obří tryskové systémy jsou fenoménem nedávného vesmíru, Pokud takovéto vzdálené jety mohou dosáhnout měřítka vesmírné sítě, pak každé místo ve vesmíru mohlo být v určitém okamžiku vesmírného času ovlivněno aktivitou černých děr. Že výtrysky supermasivních černých děr hrály při vzniku dnešního vesmíru ještě zásadnější roli, než se původně myslelo.
Zdroj: Live Science, Biggest black hole jets ever seen are as long as 140 Milky Ways
Moje poznámka
Původně jsem si myslel, že černé díry, obzvláště ve středu galaxií, působí jako výpustě. Vysávají hmotu, která pak mizí někam úplně jinam. Třeba do nových vesmírů. Hawkingovo záření je jenom takový drobný kvantový efekt. Díky tomuto článku jsem dospěl k závěru, že moje představa může být mylná. Jak se zdá, všechno může být jinak.
19.09.2024, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0