Evoluce, devoluce, involuce a paraziti

rubrika: Populárně naučný koutek


Jakým omylem je spojovat evoluci s nepřetržitým vývojem k vyššímu stupni, lze doložit četnými příklady živočichů, kteří se vydali opačným směrem. Řeč je o parazitech, u nichž s přihlédnutím k jejich způsobu života dochází k degenerativním příznakům ve stavbě těla, často zredukovaného na pouhý trávicí a rozmnožovací systém.

Lucifer


bizarre-fish-tongue-eating-parasite.jpgK popisu jevů jako parazitismus nám mohou sloužit pojmy devoluce a involuce, které však nejsou naprosto synonymní. Devoluce znamená doslova "odrolování" nebo "podvinutí" čili v přeneseném smyslu sestup, pokles. O něco přesnější je běžněji používaný termín involuce s významem zpětného vývoje, respektive degenerace orgánů, což se právě týká zvláště parazitů. Involuce ale zároveň znamená tak vysokou míru specializace a závislosti na životním prostředí, že živočich, který se v tomto stadiu nachází, již nemá další možnost rozvoje - a to je opět případ parazitů. V této souvislosti byl navržen pojem "sacculinizace", který byl odvozen z názvu korýše Sacculina carcini.

Tento druh, patřící do řádu kořenohlavců, cizopasí převážně na krabech. Zajímavé je, že jeho larva ještě volně plave, nicméně je naprogramována tak, aby si vyhledala hostitele - kraba, kterému se pak odspodu zavrtává do těla. Jakmile se jí to podaří, zapustí do těla hostitele výběžky, rourky; její oči, končetiny a nervový systém pak postupně atrofují, až nakonec zaniknou. Po několika měsících vyroste na vnější straně hostitele váček obsahující pohlavní žlázy Sacculiny, který může dorůst až velikosti třešně. Z oplozených vajíček se líhnou opět volně plovoucí larvy a celý cyklus se opakuje.

Tento příklad ukazuje, co evoluce také znamená - regresivní vývoj, proces ubývající složitosti. Paraziti jsou přesvědčivým důkazem toho, že evoluci nelze interpretovat výhradně jako pokrok a vývoj k vyššímu stupni. Stačí si uvědomit, kolik druhů parazitů hostí jeden jediný pes, zvíře považované za "vysoce vyvinutého" živočicha. Druhy parazitů svým množstvím všechny "vysoce vyvinuté" savce daleko předčí. Mnozí ptáci a savci jsou malé putovní "zoologické zahrady", jež ve výběžcích svých různých orgánů poskytují potravu a životní prostor mnohdy vysokému počtu nejrozmanitějších druhů parazitů.

Možná má výraz "parazit" nebo "cizopasník" tak negativní náboj právě proto, že bychom v evoluci chtěli vidět onen trvalý vývoj k vyššímu stupni. Lovící leopard na nás působí elegantně a půvabně, o lišce se domníváme, že je chytrá, sově přisuzujeme moudrost, u medvědů obdivujeme tělesnou sílu, králičci v nás budí ochranitelský instinkt. Parazity však pokládáme za zavrženíhodné, odporné tvory a bojujeme proti nim (do jisté míry oprávněně, protože mnozí nám mohou vážně škodit). Ruší náš cit pro "estetiku evoluce". Uvažme však znovu, že v evoluci jde výlučně o strategii žití a přežití, o řešení základních životních problémů, a ne o uspokojování našich estetických potřeb. Strategie parazitů je jednou z možných životních strategií a ani lepší, ani horší než ostatní. Cizopasníci zajisté nejsou východiskem pro další vývoj či dokonce pro vývoj k vyššímu stupni, jenže tím nejsou ani specializovaní "vyšší" živočichové.

Rakouský zoolog Konrad Lorenz napsal:

Skoro veškerá zdomácnělá zvířata značně pozbyla na hbitosti svých nedomestikovaných předků; všechna získala pouze na vlastnostech, jež jsou prospěšné člověku a na něž on vědomě nebo i bezděčně vykonává selekční tlak... Naše estetické cítění hodnotí většinu domestikačních projevů negativně.

Lorenz ale tento princip domestikace dále aplikoval na člověka a jeho kulturu a konstatoval "nesporné znaky zpětného vývoje", zřetelné známky toho, že "náš druh vykazuje jasné projevy domestikace". Involuce nepotvrzuje diskontinuitu ve vývoji; evoluce probíhá stále a je vedlejší, zda pomalu, nebo rychle. Je to ale nesporná indicie toho, že evoluce jako taková nevolí žádný určitý směr (třeba ve smyslu vyššího vývoje). V úvahu připadá celá řada směrů. Evoluce může vést k nárůstu složitosti a opravdu dala vzniknout organismům, které v porovnání se svými předchůdci projevují větší nezávislost na životním prostředí, individuálně jsou velmi učenliví atd. Zároveň ale na svět přivedla živočichy specializované, plně závislé na životním prostředí, a mezi nimi spoustu druhů, které si na úkor své složitosti vytvořily způsob života závislého na jiných druzích.

Zdroj: Franz M. Wuketits, Přírodní katastrofa jménem člověk

Vše nasvědčuje tomu, že naše civilizace právě prožívá involuci vědění, hodnot, norem a zákonů. V této souvislosti mě napadá, že by to mohlo být doprovázeno zvětšujícím se počtem lidských parazitů. Stačí letmý pohled na veřejnoprávní a bulvární média a experimentální důkazy této domněnky se sypou ve více než hojném počtu. Na jedné straně se společnost zmítá v těžké ekonomické krizi, státy se topí v dluzích a jejich rozpočty se redukují v položkách, které by měly sloužit našemu kulturnímu vývoji, nebo alespoň jejímu nezaostávání. Na straně druhé je tady tlupa parazitů, kteří se topí v bohatství, o jakém se nesnilo ani vladařům nejmocnějších říší celé lidské historie.

Netuším, jestli těm posledně jmenovaným nějak zdegenerovala stavba těla, ale pokud jde o mozek, tak je to stejné jako u výše zmíněných živočišných parazitů. Jejich mozek se redukuje na pouhý trávicí a rozmnožovací systém peněz, které získali na úkor skutečných tvůrců kultury této civilizace. Přínos těchto lidských parazitů je prakticky nulový, ne-li přímo záporný. Tihle paraziti zároveň představují kladnou zpětnou vazbu kulturní involuce.


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6 Evoluce je mnohem delsi proces
V (neregistrovaný) 03.06.2011, 16:53:41
nez jen nejaky vyvoj nejakeho zivocicha behem sveho zivota.

Ve spojitosti s tim korýšem Sacculina carcini pisete: "co evoluce také znamená – regresivní vývoj, proces ubývající složitosti. Paraziti jsou přesvědčivým důkazem toho, že evoluci nelze interpretovat výhradně jako pokrok a vývoj k vyššímu stupni."

Takove premeny behem zivota organismu nejde nazvat evolucnimi zmenami, zivot takoveho koryse sice je vysledkem evoluce, ale sam evoluci neni. Evoluce je o moc dlouhodobejsi proces. Jenze autorovi se to hodi takhle mast pojmy a ctenari jimz je takova prace urcena nemaji patricne rozlisovaci schopnosti.

Parazit, jak se pise v uvodu clanku neznamena automaticky neco spatneho, negativniho. V rozsirenem slova smyslu je vsechen zivot svym zpusobem paraziticky - vsichni (rostliny, zvirata, lide) prezivame jen poziranim a vyuzivanim ostatniho zivota. Atmosferu kterou dychame nam pripravily rostliny, na zvirata se sice neprilepime, abysme je paraziticky vysavali jako pijavice, ale rovnou je zabijeme abysme je zkonzumovali - neni to vlastne parazitismus non-plus ultra?

A v ekonomice je vsechno tak propletene, ze parazitujeme vsichni, jeden na druhem, krome tech par jedincu myslitelu, kteri prijdou s novymi myslenkami - jedina tam je totiz pocatek vseho, vsechno ostatni co nasleduje je jen vyuzivani tech myslenek, napadu jak co delat. Kdyz treba ten Ford prisel s napadem vyrobni linky a masove vyroby na pasu, tak vsichni ostatni pozdejsi masovi vyrobci na jeho napadu parazitovali, vezli se na nem (na Fordovi) uplne jako kdyby se mu prisali na telo. A delnici pracujici v tech masove vyrabejicich tovarnach uz jsou uplni paraziti - ti parazituji nejen na tom Fordovi, ale i na svem zamestnavateli, ktery zorganizoval a financoval vyrobu, na cemz oni se uz jen vezou a trpi iluzi vlastni dulezitosti. Pritom ta jejich pracovni aktivita, namaha, bez te tovarny, by jim mozna vydelala na nejake ubohe preziti. V prirode se musi vynakladat mnohem vetsi usili a je z toho min, nez ma delnik ve fabrice, muzete se zeptat kazdeho divocha v dzungli.

Jinak, jestlize se chceme zbavit tech opravdovych parazitu, ktere ma autor na mysli, pak musime zmenit spolecensky system, pokud mozno na co nejvice svobodny, co nejvice zalozeny na dobrovolne bazi, tedy kapitalisticky system.

Napriklad socialismus mel jako sve parazity napriklad ty vekslaky s menou. Se zmenou systemu na svobodnejsi (i kdyz nikoli zdaleka ne svobodny) tito zmizeli, respektive se stali normalni slozkou spolecnosti. A uplne stejne bysme se zbavili tech instantnich bohacu soucasnosti, kdybysme zmenili stavajici system na jeste svobodnejsi, idealne na ten uplne svobodny kapitalisticky, ve kterem je vse soukrome vlastneno a kde pijavice na socialnim prerozdelovacim statu nemaji z ceho sat. Jak jednoduche Watsone.

Lucifer
5 A
Lucifer 22.05.2011, 14:33:26
Pod prvním článkem se podívejte na diskusi, kde je komentář, který zase zmiňuje bohaté parazity ze stejného etnika.


Lucifer
3
Lucifer 22.05.2011, 13:45:26
[1]

Myslím, že definice parazita je v tomto příspěvku zcela jednoznačná. Chcete říct, že parazit nemůže být bohatý? Chudý může být samozřejmě taky, ale velmi schopný parazit zbohatne, co to dá, a meze tam žádné nejsou. Parazit, jak bylo řečeno, má totiž všechny orgány až na "trávicí" zdegenerovány. Člověk, který zbohatne díky nějaké užitečné činnosti, parazitem samozřejmě není. Kupříkladu Henri Ford

http://www.financnici.cz/henry-ford

, který začínal tím, že vlastnoručně montoval své automobily v malé dílně. A na duhé straně se tady množí paraziti, kteří šikovným parazitováním zbohatly ze dne na den. A jejich počet v poslední době výrazně vzrostl. Neschopní paraziti jsou samozřejmě chudí, a tím pádem jsou menší. Ale stejně jako bohatí lidé, nejsou ani chudí lidé automaticky parazity. Řeč tedy není o chudých a bohatých, ale o schopných lidských parazitech.

2
A (neregistrovaný) 22.05.2011, 07:59:29
Doufám, že se nevyvine lidský druh, který se bude jako parazit ve vašem příkladu zavrtávat do jiných lidských obětí.Usmívající se

1 Kdo je větší lidský parazit?
fany (neregistrovaný) 22.05.2011, 06:20:41
Bohatí lidé jsou u Vás parazité. Opravdu? Nejsou chudí větší parazité?

Možná se na to dá odpovědět pomocí pár otázek. Potřebují bohatí své chudé, nebo chudí své bohaté? Nebo se potřebují navzájem?

«     1     »