Temná energie

rubrika: Populárně naučný koutek


O temné hmotě už tady bylo něco napsáno. Co je však temná energie?

 

Lucifer


dali03.gifTemná hmota je něco, co nejen nevyzařuje, ale ani neodráží světlo. Její existence byla předpovězena na základě pozorování pohybu hvězd kolem centra galaxie. Jejich pohyb totiž neodpovídá rozložení hmoty, která je vidět. Je tady však ještě jeden problém. Zjistilo se, že když pozorujeme ve vzdálenostech miliard světelných let, rovnice obecné teorie relativity v původní formě neplatí, ani když přidáme ke zdrojům gravitace temnou hmotu. Ukazuje se, že expanze vesmíru, která začala velkým třeskem před 13.7 miliardami let, se urychluje, ačkoli - vezmeme-li v úvahu jen pozorovanou hmotu a vypočtenou temnou hmotu - by se měla naopak zpomalovat.

Nabízejí se dvě vysvětlení. Jedno, že obecná teorie relativity prostě neplatí. Byla ověřena pouze v naší sluneční soustavě a v nejbližších systémech naší galaxie. Třeba se už nedá aplikovat v rozměrech celého pozorovaného vesmíru. Anebo existuje ještě jiná forma hmoty či energie, což je podle slavné rovnice Alberta Einsteina totéž, která se gravitačně projevuje pouze na velkých vzdálenostech. Znamená to, že ovlivňuje jen expanzi vesmíru a neshlukuje se kolem galaxií. Této zvláštní formě energie se vzhledem k jejímu prazvláštnímu chování říká Temná energie.

Ve známé a viditelné hmotě působí především tlak, avšak v temné hmotě působí naopak napětí - věci stahuje dohromady, místo aby se je snažilo oddálit. Říká se tomu záporný tlak. Teď si jistě řeknete, že tady něco nehraje. Ono to něco stahuje a vesmír se přitom rozpíná rychleji, než předpovídá naše teorie. Věc se má tak: Přestože v temné energii je napětí, tak expanzi vesmíru urychluje. Jestli vás to mate, máte můj soucit. Člověk by si myslel, že plyn se záporným tlakem bude působit, jako kdyby byly galaxie spojeny napjatými gumovými lanky, což by mělo jejich expanzi zpomalovat. Ukazuje se však, že tento záporný tlak je natolik záporný, že podle obecné teorie relativity má opačný efekt.

Současná měření ukazují, že většinu vesmíru tvoří neznámá hmota. Celých 70% je ve formě temné energie, 26% tvoří temná hmota a pouhá 4% jsou obyčejnou hmotou. Pokud je to pravda, tak žijeme ve velmi neobyčejném vesmíru. Jen necelá dvacetina vesmíru je z hmoty, kterou kolem sebe experimentálně pozorujeme a kterou popisuje standardní model. O těch zbývajících 96% nevíme zhola nic.

Víme však jedno: Buď nejsou v pořádku naše teorie, nebo máme nepořádné pozorování. Vzhledem k tomu, že nevíme, kde jsme udělali chybu, musíme zkoušet modifikovat obojí. Jiný úhel pohledu, jiná teorie. A totéž platí i pro pozorování a vysvětlování chování lidí. Je třeba si uvědomit, že v každém z nás může dřímat něco, co se jinému může jevit jako temná stránka. Jiný úhel pohledu, jiné uvažování - a najednou je někdo někým úplně jiným.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_