Melatonin - hormon tmy a spánku

rubrika: Populárně naučný koutek


Melatonin je v posledních dekádách v centru pozornosti badatelů i farmaceutických firem, protože má dalekosáhlé účinky na stav celého organismu. Melatonin se účastní koordinace denních rytmů a spánku. Jeho hladina v krvi se za normálních okolností zvyšuje po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, aby podpořila spánek. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost. Podívejme se, jak rozsáhlé účinky má melatonin, hormon, který vytváří endokrinní žláza šišinka.

Lucifer


svetloatma.jpgFyziologické účinky melatoninu

Laboratorní i klinická pozorování ukazují, že melatonin má velmi rozsáhlé účinky na velké množství fyziologických funkcí: ovlivňuje oběh krve, krevní tlak, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin. Ovlivňuje produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, průběh stárnutí, chování i psychologické reakce. Na základě některých laboratorních nálezů začal být melatonin prezentován ve vědeckém i bulvárním tisku jako téměř zázračný hormon, ovlivňující stárnutí, nádorová onemocnění i imunitu. Za nejvýznamnější jsou považovány jeho synchronizační, imunostimulační a antioxidační účinky.

Podávání melatoninu pacientům na klinikách potvrdilo, že melatonin může být s úspěchem použit při léčení poruch spánku, zejména však u slepých osob a u pacientů s neurologickými potížemi. Experimentálně a dobrovolně používali melatonin i účastníci světového fyziologického kongresu v Austrálii, aby pomohli při ověřování účinků melatoninu při odstraňování tzv. jet lag symptomů - přechodného zhroucení biologických rytmů způsobeného přeletem několika časových pásem.

Melatonin při léčení nespavosti

Melatonín je považován za hormon tmy. Jeho hladina v krvi slouží jako regulátor denních i sezónních rytmů. Protože účinně reguluje spánkové cykly, je v současné době považován za nejlepší lék pro odstranění nespavosti. Jeho užívání ve formě potravních doplňků je velmi rozšířené zejména v USA. Poruchami spánku a nespavostí trpí asi 45 % populace. Odhaduje se, že melatonin pravidelně užívá více než 20 milionů Američanů, kteří za něj v souhrnu vydávají 200-300 milionů dolarů ročně. Nejoblíbenější jsou tablety se 3 mg melatoninu. U nás se v roce 2008 objevila na trhu taková léková forma melatoninu v tabletách s názvem Circadin (Lundbeck). Jistý problém však představuje to, že je indikován pouze pro pacienty nad pětapadesát let. Nedoporučuje se ani jeho dlouhodobé používání.

Je třeba si uvědomit, že melatonin se tvoří pouze ve tmě. Nadbytečné osvětlení v noci v podobě různých lampiček, blikajících televizorů a počítačů nebo osvětlení z ulice je možná také jednou z nedostatečně chápaných příčin nespavosti nebo dalších poruch způsobených nedostatkem melatoninu. Zejména děti by měly vždy spát v zatemněných místnostech.

Rizika světla v noci

Řada studií ukazuje, že vystavení organismu světlu v noci, kdy se má za tmy vytvářet melatonin, zvyšuje riziko výskytu rakoviny prostaty, dělohy a prsu. Je to zřejmě proto, že melatonin výrazně ovlivňuje vývoj a hormonální produkci vaječníků a varlat. Tak například v Seattlu sledovali 813 pacientů a 793 kontrolních osob po dobu pěti let. Riziko rakoviny prsu bylo vyšší u žen, které spaly v prosvětlených ložnicích, a zvyšovalo se s pokračujícím věkem a s počtem hodin strávených v noci na světle.

Jedna z velkých studií zjistila, že riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje u žen, které pracovaly po řadu let v noci, o 36 % v porovnání s těmi, které v noci nepracovaly. Na základě těchto zjištění zařadili experti Světové zdravotnické organizace práci v noci na seznam látek vyvolávajících rakovinu. Noční směny zvyšují také riziko kardiovaskulárních onemocnění, problémů se zažíváním a jsou velmi riskantní zejména pro těhotné ženy.

Onkologické působení melatoninu

Studie, které ukazovaly na to, že melatonin brzdí růst zhoubných nádorů, vyvolaly zájem desítek laboratoří a klinik. Teprve později se zjistilo, že nejdůležitější je antioxidační působení melatoninu. Tento hormon je považován za nejúčinnější zametač škodlivých kyslíkových radikálů. Je schopen stimulovat antioxidační enzymy a redukovat oxidační stres.

Vědecké výzkumy nám ukazují, že při řadě onemocnění a při stárnutí dochází k poškození buněk a tkání, membrán, různých molekul enzymů i DNA v důsledku jejich nadměrné oxidace. Vysoce reaktivní molekuly nazývané volné radikály se proto staly jedním ze strašáků pro naše zdraví a ohrožení správných funkcí lidského těla. Jednou z možných prevencí, v současné době široce doporučovanou, je vyšší příjem antioxidantů. Na trhu se nabízí velké množství různých potravních doplňků s látkami a antioxidačním působením, jsou to zejména vitamin C, vitamin E, ß-karoteny a flavonoidy. Účinnost melatoninu však převyšuje účinnost těchto antioxidantů až 20-30x.

Závěr

Vědecké poznatky o působení melatoninu potvrzuje lidová moudrost o tom, že spánek léčí. Dodržování pravidelných rytmů spánku a vstávání i spánek ve tmě a v klidu může představovat dosud nedostatečně oceňovaný jednoduchý způsob pro udržování dobrého zdraví od narození do pokročilého věku. Zvykněme si na zatažení neprůhledných závěsů v oknech i na vypnutí všech zdrojů světla, zakrytí blikajících osvětlených budíků a pohotovostních světélek u televizorů a počítačů. Není vhodné používat bílé světlo, ani při probuzení v noci. Pokud musíme v noci vstát, na toaletu nebo se napít, pak se za těchto okolností doporučuje použít pro krátkodobé noční osvětlení červené světlo, které svojí vlnovou délkou nenaruší syntézu melatoninu v našem mozku. Užitečné je i užívání aminokyseliny tryptofanu, ze které si organismus vytváří melatonin. Zdrojem tryptofanu jsou mléčné výrobky, vejce, drůbež, tuňák.

Zdroj: Anna Strunecká, Jiří Patočka - Doba jedová


Poznámky:

Z tohoto pojednání jsem kupříkladu pochopil, proč se má intimní sblížení dvou opačných pohlaví (někdy i stejných) odehrávat za intimního osvětlení, a nebo ještě lépe za úplné tmy. Jediné, co by k tomu mohlo svítit, je Měsíc, a nejlépe v úplňku.

Nedávno jsem tady napsal: Budiž světlo. Dnes musím prohlásit, že za jistých okolností je třeba říci: Budiž tma! Světlo a Tma se musí střídat a doplňovat jako jin a jang. Pokud se zahledíte do jednoho či druhého, tak oslepnete.


komentářů: 27         Komentáře (27)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

27 Megaknihy.cz spolupráce
Pavlína Veselá (neregistrovaný) * 26.05.2015, 14:41:10
Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás
kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s jedním z největších českých internetových knihkupectví. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte adresu Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

Lucifer
26
Lucifer 15.10.2011, 21:56:45
Myslel jsem, že to chcete naznačit vy. Ale zřejmě nechcete, když natíráte stůl ]Mrkající Tmářství je zajímavá inspirace, budu o tom přemýšlet. Zatím předesílám Klaunovu zpověď.

25
Anna Kopecký (neregistrovaný) 15.10.2011, 21:52:19
Chcete tím naznačit, že v mém nitru je tma?

Napište úvodník o tmářství.

Jdu zatím natírat stůl.

Lucifer
24
Lucifer 15.10.2011, 21:27:01
[23] Chcete tím naznačit, že budete nahlížet do svého nitra? Tma jako v pytli asi nebude, na obloze svítí Měsíc a Jupiter ]Mrkající

23
Anna Kopecký (neregistrovaný) 15.10.2011, 20:57:07
[21] Dnes v noci budu pozorovatelkou tmy. Zjistím, jsem-li pesimista.

Bude-li tma jako v pytli, pokusím se ji nakrájet.

Lucifer
22 Jo
Lucifer 15.10.2011, 20:45:19
a zítra, tedy přesně o půlnoci vyjde třetí Mona. Neprozradím však v jakém převleku.

Lucifer
21
Lucifer 15.10.2011, 20:42:24
[20] To už záleží na každém pozorovateli. Pesimistovi to bude indukovat něco špatného, optimistovi něco dobrého. Neutrálovi to nebude indukovat nic.

20
Anna Kopecký (neregistrovaný) 15.10.2011, 20:39:24
[19] To je dobře nebo špatně?

Lucifer
19
Lucifer 15.10.2011, 20:38:02
[14] Skutečná tma vidět není.
[16] Skutečná tma není cítit.
[18] Skutečná tma nejde nahmatat.

Všechno, co přitom vidíte, cítíte a hmatáte, vychází pouze z vašeho nitra

]Mrkající

18
Anna Kopecký (neregistrovaný) 15.10.2011, 20:23:25
[17] a co slyšet... je tma slyšet? Multipass jí umí nahmatat, představte si to! ;)

Axina
17
Axina 15.10.2011, 20:19:39
[16]
Tmu pocítíte jen když na vás padne Usmívající se

16
Anna Kopecký (neregistrovaný) 15.10.2011, 20:14:34
[14] je tma cítit?


14
Multipass (neregistrovaný) 15.10.2011, 18:14:05
[13] je tma vidět?

Lucifer
13
Lucifer 15.10.2011, 14:04:06
[11] Něco je třeba vytmavit, něco vysvětlit. Obojí je třeba ]Smějící se

«     1    2   »