Stres

rubrika: Populárně naučný koutek


Jsme i dnes stále stejní - jednáme stejně, cítíme stejně, jak jsme to zdědili od svých předků. Stres, který dnes prožíváme stejně jako v dávnověku, je prospěšný. Kdo ho potlačuje, jedná proti lidské přirozenosti. Kdo se stresu vyhýbá, škodí svému zdraví. Správné je stres využít pozitivně, neměli bychom se mu vyhýbat či ho dokonce potlačovat.

Lucifer


detail_jak-uspesne-zvladat-stres.jpgPojem stres (stress) se původně používal v Anglii při zkoušce materiálu, který byl "ohýbán" či "prohýbán". Později medicína tento pojem převzala, bylo to asi tak kolem roku 1950, v oblasti vědy jako výraz pro mimořádné zatížení, hněv a námahu. Kanadský lékař Hans Selye rozlišoval pozitivní stres (Eustress) od negativního, který nazval zhoubný stres (Distress). Švédský badatel Lennart Levi vypracoval kritéria této nové civilizační choroby.

K tomu, abyste mohli správně ocenit fungování vašeho těla, nepotřebujete cítit, jak vám kolem hlavy fičí arktické vichry doby kamenné. Ale měli byste se jednou vžít do situace člověka, který žije tak, jak "funguje" naše tělo. Bylo by vám totiž okamžitě jasné, jaké jsou výhody stresu a proč reagujete stále stejně, ať chcete nebo nechcete. I když žijete v mrakodrapu v 15. patře nad městem, váš duch a vaše tělo jsou naprogramovány na "dobu kamennou", na útěk, útok a stres. To můžete využít ve svůj prospěch! neplýtvejte silami na křeče z doby kamenné, které jenom zbytečně provokujete - využijte energii stresu pozitivně pro udržení svého zdraví.

Zkuste se vžít do takové situace: Vysoko na severu u Vuollerimu (více info ];-) na polárním kruhu, kde bylo nedávno objeveno sídliště (proč lidé sídlili právě v této oblasti před 6 000 lety, je pro všechny hádanka), sbírá žena se svým malým dítětem bobule v lese. Všechny její smysly jsou napjaté. Náhle zaslechne v křovích zapraskání. Instinktivně uchopí své dítě, v jejím těle se automaticky zmobilizuje obrovské množství energie. Každé přemýšlení znamená v tu chvíli marnit čas. Myšlenky musejí být zablokovány, aby veškerá energie směřovala ihned do mezimozku. Odtud se podráždění šíří sympatickým nervem přímo do nadledvinek, které ihned produkují adrenalin a noradrenalin. Žena uhání i s dítětem pod paží velkými skoky k jeskyni. Hormony zvýšily tlukot jejího srdce na maximum. Tlak krve stoupá a mění krevní oběh. Všechny rezervy cukru a sil v krvi a svalech se zmobilizovaly. Je to skutečně špičkový výkon, proti kterému je sprint světové úrovně spíše procházkou (růžovým sadem ];-) - ale tehdy nikdo neměřil rekordy v disciplíně "sprint s dítětem pod paží".

Zatímco žena z doby kamenné prchá, vylévá se přes hypofýzu látka "ACTH" tak, jako je z nadledvinek vyvoláván další hormon: hydrokortison. V tu chvíli jsou již zablokovány trávicí a sexuální funkce. Stejné je to i s imunitou organismu. Všechny funkce jsou zaměřeny výlučně na přežití, všechno ostatní je v tu chvíli luxus. veliké množství krevních tělísek zaplavuje tepny a dodává tělu více kyslíku. Oxid uhličitý (carbon dioxide) je vylučován v mnohonásobném množství a pro jistotu se zvyšuje srážlivost krve, aby se mohly rychle uzavřít rány.

Při našem moderním stresu v blahobytu tento efekt působí stejně, ale protože dnes při našem zápase všedního dne žádné fyzické rány neutrpíme, zvyšuje se nebezpečně riziko trombózy. Náš mezimozek řídí stále ještě pocit hladu podle archaických principů. Kalorie se stále ukládají na "zlé časy" do zásobních polštářů, ačkoli cesta k lednici je krátká a bezpečná. Přitom se zásoby kalorií ukládají jinak ženám a jinak mužům - ženy jsou zvýhodněny ideálem krásy, který je ženský (to je ovšem jasné ];-)

Lidské chování je i dnes určováno dimenzemi útoku, útěku a odpočinku. Vývojově jsme stále na úrovni našich předků, jejichž životní podmínky se určitě vyplatí studovat. Takové silné zážitky prožívali dříve lidé jen vzácně. Dnes ale žije mnoho lidí v důsledku zvyšující se hustoty osídlení, v trvalém stresu. Fáze odpočinku a uvolnění bývaly kdysi dlouhé - dnes jsou velice krátké. Optická dráždidla (televize, mobil, monitor do hlubin infernetu ];-) nám vnucují neustále nějaké zážitky - ve skutečnosti však nezažijí "moderní" lidé během svého dlouhého života téměř nic. Místo abyste se dívali na televizní obrazovku a nechávali se šálit, že se "něco děje" (vaše podvědomí přirozeně pozná, že se nic neděje (tak to si už nejsem zcela jistý ];-)), vyhledejte skutečné dobrodružství! Náš instinkt bez potíží zaznamená, co je reálné a co podvod (u mě to snad ještě funguje, ale když pozoruji některé konzumní jedince, tak mám dost velké pochyby ];-) Vysílání televize vyvolává "strach", bez přímého vztahu k životu, těžko odhadnutelný vnitřní stres.

Pro ilustraci jeden televizní dialog: novinář říká ministru financí: "Myslíte si, že vaše žonglování s miliardami se skutečně týká nějakého Švéda? Lesy rostou klidně dál i bez vaší politiky..."

Ministr financí odpověděl: "A taky bez vašich hloupých komentářů les roste klidně dál..."

Přestaňte se proto vzrušovat nad událostmi, které nemají žádnou přímou spojitost s vaším osobním bytím! Využijte místo toho pozitivní aspekty stresu pro zlepšení svého zdravotního stavu.

Zdroj: Fried Froemer, Šamanské léčení

Poznámka redachtora: Až na malé korektury jsem citoval zdroj. Pokud něco v textu není zcela vědecky správně, obraťte se na autora zdroje. Z mého hlediska šlo spíš o samotnou podstatu. V některých závorkách jsou mé vlastní komentáře, které se poznají podle mého vlastního smajlíku ];-)


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_