Melamin - bílý 'proteinový prášek'

rubrika: Populárně naučný koutek


Krátce poté, co se v srpnu 2008 Čína skvěle zhostila úlohy organizátora olympijských her, soustředila se na tuto zemi znovu pozornost světového tisku. Důvod byl alarmující: v důsledku kontaminovaného mléka došlo v Číně k otravám tisíců kojenců a batolat. Na konci roku 2008 se udávalo, že otravou zfalšovaným sušeným mlékem bylo postiženo na 300 000 čínských dětí, 50 000 jich muselo být hospitalizováno. Počet úmrtí se patrně tají. Do mléka pro kojeneckou výživu přidávali výrobci melamin - látku pro výrobu umělých hmot. Odhalením melaminu a uvězněním 19 výrobců však problém s kontaminovanými potravinami zdaleka neskončil.

Lucifer


doba-jedova.jpgCelý skandál propukl teprve tehdy, když o něm na veřejnosti promluvila předsedkyně vlády Nového Zélandu Helen Clarková. Upozornila na to, že potravinářský gigant Fonterra se pokoušel po řadu týdnů přimět svého partnera, čínskou skupinu Sanlu, aby stáhla závadné sušené mléko. Problém byl v tom, že čínská vláda to nechtěla řešit oficiálně.

Po nakrmení mlékem kontaminovaným malaminem kojenci plakali při močení, někdy zvraceli, měli horečky bez zjevného důvodu. V moči se objevovalo malé množství krve, moči bylo málo a v důsledku tvorby ledvinových kamínků a písku docházelo k ucpání ledvinových kanálků a ke zvýšení krevního tlaku. Děti měli bolesti v oblasti ledvin a vznikaly otoky. U dětí, u kterých se na tento problém přišlo pozdě, došlo k akutnímu selhání ledvin. Kamínky v jejich ledvinách měly průměr až 1 cm a byly zjevně z umělé hmoty.

Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina, která má podobu bílého prášku. Připravil ji v roce 1834 německý chemik Justus von Leibig, ale s jejím používáním v chemickém průmyslu se začalo teprve o sto let později. Dnes se vyrábí všude ve světě ve velkých množstvích jako surovina pro přípravu moderních plastických hmot - melaminových pryskyřic. Melaminové pryskyřice jsou velmi pevné a odolné a vyrábějí se z nich např. desky kuchyňských linek, kuchyňské nádobí i nábytek a mnoho dalších užitečných výrobků. Je z něho vyrobena i vysoce odolná krycí vrstva proti odření na plovoucí podlaze a lžičkou z melaminové pryskyřice se krmí děti. S melaminovými výrobky žijeme každý den ve své domácnosti a nemáme z nich obavy. Melaminové pryskyřice jsou považovány za zdravotně nezávadné a ani samotný melamin nebyl znám jako nebezpečná látka. Na základě toxicitních studií na potkanech a králících byl vyhodnocen jako relativně nezávadná chemikálie.

Výrobci dětské výživy (Sanlu Group) ve snaze o co nejvyšší produkci a zisky tak dlouho ředili mléko, až se u některých kojenců začaly projevovat příznaky podvýživy. Za této situace musela zasáhnout čínská vláda nařízením, že v mléku pro dětskou výživu musí být zvýšen obsah bílkovin. Nedodržení určitého limitu se trestalo vysokými pokutami. Protože ke zjišťování obsahu bílkovin v potravinách se používá stanovení obsahu dusíku, napadlo manažery mlékárenského gigantu Sanlu Group zvýšit jeho hodnotu přidáním levného melaminu. Melamin je navíc bílý, ve vodě rozpustný prášek bez chuti a zápachu a vytváří mléčně zbarvené roztoky. V mléku je ho proto obtížné odhalit, což bylo velkým lákadlem pro podnikavce. Místo toho, aby dětem dodávali kvalitnější mléko, přidávali do něho, již tak nevyhovujícího pro kojeneckou výživu, melamin.

Čína je největším producentem melaminu. Při zpracování mnoha milionů tun této látky si lze snadno představit, že se objevují problémy, jak naložit s odpadem. Běžně s mluví o skandálu s melaminem, avšak jednalo se především o odpad z výroby melaminu, který obsahuje jak melamin, tak kyselinu kyanurovou. Cena odpadního bílého prášku je tak nízká, že jej výrobci začali nabízet jako přídavek do hnojiv, krmiv hospodářských zvířat a podle čínského tisku měl manažer chemické továrny Li Xiuping prohlásit, že "melamin se dá používat i na pečení koláčů".

Není proto divu, že výrobci potravin brzy zjistili, že se jim vyplatí přidávat tento odpad do různých potravinářských výrobků. Obsahuje totiž na 66 % dusíku a tím vykazuje při analytickém stanovení vlastnosti bílkovinných molekul. Ve velkém stylu toho využili i výrobci dětské výživy ze Sanlu Group. Po propuknutém skandálu musela Sanlu stáhnout 10 000 tun kontaminovaného dětského mléka vyrobeného před srpnem 2008. Mezi tím se ale melamin dostal do stovek nejrůznějších výrobků: do pečiva, sušenek, bonbonů, zmrzlin a dokonce i do droždí a prášků do pečiva.

Melaminový skandál vedl k řadě opatření proti dovozu čínských produktů po celém světě. Desítky zemí stáhly z prodeje nebo zakázaly dovoz nejrůznějších čínských produktů, především však mléčných. Mimo zájem veřejných sdělovacích prostředků jsou další desítky melaminem otrávených dětí z Tchaj-wanu, Singapuru, Vietnamu a dalších asijských zemí. Uvádí se, že bylo kontaminováno celkem 22 druhů produktů určených pro dětskou výživu. Postupně vyšlo najevo, že odpad s melaminem přidávaly do svých produktů i další čínské mlékárenské společnosti.

Problémy s čínským melaminem se objevily již v roce 2007 v USA, kde byla zaznamenána podivná série úhynu domácích zvířat v důsledku infekce a blokády vylučovacího ústrojí. U psů a koček se objevovaly ledvinové kameny, zvířata umírala na selhání ledvin. Zdokumentovaných případů úhynů je kolem 8000. Teprve po roce byl odhalen jako viník těchto problémů melamin. Bílý prášek z výroby melaminu byl přidáván do krmiv pro psy a kočky rovněž jako 'proteinový prášek'. Krmiva měla proklamovaný vysoký obsah masa, ale místo něj měla vysoký obsah melaminu. Čínský výrobce to dlouho popíral, ale na základě snesených důkazů musel nakonec přiznat svou chybu. Z trhu bylo staženo 60 milionů balení granulovaných krmiv a uvádí se, že federální soud již musel vyplatit na 24 milionů dolarů odškodného majitelům psů a koček, kteří podali soudní žaloby. Je jisté, že tato čísla představují jen vrchol ledovce.

Melamin byl odhalen i v pšenici, která se používala jako krmivo ve velkovýkrmnách prasat i slepic. V USA muselo být utraceno 56 000 prasat, protože existovala vážná obava, že jejich maso může být zdravotně závadné i pro člověka. Tato fakta byla zcela nepochybně v Číně známá; museli je znát i producenti a prodejci melaminu a jeho odpadů. Přesto pokračovali v prodeji 'proteinového prášku', o kterém věděli, že žádné bílkoviny neobsahuje.

Žádné zákony, zákazy a příkazy nedokáží překonat touhu lidí po zisku. Třebaže bylo v Číně zakázáno používání odpadu z výroby melaminu pro výkrm hospodářských zvířat, krmení drůbeže pšenicí s melaminem pokračuje; objevily se proto údaje o možném výskytu melaminu ve vejcích. Tyto 'varovné hlasy' čínská vláda výrazně popírá a ujišťuje obyvatelstvo i celý svět, že čínská vejce jsou zdravotně nezávadná. Odpad z výroby melaminu se velmi dobře přimíchává do krmení pro ryby, a tak například profesor Mai Kangsen z Oceánské univerzity v Číně říká, že podle jeho názoru je největším odběratelem melaminového odpadu rybný průmysl.

Jak USA, tak i další země, včetně 27 států EU, zakázaly veškerý dovoz mléka z Číny. Jedná se i o dalších čínských výrobcích. V prosinci 2008 rozhodla EU o zákazu dovozu veškerých čínských sójových produktů určených pro dětskou výživu. Ostatní potravinářské sójové produkty budou smět být do EU dováženy pouze tehdy, když obsah melaminu nepřekročí 2.5 mg v kg produktu. Bude to stačit? Ostatně ani WHO, ani FDA si nevědí příliš rady, jak naložit s výskytem melaminu v potravinách. Protože se používá při výrobě hnojiv, je zcela jistě v půdě a i v pěstovaných plodinách. Nedávno provedené analýzy sójových výrobků z Číny prokázaly, že také obsahují melamin. Evropská komise uvádí, že v minulém roce importovalo 27 zemí EU celkem 68 000 tun čínských sójových výrobků v celkové hodnotě kolem 34 milionů euro. Z toho bylo jen sójové omáčky 17 500 tun.

Co k tomu říci závěrem:

Otravou statisíců čínských kojenců a potrestáním viníků příběh záplavy světového globálního trhu nebezpečnými potravinami nekončí. Tresty v Číně bývají tvrdé, a tak byli dva viníci skandálu popraveni, bývalá generální manažerka mlékárny Sanlu, 66letá Tchien Wen-chua, byla odsouzena k doživotnímu vězení. Na tomto skandálu máme možnost uvědomit si jedno z reálných nebezpečí současného světa. Nebezpečné látky se dostávají do potravin nejen z životního prostředí, ale výrobci je tam dokonce sami přidávají a snaží se nás přesvědčit o jejich užitečnosti. Protože produkce melaminu stále roste, aby uspokojila potřebu výrobců pryskyřic, odpadu s melaminem bude stále přibývat. Kam s ním? Podle patentu USA č. 479433 může být odpad z továren, které zpracovávají melamin, využit jako příměs do betonových směsí, v papírenském a textilním průmyslu. Znamená to, že s melaminem v životním prostředí se budeme setkávat stále častěji. Příběh melaminu na tyto problémy nejen poukázal, ale připomněl nám, že všichni na této Zemi jsme obyvateli 'jedné vesnice'.

Zdroj: Anna Strunecká, Jiří Patočka - Doba jedová


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_