Centrální park v podzimní mlze

rubrika: Povídání


V neděli jsem vyrazil na obhlídku našeho Centrálního parku. Někteří možná znejistíte, jestli jsem si náhodou nezaletěl do New Yorku, kde se na Manhattanu, což je takový specifický ostrov uvnitř New Yorku, nachází slovutný Central Park. Ne, není třeba se pachtit až tak daleko, my tady totiž taky máme Central Park.

Lucifer


Náš Centrální park má kromě svého názvu s New Yorkem přece jenom ještě něco tak trochu společného. Na jednom jeho konci se totiž nacházejí Nové Butovice (New Butowitz). Náš Centrální park se však nenachází na ostrově, ale někde mezi Novými Butovicemi a Stodůlkami. Oproti Central Parku je velmi mladý, ale už začíná docela hezky zarůstat dřevinami a postupně se přeměňovat v něco, co by s tím newyorským centrálním parkem brzy mohlo soutěžit. To jen tak na úvod, abyste si ujasnili, kam jsem to vlastně vyrazil.

K tomuto pěšímu počinku jsem se odhodlal hlavně proto, že mě uchvátilo mlhavé podzimní počasí. Z oken ubikace to vypadalo sice ponuře, ale napadlo mě, že brouzdat se něčím takovým zrovna Centrálním parkem by mohlo být velmi inspirativní. V posledních letech jsem do toho parku občas nakoukl, ale tak ponuře mlhavou atmosféru jsem tam ještě nezažil. Tohle jsem si nemohl nechat ujít a pro jistotu jsem se vybavil malým kompaktním fotoaparátem.

Celá záležitost započala na Slunečním náměstí v Nových Butovicích a jak je vidět ze snímku vlevo nahoře, tak i přesto, že toto náměstí svým závazkům nedostálo, působilo velmi skvostným dojmem. Odtud jsem se přesunul metrem na druhý konec Centrálního parku a moje mlhavě podzimní procházka mohla začít.

Bylo to něco úžasného. Tu a tam se z mlhy vynořily obrysy obytných bloků, které se sice nedají srovnat s newyorskými mrakodrapy, ale přesto v té mlze tím dojmem působily. I přes z oken chmurně vypadající atmosféru park nebyl pustý, a už vůbec ne chmurný. Jednotlivce i skupinky lidí včetně kočárků jsem tu a tam potkával, jejich přítomnost jsem však díky mlze zaznamenával jen v mém bezprostředním okolí. Mlha přítomnost ostatních tlumila nejen opticky, ale i akusticky, takže jsem si občas připadal, jako bych kráčel v nějakém němém snu. A ten němý sen byl vskutku úžasný jako z pohádky.

Jak jsem tak kráčel tím mlžným oparem a s pomocí fotoaparátu zaznamenával některé úchvatné scenérie, uvědomil jsem si, že i já začínám poslední dobou v jistém smyslu ztrácet kontakt s realitou. Uzavírám se do své ulity, pořád něco tvořím, buď ve své profesi, nebo na internetu, a svět kolem mne mi začíná unikat. Ne všechno - pouze to, co se nachází mimo hranice mého zúženého koridoru, ve kterém i nadále, ba ještě více tu realitu vnímám. Vnímám ji dobře a docela si na tom zakládám, ale vše ostatní za hranicemi mého koridoru postupně mizí do mlhy.

Bývaly doby, kdy jsem často vyrážel na dlouhé procházky či výlety, a teď mám na mysli ty sólové, kdy jsem se mohl ponořit jen do svých úvah. Díval jsem se kolem sebe, kochal se přírodou, architekturou okolních staveb, atmosférou zvláštních míst, někdy i velmi tajemných, a to jak městských, tak přírodních, a přitom mě napadaly nejrůznější myšlenky, v nichž jsem nacházel nejen okolní svět, ale i sebe. Při mlhavé procházce Centrálním parkem jsem si uvědomil, že se mi něco tak bytostně smysluplného začalo ztrácet v mlze. A byla to právě mlha v Centrálním parku, která mě na to s nečekanou razancí upozornila.

Člověk se nesmí nechat zotročit těmi jinak vcelku úžasnými technickými prostředky, natožpak konzumní mašinérií. Měl by zůstat i nadále v kontaktu se svým přírodním okolím, a ty technické prostředky využívat pouze tehdy, když je to nezbytně přínosné - měl by zůstat stále svým člověkem. Do tmy by se člověk neměl ohlížet, ale v mlze může najít cestu zpět ke své podstatě.

Galerie snímků z Centrálního parku v podzimní mlze:

 

 

Když na každý obrázek kliknete, uvidíte ho v plné velikosti, a na posledním je vidět tubus metra, kterým jsem projížděl zleva doprava, abych se v mlze vracel pěšky zprava doleva.devil


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
1
Lucifer * 23.10.2012, 00:45:33
Už to tady bylo, ale teď i s optickými jevy

http://www.youtube.com/watch?v=bw4Upr7YFr8&feature=related

Úžasný

«     1     »