Taurin

rubrika: Populárně naučný koutek


Energetické nápoje jako třeba Big Shock nebo Red Bull se v posledních deseti letech staly velmi vyhledávaným prostředkem k zahnání únavy, vylepšení nálady i paměti. Energetický nápoj obsahuje zpravidla kofein a aminokyselinu taurin v množství 300-4000 mg v jednom litru; nesmí však obsahovat alkohol. Poměrně nedávno lidé vypozorovali, že taurin v kombinaci s kofeinem a značným množstvím cukru má silně stimulační účinky.

Lucifer


semtex.jpgTaurin je považován za určitý neškodný doping či neškodnou "drogu", oblíbenou mezi mládeží na různých diskotékách. Pokud bychom předpokládali, že člověk vypije za den půl litru nápoje s nejvyšším obsahem taurinu, pak by přijaté množství taurinu bylo asi 5-10x vyšší než jeho běžný příjem z potravy. Přes poznatky o významu taurinu pro lidské zdraví jsou doporučení Evropské komise opatrná. Jenom v USA se ročně produkuje asi 6000 tun taurinu; z toho jde celá polovina do krmiva pro kočky. Je taurin užitečný i pro člověka?

Základní funkce taurinu

Taurin je aminokyselina, kterou lidské tělo sice potřebuje, ale nemá geny pro její syntézu. Člověk je závislý na dodávce taurinu z potravy nebo na tom, aby si ho jeho játra vytvořila přeměnou jiné aminokyseliny, cysteinu nebo metioninu, na což jsou odkázáni vegetariáni. Zdrojem taurinu je maso, a to zejména červené, vejce, kvasnice a různé mořské produkty. Při vegetariánské dietě může mít organismus taurinu nedostatek.

Před dvaceti lety vědci zjistili, že taurin má mimořádný význam pro výživu zvířat. To velmi dobře využili výrobci krmiv pro kočky, psy, a dokonce i pro akvarijní rybky. Předstihují se ve tvaru svých produktů s taurinem, aby byly pro domácí mazlíčky i jejich páníčky atraktivní. Je zajímavé, že o potřebě taurinu ve výživě člověka se dlouho neuvažovalo. Avšak je velmi dobře známé, že taurin je potřebný pro správný vývoj plodu i pro vývoj mozku malých dětí. Je proto zcela nezbytný ve výživě těhotných a kojících žen. Taurin prý rovněž brání před přílišnou zapomnětlivostí.

Fyziologové znají po desítky let základní funkci taurinu při přeměně cholesterolu na žlučové kyseliny, které jsou nezbytné pro zajištění dobrého trávení tuků. Pokud máme potíže s trávením tuků, příčinu můžeme hledat i v nedostatku taurinu. Údaje o množství taurinu, které člověk přijme v potravě, se přirozeně velmi liší - od 9 do 400 mg. O taurinu se píše, že dokáže zbavovat tělo toxinů a podílet se na detoxikaci nejrůznějších léčiv.

Taurin pro kočku

O tom, že je taurin mimořádně důležitý pro oči, nás přesvědčují kočky. Ty totiž při nedostatečném množství taurinu v potravě mohou oslepnout. To se jistě netýká běžných koček, které chytají myši, ale domácích mazlíčků, závislých na dodávané dietě. Nedostatek taurinu vede u koček k vysýchání sítnice v očích a poruchám vidění v důsledku degenerace světločivných buněk v sítnici. Pokud se taková porucha vyskytne u koťat, je možné ji vyléčit podáváním taurinu. U lidí nejsou případy oslepnutí v důsledku nedostatku taurinu známé, ale v této oblasti se ještě můžeme dočkat překvapivých zjištění. U určitých typů poškození sítnice byla i u lidí zaznamenána výrazně nižší hladina taurinu v krvi a již dnes je známé, že ve sklivci v očích se nachází taurin ve značně vysoké koncentraci. Na internetu můžeme nalézt desítky nabízených potravinových doplňků s taurinem pro prevenci, nebo dokonce i terapii makulární degenerace - oslepnutí, které současná medicína léčit neumí. Nedostatku taurinu se přisuzují i "váčky pod očima".

Kočky posloužily i při pokusech, ve kterých se sledoval vliv taurinu na vývoj plodů. Kočky, které nedostávaly v dietě taurin, měly velmi často potraty. Pokud se jim koťata narodila, byla malá, často se rodila předčasně a měla špatně vyvinutou nervovou soustavu, časté neurologické defekty, a některá dokonce přišla na svět bez mozku.

Taurin a mozek

Mozek je hlavní oblastí působení taurinu. Tato aminokyselina totiž ovlivňuje přenos nervových vzruchů a signálů v nervové soustavě. U vyvíjejících se plodů je taurin prakticky nejdůležitějším přenašečem nervových vzruchů v mozku. Výlučným dodavatelem taurinu je pro plod jeho matka. Také novorozenci a zejména nedonošené děti nemají schopnost vlastní syntézy taurinu, v jejich mozku mohou nastat nepříznivé změny.

V porovnání s létající babičkou z reklamy bude asi čtenář překvapen tvrzením, že u dospělého člověka taurin mozek uklidňuje. Z experimentů u zvířat a klinických pozorování u lidí vyplynulo, že injekce taurinu dokáže zabránit epileptickým záchvatům. Taurin ochraňuje mozek před neurotoxickým působením jiných aminokyselin, jako jsou zejména glutamát a aspartát. Chrání tak nervové buňky před poškozením. Taurin také působí antioxidačně a dokáže odstraňovat některé těžké kovy nebo likvidovat jejich působení.

Některé děti s autismem mají problémy s písčitou stolicí. Ta má nejenom barvu písku, ale i písčitou strukturu. Americké matky si na webových diskusích stěžují na to, že při utíraní zadečku je obtížné dostat pryč všechna ta zrnka. Ukázalo se, že ani odborníkům na autismus v USA není problematika písčité stolice příliš známá. Pokud se na ně matka dítěte s problémem stolice obrátila, jejich vysvětlení spočívalo v tom, že dítě patrně pojídá písek, a doporučovali, aby ho lépe hlídala. Je pochopitelné, že se najdu i takoví autisté, kteří na pískovišti pojídají bábovičky, rozhodně však nejde o všeobecný jev. (Když řeknete autistovi (třetí odstavec od konce), že to, co má před sebou, je bábovka, tak počítejte s tím, že ji může chtít sníst.) Vysvětlení fenoménu písčité stolice můžeme hledat v nedostatku taurinu a nedostatku žlučových kyselin.

Farmakologické účinky taurinu

Nízký obsah taurinu v krvi byl klinicky zjištěn u lidí s depresí, nadměrnou úzkostí, hypertenzí a sníženou funkcí štítné žlázy; jeho nedostatku je přičítána neplodnost a obezita. Podávání taurinu snižuje krevní tlak, ovlivňuje hospodaření organismu s vodou i hladiny některých hormonů. Taurin je doporučován při migrénách, nespavosti, neklidu, podrážděnosti i při nutkavém chování (obsesi). Některé studie uvádějí, že taurin úspěšně pomáhá alkoholikům při odvykací léčbě. Jistě není třeba zdůrazňovat, že se jedná o taurin z dobrých farmaceutických firem, nikoliv o pití "energetických" nápojů.

Působení taurinu na činnost srdce a výkonnost bylo sledováno u atletů. V těchto studiích byl prokázán vliv taurinu na zvýšení výkonnosti, aniž by byly pozorovány jakékoliv projevy toxicity nebo karcerogenity. Je však nutné podávat taurin se značně vysokým množstvím cukru. Tvůrci reklamy s létající babičkou se možná doslechli o nedávné studii, kterou publikovala Santa Maria z Madridu se svými spolupracovníky a ve které zjistili, že taurin může zpomalovat průběh Alzheimerovy nemoci a trochu omezovat zapomnětlivost.

Kombinace kofeinu, taurinu a alkoholu je velmi nebezpečná. Signály opilosti, které jsou konzumentům alkoholu dobře známé, vypadají při kombinaci s energetickým nápojem jinak a jsou jinak vnímány. Člověk si neuvědomuje silný stupeň opilosti, sedne za volant, může se dopouštět sexuálního násilí a agresivního chování. Ne nadarmo je kombinace alkoholu s energetickými nápoji vnímána jako tzv. vstupní droga. Daleko častěji pak tato kombinace může vyvolat poruchy srdečního rytmu, mdloby a ztráty vědomí.

Závěr

Reklamy na energetické nápoje slibují, že člověku dodají energii, povzbudí jej k lepším výkonům a dokonce, že mu dají i křídla. Snad právě proto popularita energetických nápojů neustále roste, stejně jako počet jejich druhů. V roce 2006 vydělaly svým výrobcům 3.5 miliardy dolarů, o rok později již 4.7 miliardy a v současné době je tato částka odhadována na více než 10 miliard dolarů. Energetické nápoje jsou tak dalším příkladem toho, jak byznys, trh a reklama dokáží obrátit poznatky o prospěšnosti jedné látky pro člověka do podoby, která mu přinejmenším není k užitku. Mnohdy obsahují aspartam a z plechových obalů uvolněný hliník. Pokud máme potřebu zvýšit svůj příjem taurinu, pak je lépe zvolit potravní doplňky ve formě tablet.

Zdroj: Anna Strunecká, Jiří Patočka - Doba jedová


komentářů: 7         Komentáře (7)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
7
Lucifer 06.09.2011, 18:06:06
A teď skutečně k [6]: popletl jsem číslo komentáře, na který reaguji, což je [5] ]Mrkající

Lucifer
6
Lucifer 06.09.2011, 18:03:08
[6]
Nevím jak polychlorované, ale některé bifenyly jsou zřejmě stále přítomny, například jedovatý bisfenol v kojenecké láhvi

http://www.vitalia.cz/clanky/budeme-jednou-zemi-cvoku/

Mimochodem, na obrázku tam zřejmě je Anna Strunecká. Řekl bych, že vypadá docela zdravě ]Usmívající se

5
karel (neregistrovaný) 06.09.2011, 17:51:35
Děkuji Vám,Čerte,za reakci na můj diskusní příspěvek.A za přiložení seznamu éček a jich přítomnosti v různých potravinách.Potěšilo mě hlavně,že podle podrobného popisu nejsou obsaženy ve značkových českých pivech.To je základ hodnotné stravy Čechů.I Vasil Bilak to v nějakém rozhovoru na konci osmdesátých pro ,myslím, tehdy nějaké západoněmecké noviny,řekl.Usmívající se.Jo,ony,ty éčka, podle těch stránek Chemie v jídle,nejsou ani v těch ostatních základních potravinách-máslo mléko,mouka... Snad...No,když už píšu:mléko a výrobky z něj... Kdysi,vzpomínám si,také na konci osmdesátých ,v minulém systému, byl docela problém veřejně ventilovaný s polychlorovanými bifenyly v těchto mléčných potravinách.Už se o nich ,PCB,těch asi 20 let nemluví.Tak v těch výrobcích po změně systému se zřejmě přestaly vyskytovat...

Lucifer
4
Lucifer 05.09.2011, 14:32:03
[3]

Ne každé Éčko je nebezpečné. Tady je kompletní seznam, tak si vyberte ]Mrkající

http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek

Jinak souhlasím, až na ten taurin, který evidentně potřebujete a kterému se při konzumaci přirozených poživatin nevyhnete, ledaže byste byl vegetarián.

3 Ta Emerika...
karel (neregistrovaný) 05.09.2011, 13:49:00
Emerické maminky mají problém s utíráním zadečků jejich autismem postižených dětí.Od "pískové" stolice. Pravděpodobně při nedostatku taurinu ve stravě jejich dětí,jak říkají odborníci na taurin v jejich zemi... Jsou nějaké výzkumy s tímto problémem i v jiných částech Zeměkoule? Třeba mezi českými maminkami? Ne,neberte mě v tomto dotazu ,Čerte, vážně!
To se jenom tak snažím mírně ironicky, asi i hloupě,reagovat na působení této aminokyseliny v lidském organizmu.Za sebe mohu říct,že žádné doplňky stravy nebo energetické nápoje neuznávám.Jsem příznivcem vyvážené, přirozené stravy ze základních surovin.Pokud možno bez éček a asi i taurinu, Nyní už bez legrace:popularizujete docela neznámé věci srozumitelným způsobem.Děkuji.

Lucifer
2
Lucifer 03.09.2011, 22:21:51
A to ještě netušíte, co tu bude zítra. Taková klasická čertí provokačka ]Mrkající

1
lední brtník (neregistrovaný) 03.09.2011, 22:10:55
potravinové doplňky jsou hnusné, další otravná tableta v řadě. místo piva zítra přikoupím nějaké plechovky.

«     1     »